Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowe tasowania w Radomsku. Dwa nowe kluby w radzie miasta

jd
fot. JD
Radni miejscy zwiększyli aktywność, w radzie doszło do powstania dwóch nowych klubów. Po następnych wyborach samorządowych zmieni się układ sił w radzie miasta i powiatu?

Kilkanaście dni temu powstał klub radnych miejskich Wspólny Samorząd. Kilka dni temu trójka radnych ogłosiła powstanie klubu Era Dialogu. W mieście coraz głośniej mówi się o Nowoczesnej... To może oznaczać tylko jedno: wszyscy zaczynają szukać swojego miejsca przed następnymi wyborami samorządowymi.

Powstanie klubu radnych Wspólny Samorząd nie było niespodzianką. Stowarzyszenie ujawniło się przed tuż wyborami prezydenckimi i zapowiada szeroką współpracę ze wszystkimi. Jego liderzy to starosta Andrzej Plutecki, Beata Pokora, radni powiatowi - wszyscy to „odłamowcy” PiS oraz kilkoro radnych miejskich z Jackiem Gębiczem na czele. Sam klub w radzie miejskiej tworzą, poza Gębiczem (kiedyś PiS, potem PO) jeszcze Beata Kowalska (związana z RdR), Andrzej Otoliński (do rady startował jako PSL) i Sławomir Kowalczyk (dostał się do magistratu z listy PiS). Trudno oprzeć się wrażeniu, że nowe stowarzyszenie ma być za nieco ponad dwa lata trampoliną do dalszej kariery samorządowej jego członków. Bo dzisiaj np. Andrzej Plutecki czy Beata Pokora raczej nie mogą liczyć na to, że znajdą miejsca na listach PiS...

O samym PiS nieco ucichło, choć Anna Milczanowska, posłanka i pełnomocnik partii w naszym powiecie zapowiada tworzenie nowych struktur w mieście i powiecie. O ile w powiecie może liczyć na Anetę Niedźwiecką czy Michała Koskiego (radny miejski z Przedborza), o tyle w mieście na razie efektów jej pracy nie widać. Raczej trudno wyobrazić sobie, że młodzi działacze, którzy za nią stoją, pociągną tłumy. Niewykluczone, że w struktury partyjne była prezydent będzie chciała wciągnąć część członków jej macierzystego stowarzyszenia Forum Samorządowo-Gospodarcze. FSG przeżywa zresztą kłopoty i możliwe, że w następnych wyborach nikt stowarzyszenia nie będzie chciał firmować. Rozłam już się dokonał, bo Erę Dialogu tworzy trójka byłych działaczy Forum: Jolanta Piechowicz, Dariusz Kopeć i Katarzyna Wośko. - Jesteśmy rozczarowani brakiem realizacji założeń statutowych, które były powodem naszej sympatii do Forum. Podejmowane przez zarząd stowarzyszenia decyzje doprowadziły do jego upartyjnienia, co nie jest zgodne z naszymi przekonaniami. Chcemy pracować na rzecz Radomska zgodnie z zasadą, że samorząd to ludzie a nie partie - wyjaśnia Jolanta Piechowicz.

Pytanie, w jaki sposób podział FSG wpłynie na pracę obecnej rady? Trzy głosy są nie do pogardzenia. Jeśli Piechowicz, Kopeć i Wośko dołączą np. do PO, wówczas w opozycji zostanie jedynie PiS i trójka radnych FSG. Co jednak ze Wspólnym Samorządem? Przecież Jacek Gębicz został przewodniczącym rady, gdy jeszcze formalnie działał z PO. Inna kwestia, czy Era Dialogu przetrwa do następnych wyborów samorządowych i kto będzie wówczas to ugrupowanie reprezentował.

Jaką politykę natomiast będą prowadzić panowie, którzy w FSG pozostali, czyli Zbigniew Piechowicz, Grzegorz Skalik i Robert Lewandowski? Decyzje zapadną najprawdopodobniej na walnym zebraniu stowarzyszenia. No i najważniejsze pytanie - jak w nowym układzie samorządowym odnajdzie się prezydent Jarosław Ferenc? Na kogo może liczyć? Tak naprawdę jedyną liczącą się siłą w radzie jest obecnie PO, które ma ośmioro radnych. Cztery osoby tworzą Wspólny Samorząd, trzy ma Era Dialogu i FSG, dwóch radnych reprezentuje PiS. Z RdR jest tylko Artur Werner.

Dodajmy jeszcze, że PiS w Radomsku to nie tylko Anna Milczanowska, ale również poseł Krzysztof Maciejewski. Zarówno on, jak i Milczanowska deklarowali, że będą pomagać niedawno wybranemu prezydentowi Jarosławowi Ferencowi, ale bliżej do współpracy jest chyba prezydentowi i posłowi. Poseł tworzy zresztą polityczne zaplecze i na pewno będzie wpływał na to, co dzieje się w mieście.

Coraz więcej mówi się także w Radomsku o Nowoczesnej. Ludzie, którzy ją tworzą są młodzi, nie uwikłani w polityczno-samorządowe układy, z nowymi pomysłami. To jednak może być ich słabością: nie znają realiów samorządowej codzienności. Szkoda, że Nowoczesna nie wystawiła swojego kandydata w wyborach samorządowych, poddając się ocenie radomszczan. Co prawda jej działacze i tak są krok dalej niż Kukiz’15, bo mają już w mieście swoje struktury. Szefem Nowoczesnej został Przemysław Kosowski (były kandydat do parlamentu), wiceprzewodniczącym Kamil Bugdal, obecnie asystent prezydenta. Zakładając, że ambicje członków Nowoczesnej sięgają dalej niż cotygodniowe spotkania przy kawie, należy spodziewać się, iż w następnych wyborach samorządowych wystawią swoich kandydatów. I nie będą bez szans.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto