MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Radomsku zatrudnia cudzoziemców. Dyrektor: "To konieczne w obliczu niedoboru personelu na lokalnym rynku"

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Szpital Powiatowy w Radomsku zatrudnia i zamierza zatrudniać kolejnych cudzoziemców z wykształceniem medycznym, w szczególności lekarzy i pielęgniarki dla potrzeb jednostek organizacyjnych placówki.

Szpital Powiatowy w Radomsku zatrudnia i zamierza zatrudniać kolejnych cudzoziemców z wykształceniem medycznym, w szczególności lekarzy i pielęgniarki dla potrzeb jednostek organizacyjnych placówki. Dyrektor Piotr Kagankiewicz przedstawił swoje plany dotyczące zatrudniania cudzoziemców w odpowiedzi na wniosek radnego Szymona Zyberynga (PiS). Radny pyta m. in. o wakaty i o to, czy do pracy na wskazanych stanowiskach nie ma chętnych mieszkańców powiatu i okolic, interesuje go również pośrednictwo w zatrudnianiu pracowników z zagranicy.

Jak tłumaczy dyrektor szpitala, obcokrajowcy zatrudniani są na stanowiskach: sanitariusza szpitalnego (lekarze zza wschodniej granicy), a także osób sprzątających, w przypadku personelu pielęgniarskiego pochodzącego z Ukrainy czy też Białorusi. - Aktualnie w placówce zatrudnionych jest 3 sanitariuszy (lekarzy-cudzoziemców), a także 7 osób sprzątających (pielęgniarek-cudzoziemców) - wyjaśnia.

Jak tłumaczy Kagankiewicz, szpital w związku z dynamicznym rozwojem stale poszukuje osób zainteresowanych pracą na stanowiskach medycznych, głównie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych czy też magistrów farmacji. Intensywna rekrutacja prowadzona jest kilka razy w roku, a także w sposób ciągły poprzez przyjmowanie zgłoszeń zainteresowanych kandydatów. W odniesieniu do pracowników sekcji sprzątającej, do której przyjmowani są cudzoziemcy, wskazać należy, iż osoby te, zatrudniane są wyłącznie do czasu uzyskania kwalifikacji wymaganych na stanowisku pielęgniarki (nostryfikowanie dyplomu medycznego).

Mieszkańcy powiatu radomszczańskiego lub też powiatów ościennych zatrudniani na stanowisku osoby sprzątającej są także rekrutowani w sposób ciągły w wyniku pojawiania się wakatu. Nowo zatrudniane osoby nie posiadają jednak wykształcenia medycznego i w długofalowej perspektywie nie są zainteresowane dalszą edukacją w brakujących na rynku usług medycznych zawodach medycznych - wyjaśnia dyrektor. - Rozwiązanie takie pozwala osobom zainteresowanym z Ukrainy czy też Białorusi na lepsze poznanie systemu opieki medycznej w Polsce i w efekcie ich skuteczniejszą aktywizację zawodową.

Dyrektor podkreśla, że w placówce nie ma mowy o dyskryminacji płacowej ze względu na narodowość pracownika.

Szpital Powiatowy w Radomsku poszukując do pracy cudzoziemców korzysta z pośrednictwa agencji pracy „Doradztwo i Szkolenia Krzysztof Łątka" z Lublina.

Jak podkreśla Piotr Kagankiewicz, działania szpitala wpisują się w strategię rządu zapewnienia kadry medycznej. Wspomniana firma sama zgłosiła się do placówki w celu nawiązania współpracy w zakresie pozyskiwania personelu medycznego. Rozwiązanie to było konieczne w obliczu niedoboru personelu medycznego na lokalnym rynku usług medycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto