Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2020 w Gomunicach oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy [ZDJĘCIA]

Jacek Drożdż
Święto Niepodległości 2020 w Gomunicach i odsłonięcie tablicy pamiątkowej
Święto Niepodległości 2020 w Gomunicach i odsłonięcie tablicy pamiątkowej Jacek Drożdż
W Gomunicach obchodzono Święto Niepodległości 2020 połączone z odsłonięciem pamiątkowej tablicy

W Gomunicach obchodzono w środę, 11 listopada, Święto Niepodległości 2020. Uroczystość połączona była z odsłonięciem pamiątkowej tablicy przypominającej o tym, że właśnie w Gomunicach znajdował się Dom Uzdrowieńców dla żołnierzy Legionów Polskich. Tablicę ufundowały Fundacja Sprzymierzeni z Grom oraz gmina Gomunice.

Kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Polski złożyli gminni radni. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Fundacji Sprzymierzeni z Grom. - Mieszkaniec Gomunic, Marcin Lasoń, odnalazł informację o miejscu, które funkcjonowało tutaj po I wojnie światowej, czyli o Domu Uzdrowieńców. To było miejsce dla weteranów wracających z wojny... Na tablicy pamiątkowej, którą dziś odsłonimy będzie można przeczytać o tych wydarzeniach – mówi Grzegorz Wydrowski, prezes zarządu Fundacji Sprzymierzeni z Grom.

- Dom Uzdrowieńców Legionów Polskich działał tutaj w latach 1915-1917. Dla historyków to nie jest żadna tajemnica. Natomiast ja, jako mieszkaniec Gomunic, nigdy o tej historii nie słyszałem. Nie uczą tego w szkole, nie mówili o tym moi bliscy ani znajomi. W tym sensie, z mojej perspektywy, jest to pewne odkrycie – wyjaśnia Marcin Lasoń z Gomunic, jednocześnie członek rady Fundacji Sprzymierzeni z Grom. - Zacząłem zdobywać coraz więcej informacji na ten temat. Połączyłem to z działalnością w Fundacji Sprzymierzeni z Grom. Z prostych powodów. To, co działo się tutaj 100 lat temu, my teraz staramy się robić już od 10 lat. Pomagamy weteranom, żołnierzom poszkodowanym w czasie służby, w szczególności poza granicami państwa. Pomagamy im w leczeniu zarówno ran fizycznych, jaki psychicznych.

Jak przypomina Marcin Lasoń, przez Dom Uzdrowieńców, który mieścił się z jednej z zaadaptowanych hal fabryki mebli, przewinęło się około 20 tysięcy żołnierzy, czyli blisko jedna trzecia wszystkich walczących w Legionach Polskich. W szczytowym okresie w Gomunicach, wówczas miejscowości uzdrowiskowej, leczyło się 1000 żołnierzy.

- Żołnierze przyczynili się również do rozwoju tej miejscowości. Organizowano spektakle teatralne, pokazy filmowe, zorganizowano bibliotekę, szkołę dla dzieci... Legioniści pomagali również w budowie kościoła w Gomunicach, o czym przypomina umieszczona na kościele tablica – mówi Marcin Lasoń.

Przedstawiciele Fundacji Sprzymierzeni z Grom złożyli wieniec i zapalili znicz przed odsłoniętą tablicą pamiątkową.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto