RUTW "Wiem Więcej" w Radomsku obchodzi jubileusz 5-lecia działalności

mk
Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku “Wiem Więcej” działa już 5 lat. W tym czasie udało się wiele dokonać, a twórcy RUTW i słuchacze mają jeszcze wiele ambitnych planów...

Uniwersytety trzeciego wieku to najpopularniejsza w ostatnich latach forma aktywizacji ludzi starszych. Antidotum na starzenie staje się aktywność fizyczna i umysłowa. Uniwersytety walczą o godne starzenie się poprzez włączanie osób starszych w system ustawicznego kształcenia, aktualizowania wiedzy, aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym miasta. W Radomsku działają dwa UTW, za kilka dni jeden z nich będzie uroczyście świętował piąte urodziny.

Stowarzyszenie Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem Więcej” jest organizacją stosunkowo młodą, bo powstałą w 2011 roku. W lipcu uniwersytet trzeciego wieku postanowiła w Radomsku stworzyć grupa 21 osób, mając na uwadze różnorodne potrzeby i zainteresowania intelektualne seniorów. Jej liderem została Małgorzata Ciupińska. Już we wrześniu w lokalu udostępnionym przez MOPS seniorzy spotkali się, by powołać zarząd stowarzyszenia i opracować program działania na pierwszy zimowy semestr. Co roku uniwersytetowi sukcesywnie przybywało słuchaczy, pod koniec roku akademickiego 2011/2012 było to ponad 40 osób, dziś na zajęcia uczęszcza około 120 osób. Twórcy UTW przyznają, że początki były trudne, bo należało sprostać wszelkim formalnościom związanym z rejestracją, zdobyciem sal, wykładowców, ustaleniem harmonogramu zajęć i spotkań. W marcu 2014 roku zarząd, by utrzymać wysoki poziom edukacji i atrakcyjność oferty powołał Radę Naukowo-Programową UTW.

Ale uniwersytet to nie tylko zdobywanie wiedzy, to także integracja nie tylko na poziomie lokalnym. Stowarzyszenie przeciwdziała poczuciu osamotnienia, pomaga w byciu aktywnym i użytecznym. UTW zaprasza m. in. na spotkania z pisarzami, wspólne kolędowanie i bale karnawałowe, w 2014 roku wyszedł z inicjatywą zorganizowania pierwszych w Radomsku Senioraliów. Ważnym zadaniem uczelni są działania prozdrowotne i promocja aktywnego spędzania wolnego czasu, studenci mogą uczestniczyć w gimnastyce (także na basenie), korzystać z sauny, uczyć się masażu czy tańca. Ponadto UTW bierze udział w wielu projektach, dzięki którym słuchacze realizują swoje pasje i pokazują ukryte talenty. Szczególnie chętnie studenci zaangażowali się w projekty teatralne „Teatr nas uczy pogody” czy „Między dawnymi a młodszymi laty”, a zachęceni sukcesami dalej pracują w grupie teatralnej dorosłych „My, Młodzi!” w MDK. W UTW działa także sekcja wolontariacka.

Swoim członkom UTW „Wiem więcej” proponuje dziś wykłady, seminaria, warsztaty, lektoraty języków obcych, kursy komputerowe, zajęcia sportowo-rekreacyjne, imprezy plenerowe, integracyjne, spotkania i dyskusje mające na celu wszechstronny rozwój. Większość studentów ma 60-70 lat, kilka osób jest poniżej 50 roku życia , ale są także bardzo aktywne osoby po 80. roku życia. Najstarsza słuchaczka, 86-latka, intensywnie uczy się języka niemieckiego.

Po czterech latach wytężonej pracy uzyskał Srebrny Certyfikat Profesjonalnego UTW przyznawany przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

- Dla nas sukcesem jest to, że wyszliśmy z cienia, że nie jesteśmy malutkim podrzędnym uniwersytetem. Mamy bardzo wysoki poziom, a dowodem na to jest certyfikat. Na prawie 600 uniwersytetów w Polsce posiada go może 30. Żeby ten certyfikat otrzymać trzeba było spełnić naprawdę wysokie wymagania – mówi dr Anna Kapuściarek, prezes RUTW „Wiem Więcej”. - Ogromna rzesza ludzi, który biorą udział w zajęciach, to nie są bierni odbiorcy. Oni współtworzą ten uniwersytet. Cieszy nas również to, że mamy dobry kontakt z władzami, dla których jesteśmy liczącym się partnerem.

Za duży sukces prezes uważa też publikację wydaną z okazji 5-lecia UTW, która powstała w ciągu 3 miesięcy.

Zarząd RUTW nie osiada na laurach, planuje wszechstronny rozwój stowarzyszenia, wprowadzanie nowych treści i form. - Co roku staram się o jakieś nowości, w ubiegłym roku były to spotkania ciekawymi autorami, połączone z dyskusją przy kawie, organizowane wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną oraz wykłady audytoryjne. W tym roku myślę o uruchomieniu wykładów z filmu i teatru – mówi prezes. - W naszych planach jest też zdobycie Złotego Certyfikatu UTW, pierwszym krokiem jest nasza ostatnia publikacja.

Stowarzyszenie stawia też na dalszą integrację z organizacjami senioralnymi z miasta i regionu. Udało się już nawiązać kontakty z seniorami z Piotrkowa czy Bełchatowa.

Na pytanie "czego życzyć twórcom i słuchaczom RUTW?" dr Anna Kapuściarek odpowiada: - Siedziby. Chcielibyśmy mieć biuro „z prawdziwego zdarzenia” i pomieszczenie, gdzie mogłyby się odbywać cykliczne wykłady w mniejszych grupach.

Obecnie RUTW korzysta z jednego małego pomieszczenia w ZSG 4.

Swój jubileusz studenci będą świętować 4 czerwca o godz. 14 w MDK w Radomsku. W programie m. in. prezentacja historii RUTW „Wiem więcej”, wystąpienia gości, program artystyczny z udziałem: Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej, chórów „Cantabile”, „Złota Nutka”, „Złocisty Promień”, par tanecznych, Zespołu Tańca Nowoczesnego „Extasa” z MDK , zespołu tanecznego RUTW i zespołu wokalno-instrumentalnego „Impresja” z MDK.

500 zł podwyżki dla mundurowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie