Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z okazji pierwszej w tej kadencji sesji rady miejskiej w Jeleniej Górze przypominamy zdjęcia ratusza sprzed 100 lat. To piękny budynek

Eliza Ciepielewska, Alina Gierak
Archiwalne zdjęcie jeleniogórskiego Ratusza
Archiwalne zdjęcie jeleniogórskiego Ratusza fotopolska.eu
Ratusz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Jeleniej Góry. Ta barokowo-klasycystyczna budowla została wzniesiona w 1749 roku. Dzisiejsi radni wchodzą na obrady po tych samych schodach co ich poprzednicy 100 lat temu. Z galeryjki na wieży rozbrzmiewał hejnał, a po placu Ratuszowym jeździły tramwaje.

Spis treści

Historia jeleniogórskiego Ratusza

Ratusz w Jeleniej Górze wznosi się w centralnym punkcie rynku. Niewątpliwie jest prawdziwą ozdobą jeleniogórskiej starówki. Budowa siedziby władz Jeleniej Góry trwała od 1744 roku do 1749 roku. Potrzeba wybudowania nowego ratusza pojawiła się w roku 1739 kiedy to po kilku pożarach i zawaleniu się wieży rozebrano poprzedni budynek wzniesiony na początku XIV wieku.

Nowy budynek ratusza zaprojektowany został przez Chrystiana Gotlieba Hedemanna. W 1750 roku uruchomiono zegar na wieży, w piwnicach została również urządzona gospoda. W późniejszych latach ratusz był przebudowywany w roku 1924 oraz remontowany w latach 1957–1959.

Podróż w czasie: Zobacz jak przez lata zmieniał się jeleniogórski Ratusz!
Jeleniogórski Ratusz, Lipiec 2022 rokuEliza Ciepielewska

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Miasta Jelenia Góra:

Dwupiętrowy gmach wieńczy wieża z baniastym hełmem, zegarem oraz galeryjką, z której niegdyś trębacz wygrywał hejnał miejski. Do wnętrza prowadzą dwa wejścia. Nad południowym znajduje się inskrypcja łacińska mówiącą o tym, że „Miasto wybudował Bolesław Krzywousty w 1108 roku”. Zwiedzając wnętrze ratusza warto zwrócić uwagę na rzeźby autorstwa Ernsta Rülkego (nauczyciela słynnej, cieplickiej szkoły snycerskiej) zdobiące balustradę schodów oraz płaskorzeźbę w Sali Obrad. Godną uwagi jest jeszcze jedna pamiątka dawnych czasów - odkryta w czasie niedawnego remontu, średniowieczna studnia.

Ta dwufasadowość ratusza to rzadkość architektoniczna wśród budowli ratuszowych, które zazwyczaj posiadają jedną, główną, reprezentacyjną fasadę. Rozwiązanie przyjęte w Jeleniej Górze nie dyskryminuje żadnej ulicy na placu Ratuszowym.

Odkąd został wybudowany ratusz pełnił rozmaite funkcje był siedzibą władz miasta, miejscem obrad rady miejskiej mieścił się w nim sąd, archiwum oraz skarbiec. Dziś w ratuszu mieści się Urząd i Rada Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Od 1750 roku z galeryjki na wieży trąbiono hejnał. Tu odbywały się występy chórów oraz koncerty. Dziś, codziennie o godz. 12.00, odgrywany jest z płyty CD nowy hejnał na dwie trąbki, skomponowany w roku 1958.

Balustrady schodów na drugie piętro wyposażone są w rzeźbione w drewnie płyty, z motywami legend o karkonoskim Duchu Gór. Są to prace wykonane w cieplickiej Szkole Snycerskiej po kierunkiem Ernsta Rülkego, w latach 30-tych XX wieku.

Natomiast sala posiedzeń Rady Miejskiej, na drugim piętrze, wyposażona jest w 26 rzeźbionych w drewnie płyt, przedstawiających historię miasta, od najdawniejszych czasów po współczesne. Na korytarzu drugiego piętra znajduje się gipsowa płaskorzeźba, pomalowana złotolem, przedstawiająca wizerunek miasta na tle Śnieżki, z jeleniem na pierwszym planie.

W roku 1910 r. budynek ratusza połączono z sąsiednimi kamieniczkami zwanymi „siedem domów” i zaadoptowano je na potrzeby magistratu. Pod galeryjką łączącą budynki, w latach 1897-1969 przejeżdżał tramwaj, czego pamiątką jest fragment znajdujących się tam szyn, a także okolicznościowa tablica pamiątkowa.

W 2000 r. w pierwszej z tych kamieniczek odkryto studnię o głębokości ok. 12 m i średnicy ok. 2,5 m., którą nakryto grubą, przeźroczystą szybą, jest podświetlona i można ją oglądać na parterze budynku.

Zobaczcie jak Ratusz w Jeleniej Górze zmieniał się na przestrzeni wieków!

Archiwalne zdjęcie jeleniogórskiego Ratusza

Z okazji pierwszej w tej kadencji sesji rady miejskiej w Jel...

Jak trafić na Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze?

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto