Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja rady powiatu w Radomsku. Jaki jest stan bezpieczeństwa powiatu?

mk
screen radomszczanski.pl
Trwa sesja rady Powiatu Radomszczańskiego, obrady prowadzone są w trybie zdalnym. Pierwszym tematem poruszonym przez radnych był stan bezpieczeństwa w powiecie w 2019 roku.

Trwa sesja rady Powiatu Radomszczańskiego, obrady prowadzone są w trybie zdalnym. Pierwszym tematem poruszonym przez radnych był stan bezpieczeństwa w powiecie w 2019 roku.

W raporcie komendanta policji w Radomsku zawartych jest wiele danych statystycznych. W 2019 roku na terenie naszego powiatu odnotowano 1.926 przestępstw oraz 12.202 wykroczeń, w tym: 1.249 przestępstw kryminalnych, 11 rozbojów, 102 kradzieży z włamaniem, 166 kradzieży, 304 przestępstw gospodarczych, 106 przestępstw narkotykowych, 9 kradzieży samochodów, 9 bójek, 5 zgwałceń lub innych czynności seksualnych. Wykryto sprawców 1.635 przestępstw (wykrywalność na poziomie 84,32 proc., czyli nieco niższa niż w ubiegłym roku). W konflikt z prawem weszło 54 nieletnich (popełnili w sumie 64 czynów karalnych, w tym 35 przestępstw). W ciągu ostatniego roku policjanci wylegitymowali ponad 55 tys. osób, nałożyli ponad 6,3 tys. mandatów.

Na terenie powiatu radomszczańskiego funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 18.583 interwencji, w trakcie wykonywania czynności służbowych zatrzymali w sumie 736 osób, w tym 348 osób - ze względu na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa,185 – w ramach tzw. zatrzymania prewencyjnego (np. agresja w stosunku do domowników, awanturowanie się). Dodatkowo na polecenie innych organów, w tym sądu lub prokuratury, dokonano 105 zatrzymań.

Wciąż problemem jest przemoc w rodzinie. W 2019 roku sporządzono 125 formularzy Niebieskiej Karty (65 na terenach miejskich, 60 na terenach wiejskich), 144 osoby zakwalifikowano jako ofiary przemocy w rodzinie (111 kobiet, 22 mężczyzn, 11 małoletnich), zaś 127 zyskało status sprawców przemocy (118 mężczyzn, 8 kobiet, 1 małoletni). Jak podkreślają policjanci, bardzo często podłożem nieporozumień oraz wszelkich przejawów przemocy jest nadużywanie alkoholu (aż 105 sprawców było pod wpływem alkoholu).

W ramach działań prewencyjnych funkcjonariusze KPP prowadzili szereg zajęć edukacyjnych oraz interwencyjno-motywacyjnych dla młodzieży, na których poruszane były m.in. zagadnienia dotyczące przemocy psychicznej, fizycznej, cyberprzemocy oraz spożywania alkoholu i substancji psychoaktywnych, a także działań w celu zwalczania demoralizacji.

W minionym roku doszło na terenie naszego powiatu do 2.205 zdarzeń drogowych, w tym do 131 wypadków, w wyniku których zginęło 19 osób, a 201 osób zostało rannych. Ze statystyk wynika, że w stosunku do roku 2018 nastąpił spadek liczby wypadków (o 38,7 proc.) oraz liczby ofiar śmiertelnych (o 17,3 proc.) i rannych (o 23,8 proc.). Niestety, znacznie zwiększyła się liczba kolizji – aż o 159 proc. Problem dotyczy zwłaszcza przebudowywanego odcinka trasy A1 (liczba zdarzeń wzrosła z 230 do 886). Do znacznej części tych kolizji przyczyniła się zła infrastruktura drogowa (wyrwy i ubytki w jezdni) oraz zderzenia z licznymi słabo widocznymi elementami (np. tablice kierujące i barierki) związanymi z budową autostrady.

Ze statystyk wynika, iż do największej liczby wypadków śmiertelnych dochodzi w czwartki i piątki, a osób rannych najwięcej jest w czwartki, piątki, soboty, niedziele. Najbezpieczniej pod względem wypadków jest zaś w poniedziałek.

Roczny raport dotyczący z bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu przygotował także Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku. W 2019 r. na terenie naszego powiatu doszło do 1.446 niebezpiecznych zdarzeń, z czego 515 stanowiły pożary (35,6 proc.), 867 miejscowe zagrożenia, obejmujące m. in. interwencje po wypadkach drogowych, nawałnicach, powodziach, katastrofach (59,9 proc.). Zanotowano też 64 alarmy fałszywe. Podczas pożarów 14 osób zostało rannych, była też 1 ofiara śmiertelna.

Oprócz przygotowania do prowadzenia działań ratowniczych, strażacy prowadzą też szereg działań prewencyjnych (m. in. czynności kontrolno-rozpoznawcze) oraz kampania społecznych np. projekty: ,,Kręci mnie bezpieczeństwo", ,,Czad i ogień - Obudź czujność", „Stop pożarom traw”. Poziom umiejętności niezbędnych do zwalczania licznych zagrożeń podnoszą podczas ćwiczeń oraz szkoleń.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto