Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spiszmy się - powszechnie! Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011

Łukasz Bartczak
1 kwietnia rozpoczął się spis powszechny, w naszych domach pojawią się rachmistrzowie

Spis jest dużym przedsięwzięciem Głównego Urzędu Statystycznego, które umożliwi poznanie danych dotyczących demografii społecznej, liczby ludności czy sytuacji ekonomicznej obywateli.

Wszyscy objęci spisem mają obowiązek przekazać dane GUS-owi, można tego dokonać na kilka sposobów: poprzez akceptację bądź korektę swoich danych na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, udzielając wywiadu ankieterom telefonicznym lub przyjmując w domu lub mieszkaniu rachmistrza spisowego.
Mieszkańcy muszą odpowiadać na pytania zgodnie z prawdą, odmowa podania ścisłych i wyczerpujących danych może ich narazić na kłopoty.

- Każdy z rachmistrzów musi zachować tajemnicę statystyczną - mówi Sylwia Nowicka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ostrowie. - Dlatego też nie trzeba martwić się o ujawnianie informacji, gdyż mają one charakter poufny i zabezpieczone trafią do centrali GUS. Ważne jest to, by sprawdzić, czy rachmistrz nosi specjalny identyfikator z pieczątką dyrektora urzędu statystycznego. Żaden z nich nie może też spisywać mieszkańców na kartkach, tylko wprowadzać dane do specjalnych urządzeń typu handheld.

Największą ilość danych zbiorą właśnie rachmistrzowie, którzy muszą przeprowadzić wywiad z każdym mieszkańcem wylosowanym przez GUS (nie musi być zameldowany). Spisywani odpowiadać będą na dwa rodzaje ankiet: pełną (zawierającą 16 pytań) lub reprezentacyjną (średnio 60 pytań), które zawierają zagadnienia dotyczące stanu i charakterystyki demograficznej ludności, edukacji, niepełnosprawności, migracji, wyznania, stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych czy aktywności ekonomicznej.

Rozbudowanie ankiet w porównaniu z rokiem 2002 spowodowane jest przepisami o spisywaniu ludności w krajach Unii Europejskiej.
Przez internet obywatele, bez wyjątku, spisywać się będą mogli od 1 kwietnia do 16 czerwca. Badani po zalogowaniu na

http://www.spis.gov.pl/

oraz po wykonaniu procedury uwierzytelniającej uzyskają dostęp do formularzy elektronicznych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto