Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Stanisław Imieniński. Noworadomsk...”. Wystawa w Muzeum Regionalnym w Radomsku [ZDJĘCIA]

mk
„Stanisław Imieniński. Noworadomsk...”. Wystawa w Muzeum Regionalnym w Radomsku
„Stanisław Imieniński. Noworadomsk...”. Wystawa w Muzeum Regionalnym w Radomsku fot. M. Kulka
„Stanisław Imieniński. Noworadomsk...”. Wystawa w Muzeum Regionalnym w Radomsku

1 marca w Muzeum Regionalnym w Radomsku odbył się wernisaż wystawyStanisława Imienińskiego "Noworadomsk - miasto moich dziadków". Wystawa ze zbiorów Muzeum została przygotowana w pierwszą rocznicę śmierci artysty.
- Dziś otwieramy wystawę wyjątkowego człowieka, wielkiego przyjaciela i wspaniałego człowieka w artystycznej historii naszego miasta. Prezentujemy cykl obrazów "Noworadomsk - miasto moich przodków". To 20 prac, które powstały w 2005 i 2006 roku, ich właścicielem jest obecnie Muzeum - mówi Krzysztof Zygma, dyrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku. - Cofnijmy się do 2006 roku, ówczesna przewodnicząca rady miasta Maria Wrona wyszła propozycją przeznaczenia wolnych środków biura rady na zakup obrazów i przekazanie ich do naszego Muzeum. Większość radnych uznała to za dobry pomysł i w ten sposób prace trafiły do nas. Dzisiaj prezentujemy je chyba po raz trzeci czy czwarty... Pierwsza wystawa odbyła się jeszcze w 2006 roku, wtedy Mistrz był z nami, żartował, opowiadał anegdoty, a wszystkim przygrywała Radomszczańska Kapela Podwórkowa. Dziś śpiewa chór Moniuszkowców i oglądamy prace przyjaciela, którego nie ma już wśród nas.

Zobacz też: Jubileuszowa wystawa "95 lat Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki" w Muzeum Regionalnym w Radomsku [ZDJĘCIA, FILM]

Imieniński zmarł w 2018 roku w wieku 78 lat. Malarstwem zajmował się przez ponad 30 lat, od kiedy po ciężkim wypadku przeszedł na rentę. Wcześniej właściwie nie malował. Uczęszczał wprawdzie do Państwowego Liceum Plastycznego w Częstochowie, lecz doskonalenie swojego talentu porzucił dla pracy zarobkowej. Przez 20 lat był pracownikiem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwa Geodezyjno – Kartograficznego. W okresie twórczym namalował niezliczoną ilość obrazów: „Wystawiałem w salach radnego, w lokalach biurowych, klubach, zakładach pracy, ośrodkach kultury, bankach, Biurach Wystaw Artystycznych i w muzeach”. Dziesiątki obrazów sprzedał prywatnym nabywcom; są one dziś w Polsce, Niemczech, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Muzea w Nowym Sączu, Żywcu i Bełchatowie posiadają w swoich zbiorach prace Stanisława Imienińskiego. Do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku chętnie brał udział w różnych konkursach malarskich.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto