Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różewicz Open Festiwal z koncertami i spektaklami. Gościem specjalnym będzie Michał Urbaniak FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Paweł F. Matysiak/Telemagazyn
Za dwa dni w Radomsku rusza kolejna edycja Różewicz Open Festiwal. Cykl imprez organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Radomsku poświęcony jest twórczości pochodzących z Radomska braci Różewiczów: Tadeusza, Stanisława i Janusza. O szczegółach festiwalu mówiono 6 października podczas konferencji prasowej w MDK.

Rusza Różewicz Open Festiwal Radomsko 2021

W piątek (8 października) w Radomsku rozpocznie się kolejna edycja Różewicz Open Festiwal 2021. Cykl imprez organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Radomsku poświęcony jest twórczości pochodzących z Radomska braci Różewiczów: Tadeusza, Stanisława i Janusza. Tym razem będzie to wyjątkowa kulturalna uczta, bo mamy przecież Rok Tadeusza Różewicza. Festiwal w sposób szczególny będzie poświęcony jego sylwetce i twórczości.

Choć w tym roku mimo trwającej pandemii koronawirusa, festiwalowe imprezy odbędą się "w realu", to niestety z powodu obowiązujących pandemicznych obostrzeń liczba uczestników będzie ograniczona. Dlatego warto zgłaszać się po ostatnie wejściówki. Przygotowania do festiwali zapięte są na ostatni guzik.

Podczas ROF w Radomsku obejrzeć można sceniczne interpretacje znanych i mniej znanych tekstów Tadeusza Różewicza. Nie brakuje poezji. Życie i twórczość Tadeusza Różewicza osadzona jest w szerokim kontekście, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu jaki na twórczość Różewicza mieli jego bracia. Ciekawi goście, ważne rozmowy i niebanalne spotkania, Różewicz Open Festiwal jest jedynym tak interdyscyplinarnym wydarzeniem poświęconym twórczości braci Różewiczów.

Różewicz Open Festiwal 2021 - co w programie?

O szczegółach festiwalu mówiono w środę podczas konferencji prasowej w MDK. Cykl imprez rozpoczną w piątek o godz. 10 warsztaty scenograficzno-teatralne dla młodzieży pod kierunkiem Jędrzeja Skajstera, Agaty Skajster i Anity Pawlak-Zygmy. Na godzinę 16. w Muzeum Regionalnym zaplanowano otwarcie wystawy Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego im. Stanisława Różewicza. Z koli o godz. 17.30 rozpocznie się panel dyskusyjny „3 x Różewicz” - gośćmi Jolanty Dąbrowskiej będą wnuczka T. Różewicza Julia Różewicz, Barbara Osterloff i Jan Stolarczyk.

Kulturalny piątek z Różewiczem zakończy o godz. 19 widowisko słowno-muzyczne „3 x Różewicz”.

Program ten przygotowaliśmy rok temu, ale prezentowany był tylko online. Teraz pokażemy go widowni zgromadzonej w naszej sali widowiskowej, Do tekstów Janusza i Tadeusza Różewicza muzykę skomponowali radomszczańscy artyści, gościem honorowym widowiska będzie światowej sławy muzyk Michał Urbaniak. Po koncercie spotkamy się, by jeszcze z nim porozmawiać - zapowiada Krzysztof Zygma, dyrektor MDK w Radomsku.

Dodajmy, że scenariusz widowiska napisała Jolanta Dąbrowska, a wyreżyserował je Krzysztof Zygma.

Sobotę (dzień urodzin T. Różewicza) znów rozpoczną warsztaty, na godz. 12 zaplanowano spotkanie z tłumaczem Bernhardem Hartmannem pt. „Nasz starszy brat”, a o godz. 13 na spacer „Śladami braci Różewiczów” zaprosi Marta Renik, instruktor MDK. o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z ks. prof. Andrzejem Dragułą „Tadeusz Różewicz – poeta religijny?”, poprowadzi je franciszkanin o.Stanisław Jaromi.

O godz. 19 w MDK zaprezentowany zostanie spektakl „Kartoteka rozrzucona” Studia Teatrgaleria w Warszawie (bilety: 25 zł).

To wyjątkowa inscenizacja, widzowie zobaczą niesamowitą scenografie, grę świateł i grę aktorów. W obsadzie mamy m. in. Dominikę Ostałowską, Bartosza Porczyka czy Natalię Rybicką - mówi Jolanta Dąbrowska z MDK.

O godz. 21 uczestników ROF czeka nocny program audiowizualny duetu Tomasz Sroczyński/Ninon Lizẻ Masclef vs. Tadeusz Różewicz.

W niedzielę zakończą się trwające od początku festiwalu warsztaty, a o godz. 16 w MDK będzie można zobaczyć efekt pracy młodzieży - spektakl „Klucze do nieba” Pracowni Teatralnej MDK w Radomsku. Na godz.17.30 w Galerii MDK zaplanowano wykład „Niepokoje Różewicza w galerii malarstwa” Tatiany Hołowni – muzyka i historyka sztuki oraz otwarcie wystawy „Raport ocalonego” poświęconej twórczości Tadeusza Różewicza.

Festiwal w niedzielny wieczór zakończą dwie premiery: o godz. 19 odbędzie się premiera spektaklu poetyckiego „Przyszli, żeby zobaczyć poetę” Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (bilety: 10 zł), a o godz. 21 przed MDK performance „Nauka chodzenia” Teatru Ognia i Papieru z udziałem laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Tadeusza Różewicza.

Ale to nie koniec, bo w Roku Różewicza postanowiliśmy przypominać o Różewiczu przez cały rok - zapowiada Jolanta Dąbrowska. - Do grudnia będą się jeszcze odbywały "pofestiwalowe" spotkania. 7 listopada odbędzie się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza, a dwa dni później planujemy pokaz filmów Stanisława Różewicza.

Różewicz Open Festiwal dofinansowany został przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wydarzenia przypominające o bogatej spuściźnie artystycznej Tadeusza Różewicza odbywają się Radomsku przez cały rok.

Pamiętamy o braciach Różewiczach, Tadeusz i Stanisław to honorowi obywatele naszego miasta, jesteśmy dumni że od wielu lat możemy organizować taki festiwal. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się już bez maseczek i zaprosimy państwa na kolejną odsłonę festiwalu. W planach mamy powrót do pierwotnej nazwy "3 x Różewicz".

Zobacz film z konferencji prasowej w MDK:

Pełny program imprez znajdziecie tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto