Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Radomsku bez ratownictwa medycznego? Scenariusz możliwy od połowy roku

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Archiwum Szpital Powiatowy w Radomsku
Szpital Powiatowy w Radomsku zostanie bez ratownictwa medycznego? Placówka szacuje straty na 8 mln zł rocznie

Szpitalowi Powiatowemu w Radomsku grożą kolejne kłopoty związane z ratownictwem medycznym. Jeśli sytuacja się nie zmieni, szpital od połowy roku zostanie bez kontraktu na te usługi. - Cały czas liczę na rozsądek wszystkich zainteresowanych osób – mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Ratownictwo medyczne wróciło do Szpitala Powiatowego w Radomsku w kwietniu 2019 roku, po kilku latach przerwy, gdy ratownictwem zajmowała się firma Falck. Wtedy wydawało się, że kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na kolejne lata szpital w Radomsku ma w kieszeni. Dziś sytuacja uległa zmianie.

Zobacz też:

Kontrakt na ratownictwo medyczne w Szpitalu Powiatowym w Radomsku był możliwy, gdyż placówka do konkursu ogłoszonego przez Narodowy Funduszu Zdrowia przystąpiła w ramach konsorcjum. W jego skład weszli: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi oraz szpitale z Radomska, Wielunia, Wieruszowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Poddębic, Opoczna i Zduńskiej Woli. Dlaczego do konkursu przystąpiło konsorcjum? Bo mogła do niego stanąć firma, której zadaniem miała być obsługa, jak mówią przepisy, rejonu działania. A rejonem działania jest całe województwo łódzkie... Od kwietnia 2019 roku Szpitalowi w Radomsku przypadła obsługa powiatu radomszczańskiego (4 karetki) i pajęczańskiego (3 karetki).

Szpital Powiatowy w Radomsku bez ratownictwa medycznego?

- Lider konsorcjum, czyli Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, poinformował nas, że od 1 lipca nie zamierza z nami ubiegać się o te świadczenia. Obecną umowę z NFZ mamy podpisaną do końca czerwca. Dodam, że decyzja zapadła wraz ze zmianą na stanowisku dyrektora Stacji, którym jest obecnie Krzysztof Janecki – wyjaśnia Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Co w tej sytuacji zamierza zrobić Szpital Powiatowy w Radomsku? Dodajmy, że przygotowując się do przejęcia zadań ratownictwa medycznego szpital zatrudnił ponad 60 osób, kupił również w leasingu pięć karetek... - Jeśli nie będę miał zespołów dojazdowych, to ci pracownicy będą pewnie pracować w innym podmiocie, może Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, może w prywatnej firmie. Nie mam pojęcia, co się może stać – mówi dyrektor szpitala w Radomsku.

- Część ludzi jestem gotów zatrudnić, ale cały czas wierzę, że nie dojdzie do sytuacji, w której stracimy ratownictwo medyczne - mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku

Szpitale, które znalazły się w konsorcjum, nie zamierzają bezczynnie czekać do czerwca. - Spotkaliśmy się w miniony piątek w Zduńskiej Woli i wystosowaliśmy pismo z prośbą o spotkanie do wojewody łódzkiego, marszałka województwa łódzkiego, radnych sejmiku wojewódzkiego, którzy również nie wiedzą o działaniach WSRM oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia – wylicza Piotr Kagankiewicz. - Jednocześnie wystosowaliśmy pisma w tej sprawie do zarządów powiatów i rad powiatowych. Analizujemy również przepisy dotyczące konkursu na ratownictwo medyczne, czy rzeczywiście nie możemy samodzielnie do niego przystąpić. Mamy kilka propozycji, ale wszystko zależy od przeprowadzonych rozmów.

Szpital Powiatowy w Radomsku za świadczenie ratownictwa medycznego otrzymywał z Narodowego Funduszu Zdrowia 8 mln zł rocznie.

Oto komentarz przysłany przez Adama Stępkę, rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w sprawie tej sytuacji:
"Podstawowym celem działania Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom, których zdrowie i życie są zagrożone. Z tego powodu wszelkie działania naszej firmy podejmowane są z myślą o naszych pacjentach i zapewnieniu im najwyższej jakości świadczeń zdrowotnych. Odnosząc się do umowy konsorcjum pragnę zauważyć, że obecna umowa obowiązuje do końca czerwca. Tym samym jest zbyt wcześnie aby mówić o sposobie realizacji zadań PRM w drugiej połowie bieżącego roku. Z pewnością decyzje w jej sprawie będą podejmowanie w zależności od wielu czynników, w tym decyzji płatnika jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Pragnę jednocześnie zapewnić, że organizację systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie naszego województwa w sposób szczegółowy określa „Wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne”. Tym samym podkreślam, że bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu radomszczańskiego nie jest w żaden sposób zagrożone."

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto