Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słowo Roku 2022. Językoznawcy uniwersyteccy i internauci wybrali słowo roku. Znamy rozstrzygnięcie konkursu Uniwersytetu Warszawskiego

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
archiwum Polska Press / Piotr Smoliński
Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki plebiscytu "Słowo Roku 2022". Ogólnopolski konkurs organizowany przez prestiżową warszawską uczelnię organizowany jest od 2011 roku. W głosowaniu językoznawców zwyciężył wyraz „wojna”. Słowem minionego roku w głosowaniu internetowym został wybrany rzeczownik „inflacja”.

Jeśli chodzi o kapitułę plebiscytu to wyboru dokonało dziesięciu profesorów z dziesięciu różnych uczelni. Wśród nich jeden z najbardziej znanych polskich językoznawców - prof. Jan Miodek. Oprócz słowa "wojna", które wygrało, na drugim miejscu językoznawcy wskazali na wyraz „inflacja”, na trzecim na słowo „uchodźca/uchodźczyni”. "Inflacja" zwyciężyła natomiast w głosowaniu internetowym.

– Większość „laureatów” to słowa nienowe, które pojawiały się w mediach z powodu wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego. Spośród wyrazów i wyrażeń nowych lub przypomnianych w nowym znaczeniu w 2022 roku warto wymienić „w Ukrainie” (do połowy XIX wieku częstsze niż „na Ukrainie”) oraz „kamień milowy” – mówi prof. Marek Łaziński z UW, sekretarz kapituły plebiscytu.

Uniwersytet Warszawski

Internauci nie mieli wątpliwości

W konkursie oddano około 4,5 tysiąca głosów, z czego aż niemal 1,2 tys. uzyskała "inflacja". Kolejne miejsca zajęło słowo „wojna” oraz wyrażenie „w Ukrainie”. Poza zmianą kolejności miejsc wyniki są bardzo zbieżne z wyborami językoznawców. Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy plebiscytu mogli wybierać propozycję z listy słów podanych przez organizatorów lub przesyłać własne pomysły za pomocą formularza.

Internauci wybierali spośród 23 wyrazów lub wyrażeń, szczególnie często występujących w prasie ubiegłego roku, takich jak m.in.: „agresja/agresor”, „dron”, „granica”, „kamień milowy”, „mierzeja (Wiślana)”, „omikron”, „opał”, „podwyżka”, „pomoc/pomagać”, „przekop (mierzei Wiślanej)”, „rakieta”, „rzeka (zatrute rzeki)”, „w Ukrainie”, „węgiel”. W zeszłym roku językoznawcy i internauci byli jednomyślni i wybrali słowo "szczepienie". Naukowcy dodatkowo wyróżnili ex aequo słowo „granica”.

Wojna zdominowała cały region

Oprócz Polski „wojna” została słowem roku także w Czechach w plebiscycie „Lidovych Novin” (cz. valka) oraz w plebiscycie rosyjskim, w którym głosują w większości osoby spoza Rosji. Niemcy wybrali Zeitenwende – punkt zwrotny historii w kontekście zmiany polityki wobec Rosji. Popularna u nas inflacja wygrała z kolei w Austrii.

W plebiscycie uniwersytetu nie brały udziału słowa takie jak:

  • nazwy własne, np. nazwiska, imiona, pseudonimy, nazwy miejscowe, narodowe, partyjne i organizacyjne, tytuły książek, filmów i innych dzieł;
  • słowa obelżywe, wulgarne oraz należące do mowy nienawiści.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto