18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Test szóstoklasistów w Radomsku [ZDJĘCIA]

mk, dŁ
W PSP 7 w Radomsku sprawdzian pisało 58 uczniów
W PSP 7 w Radomsku sprawdzian pisało 58 uczniów Jacek Drożdż
Setki uczniów z powiatu radomszczańskiego napisało dziś test szóstoklasistów.

W czwartek, o godz. 9. uczniowie szóstych klas zaczęli pisać sprawdzian na koniec szkoły podstawowej. W Radomsku w egzamin zdawało 373 z 382 uczniów klas szóstych (7 zostało zwolnionych, 2 nie stawiło się na test). Od 23 kwietnia egzamin mają gimnazjaliści, a 7 maja zaczynają się matury.

W tym roku awaryjną datę sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie wyznaczyła na 4 czerwca. Zwykle to szansa dla tych dzieci, które w kwietniu nie dotarły na test z powodu choroby lub zdarzeń losowych, np. awarii autobusu.

Podejście szóstoklasistów do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia podstawówki. Kto nie pojawi się na teście także w terminie rezerwowym, musi powtarzać ostatnią klasę szkoły. Sprawdzianu nie można nie zdać - nawet zdobycie zera na czterdzieści punktów gwarantuje prawo nauki w gimnazjum rejonowym. Wbrew często powtarzanym opiniom, punkty z testu nie mają znaczenia, gdy absolwent podstawówki ubiega się o przyjęcie do innego gimnazjum niż rejonowe. Zaświadczenia z liczbą punktów wydawane są absolwentom na koniec roku szkolnego, a wtedy gimnazja są już po ogłoszeniu listy przyjętych.

Dyrektorzy przy przyjmowaniu dzieci spoza rejonu interesują się ich osiągnięciami na konkursach przedmiotowych i stopniami na półrocze w szóstej klasie podstawówki. Jednak sprawdzianu szóstoklasistów nie warto lekceważyć. To wprowadzenie do cyklu, w którym potem następują egzamin gimnazjalny oraz matura.

Szóstoklasista dostaje godzinę na tzw. rozwiązanie jednego arkusza, sprawdzającego pięć umiejętności: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie wiedzy z praktyki. Dwadzieścia zadań ma formę zamkniętą, sześć - otwartą.

Za nowość, towarzyszącą tegorocznemu sprawdzianowi, można uznać pierwszą kampanię przeciw ściąganiu, przygotowaną przez CKE. "Nie ściągaj i nie pozwól, aby inni uczniowie ściągali od ciebie" - głoszą podpisy pod obrazkami na specjalnie przygotowanych plakatach. Nauczyciele mogli przeprowadzać lekcje, tłumaczące zalety samodzielności w oparciu o scenariusze z CKE. Za ściąganie grozi powtarzanie testu.

Arkusze sprawdzi w wyznaczonych placówkach grupa nauczycieli, przeszkolonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Nie będą mogli wynosić dokumentów z budynku. Sprawdzanie odbędzie się w okolicach weekendu majowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto