Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różne oblicza Krystyny Kwiatkowskiej

Przemysław Jafra
Fotografia archiwalna ze spotkania z Krystyną Kwiatkowską zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku w 1996 roku
Fotografia archiwalna ze spotkania z Krystyną Kwiatkowską zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku w 1996 roku Archiwum MBP w Radomsku
- pisarka, poetka, autorka opowiadań fantasy, malarka... Dotąd niewiele osób wiedziało, że ta niezwykła kobieta pochodziła z Radomska. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku zorganizowano wieczór wspomnień o Krystynie Kwiatkowskiej.

Krystyna Kwiatkowska urodziła się w Radomsku w 1953 roku. Ze wspomnień jej znajomych wynika, że była umysłem ścisłym. Świadczyć może o tym fakt, że była finalistką wojewódzkiej olimpiady z chemii. Swoich zainteresowań radomszczanka nie kontynuowała jednak w późniejszych latach. Zdecydowała się na studia humanistyczne. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W tym okresie grała m.in. w teatrze studenckim.

Od czasów studenckich aż do śmierci mieszkała w Łodzi.
- Nigdy jednak nie kryła tego, że pochodzi z Radomska - wspominali jej znajomi. - Zawsze podkreślała, że tam są jej korzenie. Często wracała w rodzinne strony. Szczególnie lubiła odwiedzać Teklinów, który uważała za miejsce magiczne.

Jako poetka debiutowała w 1978 roku w miesięczniku "Więź". W 1980 r. została laureatką I nagrody na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Poezji w Łodzi za debiutancki tom "Antygony rosną w innym klimacie", wyrastający z oryginalnie przetworzonych doświadczeń poezji Nowej Fali. W 1994 roku wydała zbiór wierszy "Wolę tych, co błądzili". Jej wiersze były tłumaczone na wiele języków m.in. angielski, francuski, niemiecki i włoski.

W 1996 roku wyszedł drukiem zbiór jej opowiadań "Prosto z Sherwood", inspirowany starym celtyckim mitem, legendą o Robin Hoodzie i współczesną historią Polski.
Wydana dwa lata późnej "Prawdziwa historia Morgan le Fay i Rycerzy Okrągłego Stołu" to dalszy ciąg celtyckich fascynacji. Książka ta przyniosła jej uznanie czytelników i krytyki. Dostała za nią m.in. nagrodę Srebrnego Globu dla najlepszej polskiej powieści fantastycznej.

Kwiatkowska otrzymała także wyróżnienie specjalne Śląskiego Klubu Fantastyki - "Śląkfę". Wydała również zbiór hinduskich anegdot "Jak rozmawiać z idiotą".
Oprócz poezji i fantastyki radomszczanka zajmowała się też pisaniem scenariuszy filmowych. Wraz z Jackiem Kowalczykiem napisała scenariusz filmu "Głód", który wyróżniono prestiżową nagrodą im. Andrzeja Munka.
Kwiatkowska malowała również obrazy. Kilka z ich można było zobaczyć podczas piątkowego spotkania w bibliotece.
Znajomi wspominali, że jej obrazy cieszyły się dużym zainteresowaniem i były chętnie kupowane. - Krystyna żyła z malowania obrazów - twierdzą jej przyjaciele. - Wiele z jej dzieł, niestety, zaginęło.

Krystyna Kwiatkowska interesowała się również mocami nadprzyrodzonymi, współpracowała z polskimi pismami ezoterycznymi "Nieznany Świat", "Czwarty Wymiar", "Wróżka".
- Krystyna była osobą zbuntowaną - wspominali jej znajomi. - W latach siedemdziesiątych współpracowała z opozycyjnym Komitetem Obrony Robotników. W ciężkich czasach stanu wojennego Krystyna założyła firmę, która produkowała modne wówczas broszki z modeliny. Wspólnie wypiekaliśmy jej w piekarniku.
Krystyna Kwiatkowska zmarła w Łodzi w październiku 2005 roku.

Wieczór jej poświęcony był jedną z części V edycji ogólnopolskiego Festiwalu Puls Literatury. Początkowo festiwal był organizowany tylko w Łodzi. Po trzech latach dołączyły Brzeziny, a rok temu Tomaszów Mazowiecki. Do organizacji tegorocznej edycji festiwalu przystąpiło też Radomsko, Parzęczew i Skierniewice.

Jednym z punktów wieczoru wspomnień było rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej. Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac. Pierwszą nagrodę jury przyznało Alinie Mendrali z Lubenii za opowiadanie "Urodzona z dębu". Podczas spotkania Witold Jabłoński wygłosił prelekcję dotyczącą religii Słowian. Wieczór zakończył koncert Kuby Pawlaka.

Puls Literatury w Radomsku: Rozstrzygnięcie Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. K. Kwiatkowskiej [WYNIKI+ZDJĘCIA]

W ramach festiwalu Puls Literatury odbyło się spotkanie z Grażyną Bąkiewicz łódzką pisarką dla dzieci i młodzieży autorką książek "Korniszonek", "O melba". "Ada strażniczka skarbów". Pisarka opowiadała nie tylko o swoich książkach, ale również o swojej drodze do pisania książek. Wiodła ona poprzez archiwum, pracę w szkole, Głosie Robotniczym a zakończyła się zwycięstwem w ogólnopolskim konkursie na bajkę dla dzieci.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto