Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdzić dachy przed zimą!

opr. PP
Synoptycy zapowiadają nadejście "prawdziwej" zimy, dlatego właściciele i zarządcy tzw. obiektów wielkopowierzchniowych powinni sprawdzić stan dachów oraz własne przygotowanie do ewentualnej konieczności usunięcia z dachu nadmiaru śniegu.

Smutnym memento przed każdą kolejną zimą jest tragiczne zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich, pod ciężarem nagromadzonego śniegu, które pociągnęło za sobą ofiary śmiertelne. Od tego czasu trwają systematyczne kontrole przygotowania właścicieli i zarządców tzw. obiektów wielkopowierzchniowych do zimy. Chodzi o sprawdzenie stanu technicznego dachu (w przypadku hal hipermarketów i zakładów produkcyjnych taki dach ma ogromną, płaską powierzchnię) oraz przygotowania do odśnieżania, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie inaczej dzieje się też w powiecie sztumskim. W trakcie poprzednich zim bywało, że w sklepach wywieszano informacje "dach naszego sklepu został odśnieżony", bowiem klienci obawiali się wchodzić do środka.

Specjalny komunikat wystosował Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Robert Dziwiński.
– Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 o obowiązku przeprowadzenia okresowej kontroli przed zimą w terminie do 30 listopada (natomiast kontrola po okresie zimowym powinna zostać wykonana do 31 maja) zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).
Przedmiotem tej kontroli jest sprawdzenie stanu technicznego: elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu; instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska; instalacji gazowych oraz przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
Kontrole okresowe powinny wykonywać – na zlecenie właściciela lub zarządcy – osoby posiadające właściwe kwalifikacje, czyli legitymujące się uprawnieniami budowlanymi w odpowiedniej specjalności. Kontrolę przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych mogą wykonywać również osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.
Osoba dokonująca kontroli powinna bezzwłocznie wysłać zawiadomienie o przeprowadzonej kontroli do właściwego organu nadzoru budowlanego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości osoba dokonująca kontroli ma obowiązek przesłać do nadzoru budowlanego kopię protokołu kontroli. Natomiast właściciel, zarządca lub użytkownik powinien natychmiast usunąć uszkodzenia lub uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem (art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).

Treść komunikatu opublikowano m.in. na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Sztumie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto