MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wystąpienia, złożenie kwiatów i przypomnienie historii

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 12 lat
W środę, 1 maja w Ostrowcu Świętokrzyskim uczczono Święto Pracy. Przedstawiciele Lewicy oraz samorządowcy złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym zamordowanych mieszkańców miasta.

Święto Pracy obchodzono w Ostrowcu Świętokrzyskim

1 maja obchodzone jest Święto Pracy, czyli dokładnie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto obchodzone jest na całym świecie od 1890 roku, w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. W Ostrowcu Świętokrzyskim świętowano od samego początku, co przypomniał Józef Grabowski przewodniczący ostrowieckiej Lewicy.

- Ludzie pracy, ostrowczanie, spotykali się na obchodach święta 1 maja. Święta, które zrodziło się z buntu robotników. W 1886 roku w Chicago, pracownicy firmy Harvester wyszli na ulicę jako bunt wyzyskowi: 12 – godzinny dzień pracy, niskie płace i żądanie krótszego dnia pracy

– mówił szef Nowej Lewicy.

Zobaczcie galerię zdjęć z Święta Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dziś święto ma nieco inny charakter niż przed laty. Józef Grabowski wspomina, że w latach 70 – tych odbywał się pochód, który rozpoczynał się od huty i maszerował na Rynek. - Pochody kiedyś bardzo liczne, oceniane też po latach jako przejaw przymusu ale to już każdy oceni ze swej strony. W tym roku świętujemy też 20 – lecie wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, to także 25 rocznica wstąpienia do NATO. Duże są korzyści z przynależności do Unii, to widać na każdym kroku, to duże nakłady w sferze kultury, oświaty i zdrowia i w naszym przypadku też można to zobaczyć – podsumowuje.

Na ostrowickim Rynku zgromadzili się przedstawiciele Lewicy, władz samorządowych oraz mieszkańcy. Wszyscy zgodnie podkreślają, że to święto ludzi pracy a nie partii. - Według mnie powinna być kultywowana pamięć o tym święcie i uroczyście powinno być obchodzone – mówi pan Leszek Gajda.

Takiego samego zdania są także młodzi uczestnicy uroczystości. - To Święto Pracy i święto z długą tradycją. Ja, obecnie jako osoba, która poszukuje pracy, chciałbym aby praca każdego była doceniana. Czasy się zmieniły i to święto na przestrzeni lat też się zmieniło. Mnie, osobie urodzonej w XXI wieku nie kojarzy się to święto z komunizmem, bo nie mogę pamiętać tamtego systemu, kojarzy mi się z radością, z tym , że jest w końcu ciepło i że ktoś docenia czyjąś pracę i to także święto związane z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej – mówi Paweł Szczygieł.

Irena Renduda – Dudek, przewodnicząca Rady Miasta podkreśla, że to ważne, by pamiętać o własnej historii.
- To ludzie wywalczyli sobie prawa i dlatego staramy się zawsze pamiętać o tym, że byli tacy robotnicy, którzy walczyli o to, żeby dzisiaj można mieć pracę, żeby można było zarabiać, żeby można było spokojniej żyć i że nie trzeba walczyć o wszystko tak jak to było kiedyś. Jako radni rady miasta staramy się zawsze uczestniczyć w tych uroczystościach , tylko szkoda, że tych osób tutaj jest niewiele – powiedziała przewodnicząca.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym zamordowanych mieszkańców miasta.

Zobaczcie galerię zdjęć z Święta Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Święto Pracy wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, kiedy w odpowiedzi na fatalne warunki pracy, niskie płace i pracy do dwunastu godzin zorganizowano strajk. Był on częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Kiedyś obowiązkowe pochody, dziś szansa na wypoczynek podczas wydłużonego weekendu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto