Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Radomsku z nowym sprzętem. Kupiono system chłodzenia skóry głowy stosowany podczas chemioterapii. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Szpital Powiatowy w Radomsku z nowym sprzętem. Szpital kupił system chłodzenia skóry głowy dla Oddziału Dziennego Chemioterapii
Szpital Powiatowy w Radomsku z nowym sprzętem. Szpital kupił system chłodzenia skóry głowy dla Oddziału Dziennego Chemioterapii Arch. FB/Szpital Powiatowy w Radomsku
Na Oddział Dzienny Chemioterapii Szpitala Powiatowego w Radomsku trafił nowy sprzęt. System chłodzenia skóry głowy zapobiega wypadaniu włosów podczas chemioterapii.

Oddział Dzienny Chemioterapii Szpitala Powiatowego w Radomsku to jeden z 40 ośrodków w Polsce, do których trafił system chłodzenia skóry głowy zapobiegający wypadaniu włosów podczas leczenia chemioterapią. Jednym z istotnych aspektów leczenia onkologicznego, jak przekonuje szpital, jest minimalizacja działań niepożądanych, które wynikają z leczenia cytostatykami a także poprawa jakości życia chorych.

System Paxman reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowatych.

- System do chłodzenia skóry głowy Paxman składa się z urządzenia pompującego płyn chłodniczy oraz połączonego z nim czepka, który zakładany jest na głowę pacjenta na 30 minut przed rozpoczęciem podawania chemii i zdejmowany ok. półtorej godziny po jej zakończeniu – wyjaśnia Szpital Powiatowy w Radomsku. - Urządzenie schładza płyn wewnątrz czepka do temperatury -5 st. C, co zwęża naczynia krwionośne i dzięki temu chemioterapeutyki wolnej docierają do mieszków włosowych i są dla nich mniej szkodliwe. Czepek należy stosować już od podania pierwszej dawki chemioterapii kontynuując przez cały czas jej trwania.

System chłodzenia głowy pacjentów poddanych chemioterapii za pomocą czepków jest bezpieczny, a jego skuteczność wynosi od 50-90 proc. (znaczenie ma właściwy dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, rodzaj nowotworu oraz zastosowanego leczenia).

Na całym świecie funkcjonuje około 2000 tego typu urządzeń. W Polsce znajduje się kilkanaście urządzeń tego typu m.in. w Opolskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Koszt zakupionego urządzenia to ponad 170 tys. zł. Nowy sprzęt został zakupiony ze środków własnych szpitala.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto