Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny 2011: Jak spisać się przez internet?

Spoza miasta
Spoza miasta
Rachmistrzowie odwiedzą jedynie 20 proc. osób. Chętni mogą ...
Rachmistrzowie odwiedzą jedynie 20 proc. osób. Chętni mogą ... Maciej Kaczanowski/ dziennikwschodni.pl
Rachmistrzowie odwiedzą jedynie 20 proc. osób. Chętni mogą spisać się przez internet. Z tej opcji skorzystało już ponad pół miliona ludzi.

- To bardzo dobry wynik - mówi Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. - W ubiegłorocznym Spisie Rolnym z formularza internetowego skorzystało zaledwie 2 proc. respondentów. Teraz rezultat powinien być znacznie lepszy.

Jak się spisać przez internet?

Możliwość samodzielnego spisania się przez sieć wprowadzono po raz pierwszy. Dzięki temu koszty Spisu Powszechnego uda się obniżyć o ok. 160 mln zł. By wypełnić elektroniczną ankietę, wystarczy odwiedzić stronę www.spis.gov.pl. Formularz ma kilkanaście pozycji. Jest też wersja rozszerzona, składająca się z ok. 120 pytań. Przeznaczona jest tylko dla 20 proc. ankietowanych. O tym, który formularz będziemy wypełniać, zdecydowało losowanie.

Spis internetowy rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 16 czerwca. Formularz możemy wypełniać przez dwa tygodnie od daty pierwszego zalogowania. Kto nie zmieści się w tym terminie, może się spodziewać wizyty lub telefonu od rachmistrza, który uzupełni dane.

Uczestnictwo w spisie internetowym i wywiadzie telefonicznym jest dobrowolne. Natomiast rachmistrzowi spisowemu nie możemy odmówić udzielenia informacji. Grozi za to grzywna. Od jutra ankieterzy zaczną odwiedzać domy, w których przeprowadzą rozszerzoną wersję spisu.

- Mogą wcześniej umówić się na wizytę, ale nie jest to konieczne - dodaje Markowski. - Tylko w wyjątkowych przypadkach możemy poprosić o przeprowadzenie wywiadu w innym terminie.

Spis potrwa do końca czerwca

Ankieterzy będą nas odwiedzać od poniedziałku do piątku, w godz. 8-20. W sobotę zakończą pracę dwie godziny wcześniej. Każdy rachmistrz musi mieć ze sobą identyfikator ze zdjęciem i dowód osobisty. W razie wątpliwości możemy zadzwonić, by sprawdzić jego tożsamość. GUS uruchomił specjalne infolinie (800 800 800 - bezpłatna dla telefonów stacjonarnych, 22 44 44 777 - płatna dla telefonów komórkowych).

Rachmistrz może nas zapytać czy braliśmy ślub w kościele, czy w urzędzie, jakie są nasze plany prokreacyjne i przynależność religijna. Odpowiedź na te pytania jest dobrowolna. - Warto jednak udzielić odpowiedzi - przekonuje Markowski. - To bardzo cenne informacje, przydatne m.in. dla prowadzenia polityki społecznej czy planowania potrzeb edukacyjnych.

Cała ankieta obejmuje 13 zagadnień. Od podstawowych informacji o rodzinie, po sytuację materialną i o przynależność narodową. W przypadku zarobków, ankieter nie będzie pytał o ich wysokość. Nie powinien również zbierać danych o miejscu zatrudnienia.

Spis potrwa do końca czerwca.

Więcej: Spis powszechny 2011: W piątek ankieterzy ruszają w teren/ dziennikwschodni.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto