Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza spis powszechny 2011 - co powinieneś o nim wiedzieć?

Justyna Drzazga-Nowińska
1 kwietnia ruszył spis powszechny
1 kwietnia ruszył spis powszechny Archiwum Dziennika Łódzkiego
W piątek rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Co o spisie każdy Polak wiedzieć powinien - odpowiadamy na najważniejsze pytania, m. in. jak spisać się przez internet, kiedy rachmistrz zapuka do naszych drzwi, jak go rozpoznać, o co zapyta, co jeśli nas nie zastanie?

Czy jesteśmy do niego przygotowani?
Od 1 kwietnia do 16 czerwca każdy Polak może skorzystać z możliwości samospisania się, czyli wypełnienia ankiety w internecie.

Wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl i kliknąć zakładkę "formularze spisowe". Wybieramy formularz identyfikacyjny, wpisujemy dane (PESEL, a dla bezpieczeństwa także NIP, imię ojca, nazwisko rodowe matki) i definiujemy hasło dostępu. Następnie logujemy się i przystępujemy do wypełniania formularza. Mamy na to 14 dni od pierwszego zalogowania. Dane można uzupełniać etapami.

8 kwietnia rozpocznie się spis telefoniczny oraz spis w terenie.

Do części mieszkańców zadzwonią ankieterzy, natomiast do wybranej grupy osób dotrą osobiście rachmistrzowie spisowi. Spis potrwa do 30 czerwca.

W województwie łódzkim spis przeprowadzi przeszło 1.200 rachmistrzów i 44 ankieterów.

To osoby przeszkolone i zaprzysiężone. Ich nieodłącznym wyposażeniem będzie elektroniczne urządzenie przenośne typu hand-held (na spodniej stronie ma wygrawerowane logo Centralnego Biura Spisowego). Dane wprowadzone do niego będą od razu przekazywane do bazy Głównego Urzędu Statystycznego. Z formularzy papierowych już się nie korzysta.

Jak rozpoznać rachmistrza, aby do domu nie wpuścić np. złodzieja?

Rachmistrz powinien okazać identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu. Jego tożsamość można sprawdzić dzwoniąc na infolinię z telefonu stacjonarnego na numer 800 800 800 (bezpłatny) lub z komórki na 22 44 44 777 (płatny).

Na czym polega spis?

Wszyscy zostaną spisani na tzw. formularzu krótkim, który zawiera 16 pytań.
Tylko 20 proc. Polaków zostało wylosowanych do badania reprezentatywnego. Do tych osób, o ile wcześniej same się nie spiszą, przyjdzie rachmistrz i zada im około stu pytań (formularz długi). Rachmistrz nie przyjdzie do osoby, a ankieter nie zadzwoni, jeśli ktoś spisze się w internecie. Chyba że respondent popełni jakiś błąd.

Co jeśli w dniu wizyty rachmistrza nie będzie mnie w domu? Czy trzeba udzielać odpowiedzi przez telefon?

Jeśli nie będzie nas w domu, nic się nie stanie. Rachmistrz przyjdzie drugi raz. Można się też z nim umówić na inny pasujący termin. Jeśli ktoś będzie bał się odpowiadać na pytania ankietera telefonicznie, może poprosić o wizytę rachmistrza.

O co zapyta rachmistrz lub ankieter? Czy mamy obowiązek odpowiedzieć na wszystkie pytania?

...

Czytaj więcej na dzienniklodzki.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto