18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z młodzieżą i pedagogami w Radomsku [ZDJĘCIA]

Małgorzata Kulka
Znana m. in. z programu telewizji TVN sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z młodzieżą i pedagogami w Radomsku.

20 maja w Miejskim Domu Kultury w Radomsku z młodzieżą i pedagogami spotkała się znana m. in. z programu telewizji TVN sędzia Anna Maria Wesołowska. Sędzia, orzekająca przez 32 lata w sprawach karnych, tłumaczyła, jakimi sprawami się zajmowała się i zajmuje na co dzień. To zbrodnie, zabójstwa, rozboje, gwałty, włamania, ale również podrabianie legitymacji szkolnych podpisu rodziców, graffiti na murach czy bójki w szkole. Gdy na ławie oskarżonych coraz częściej widziała młodych ludzi, zdecydowała, że warto zacząć uświadamiać młodzież i mówić o tym, gdzie są granice między wygłupem a przestępstwem.

- Każde z tych spotkań dotyczy problemu, jak żyć bezpiecznie w dzisiejszej rzeczywistości. Zależy mi głównie na tym by troszeczkę edukacji prawnej wkroczyło do grona pedagogicznego i przede wszystkim do młodzieży. Granice między tym co jest dobre a co złe, co jest wygłupem a co przestępstwem, żartem a wykroczeniem, naszym dzieciom się zacierają. Nie stawiamy granic, nie wynosimy wartości z domu, a to co przynosi świat zewnętrzny jest pozbawione wartości. Dzieci się w tym wszystkim gubią - mówi sędzia Anna Maria Wesołowska.

Sędzia mówiła o nowych zagrożeniach, jakie czyhają na młodych ludzi, o cyberprzemocy, o przemocy rówieśniczej, o zbyt wczesnej inicjacji seksualnej, ale również o groomingu. Tłumaczyła, że dzieci muszą nauczyć się, jak bronić się przed dzisiejszą rzeczywistością.

Po rozmowie z radomszczańska młodzieżą, sędzia zauważyła, że w naszym mieście widoczny jest problemem z narkotykami. - Młodzież eksperymentuje, ale nie jest to problemem odosobniony, tak jest w całej Polsce. Fajnie, że tutaj młodzież jest otwarta, że chce na ten temat rozmawiać i nie wstydzi się zadawać pytań przyznaje.

Pomocą w rozwiązywaniu problemów z przemocą, wg Anny Marii Wesołowskiej, mogą być tzw. "kąciki prawne" w szkołach, gdzie powinny się znaleźć pewne regulacje dotyczące właśnie problemów dzieci (przepisy mówiące o przemocy rówieśniczej czy cyberprzemocy). Kącik taki może mieścić także "skrzynkę korczakowską".

Podczas spotkania z dorosłymi sędzia Wesołowska poruszyła problem przemocy psychicznej wobec dzieci.
- Chciałabym, żeby każdy nauczyciel miał świadomość, że jeżeli istnieje podejrzenie przemocy w rodzinie, powinno się wypełniać niebieska kartę. Dzisiaj przemoc to nie tylko ta, którą widać, to nie tylko ślady od kabla, to nie tylko poparzenie, to nie tylko wyrwane włosy czy naderwane ucho, ale to również są zaniedbania: wszawica świerzb, bardzo powszechne zjawisko w całej Polsce, ale także anoreksja, otyłość. Na te zjawiska szkoły również powinny reagować. Kolejne formy krzywdzenia dzieci to eurosieroctwo i wykorzystywanie dzieci w konfliktach okołorozwodowych. Dzieci cierpią, tej krzywdy często nie widzi świat dorosłych. Uświadomienie, że są to formy przemocy, jest bardzo ważne - mówi sędzia.

Problemy poruszane podczas spotkania w Radomsku sędzia szeroko omawia w książce będącej zbiorem drukowanych przez dwa lata w "Dzienniku Łódzkim" felietonów ph. "Sędzia Wesołowska doradza nauczycielom i uczniom ”.
- Felietony wzięły się z niezgody na to, by dzieciaki coraz częściej trafiały na salę rozpraw w charakterze oskarżonych i mówiły „nie wiedziałem”, „nie sądziłem”...- mówi autorka.

Czytaj więcej w kolejnych wydaniach "Dziennika Łódzkiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto