Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny 2011. Uważaj na fałszywych rachmistrzów

Joanna Nowicka
archiwum
Już przed dwoma tygodniami w Zwierzyńcu znalazł się pierwszy fałszywy rachmistrz. Tego nie trudno było zdemaskować, bo rachmistrzowie mają nas odwiedzać dopiero od 8 kwietnia. Później może być to trudniejsze, więc przygotujmy się do spisu. Po to, by nie dać się oszukać i po to, by poszło szybko i bezboleśnie.

- Rzeczywiście był taki przypadek. To się zdarzyło jakieś dwa tygodnie temu. O fałszywym rachmistrzu poinformowała nas mieszkanka Zwierzyńca – potwierdza nieprzyjemny epizod Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca – Nie zbagatelizowaliśmy tej informacji i natychmiast poinformowaliśmy o zdarzeniu policję.
Po czym możemy zatem rozpoznać prawdziwego rachmistrza?

- Rachmistrz spisowy powinien posiadającą legitymację, która upoważnia do przeprowadzenia prac spisowych. Legitymacja zawiera zdjęcie i podpis rachmistrza, jego imię i nazwisko, upoważnienie do przeprowadzenia spisu w określonym czasie na określonym terenie, pieczęć urzędu statystycznego, pieczęć i podpis Dyrektora Urzędu Statystycznego, który wydał legitymację. Legitymacja jest ważna wyłącznie z dowodem osobistym – tłumaczy Renata Laszczka - Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Pamiętajmy też, że rachmistrz w tegorocznym spisie nie będzie przypominał wielbłąda obładowanego papierami i formularzami, ponieważ będzie wyposażony w sprzęt przypominający telefon w który wprowadzać będą nasze dane.

Jeśli mamy wątpliwości co do tożsamości rachmistrza, zawsze możemy zadzwonić na infolinię Narodowego Spisu Powszechnego, która zacznie działać od 1 kwietnia.

Infolinia czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00 oraz w weekendy od 8:00 do 18:00: 800 800 800 - to numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych, 22 44 44 777 - to numer dla połączeń z telefonów komórkowych płatny zgodnie z cennikiem operatora.

Jak przygotować się do spisu i o co zostaniemy spytani? Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość, bo pytań może być sporo. Poza tym warto przygotować swoje dane, tj. numer PESEL, NIP i REGON, czy data zawarcia związku małżeńskiego. Rachmistrzów będzie interesowała też nasza sytuacja mieszkaniowa i zawodowa czy deklarowane wyznanie.

Ostatni spis powszechny w naszym kraju przeprowadzany był w 2002 roku. Udział w spisie jest obowiązkowy. Rachmistrzowie odwiedzać nas będą od 8 do 30 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto