Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły średnie kuszą uczniów nowymi kierunkami

Jacek Drożdż
Kilka lat temu hitem stała się klasa mundurowa w "mechaniku"
Kilka lat temu hitem stała się klasa mundurowa w "mechaniku" Jacek Drożdż
Szkoły ponadgimnazjalne zastanawiają się, jak przyciągnąć do siebie uczniów. Sama renoma to często za mało.

Szkoły ponadgimnazjalne rozpoczynają walkę o uczniów. By zachęcić gimnazjalistów do kontynuowania nauki u siebie, wprowadzają np. nowe kierunki. W Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska będzie to technik technologii żywności, w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych technik organizacji reklamy oraz technik - teleinformatyk, a w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W "drzewniaku" wprowadzenie nowego kierunku umożliwi szkole prowadzenie kursu kwalifikacyjnego "Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych" dla uczniów, którzy ukończyli zasadniczą szkołę zawodową w zawodach: piekarz, cukiernik i wędliniarz.
Nowe kierunki w "elektryku" związane są z analizą oczekiwań uczniów oraz zapotrzebowaniem zgłaszanym przez pracodawców, natomiast propozycja "mechanika" to odpowiedź na wymagania stawiane przez nowy sektor gospodarki.

W Zespole Szkół Ekonomicznych najpopularniejsze od lat jest technikum ekonomiczne.
- Ten kierunek daje bardzo szerokie kwalifikacje, uprawnia do podjęcia zatrudnienia na bardzo wielu stanowiskach - tłumaczy Małgorzata Kołodziejska, dyrektorka "ekonomika". - Ciekawą propozycją powinno być również technikum hotelarskie. Dzięki udziałowi w projekcie europejskim nasi uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne praktyki, tam zdobywają dodatkowe certyfikaty...

Co proponują radomszczańskie licea? I LO nastawia się na utworzenie sześciu klas: matematyczno-fizycznej, humanistycznej, biologiczno-chemicznej, matematyczno-językowej, europejsko-językowej i przyrodniczej. Wiodącym językiem w każdej z klas będzie angielski, dodatkowo uczniowie będą mogli wybrać (w zależności od profilu) niemiecki, francuski lub rosyjski.

W II LO również ma być sześć klas. - Biorąc pod uwagę ubiegłoroczny nabór i zainteresowania uczniów, proponujemy trzy klasy z przedmiotami ścisłymi - mówi Sławomir Kowalczyk, dyrektor II LO.

W każdej z nich wiodącym przedmiotem będzie matematyka, uzupełniona fizyką i informatyką, geografią i językiem obcym oraz fizyką i chemią. Ponadto szkoła uruchamia klasę filologiczną z dwoma językami obcymi (jeden rozszerzony, drugi również w większym wymiarze godzin), humanistyczną i biologiczno-chemiczną.
Z dokładną ofertą szkół trzecioklasiści z gimnazjów będą mogli zapoznać się już w najbliższą środę, podczas Targów Edukacyjnych, które odbędą się w Miejskim Domu Kultury. Początek targów o godz. 9.

To był strzał w dziesiątkę

Wprowadzanie nowych kierunków przez szkoły nie jest niczym nowym. Kwestią do dyskusji pozostaje natomiast, czy kierunki te, choćby odpowiadały na potrzeby rynku, będą też odpowiadać młodym ludziom.

Kilka lat temu hitem okazało się wprowadzenie klas mundurowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Sukces spowodował, że "mechanik" szybko znalazł naśladowców. Klasy mundurowe uruchomiono również w Przedborzu i Kamieńsku. "Drzewniak" proponuje np. kształcenie logistyków.
Warto natomiast wspomnieć, że nie powiodła się próba ratowania Zespołu Szkół Agrobiznesu, który zachęcał do nauki w liceum o profilu artystycznym. Zabrakło chętnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto