MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń w okowach i ostatnia środa w miesiącu, czyli Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zgodnie z przepisami, przedpole toruńskich fortyfikacji nie powinno być zabudowane. Jednym z wyjątków była stojąca przy Kaszowniku fabryka Drweitza, która znajdowała się nie tylko przy samych wałach, ale również koło bramy stojącej w osi dzisiejszej ul. Uniwersyteckiej.
Zgodnie z przepisami, przedpole toruńskich fortyfikacji nie powinno być zabudowane. Jednym z wyjątków była stojąca przy Kaszowniku fabryka Drweitza, która znajdowała się nie tylko przy samych wałach, ale również koło bramy stojącej w osi dzisiejszej ul. Uniwersyteckiej. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Muzeum Twierdzy Toruń, jak zawsze w ostatnią środę miesiąca, zaprasza na spotkanie poświęcone militarnej przeszłości miasta. Tym razem Adam Kowalkowski opowie o fortecznych rejonach twierdzy. Przybliży przepisy, do których musieli stosować się cywile, przedstawi wyjątki, które mogły restrykcje zignorować, a także wytłumaczy, w jaki sposób rozpoznawać zachowane do dziś oznaczenia obszarów ograniczeń zabudowy.

W bardzo bogatej, niemal 800-letniej historii Torunia niewiele jest wydarzeń, które bardziej wpłynęłyby na rozwój miasta, niż XIX-wieczne decyzje dotyczące rozbudowy twierdzy. Z jednej strony do miasta popłynęła ogromna rzeka pieniędzy, w ślad za nią przybyły zaś rzesze robotników, w dużej mierze Polaków. Toruń otrzymał wielki zastrzyk inwestycyjny i demograficzny, jednak z drugiej strony, jego rozwój przestrzenny został ograniczony dość restrykcyjnymi przepisami, które m.in. wymusiły odsunięcie przedmieść od centrum i spowodowały, że krajobraz między wewnętrzną a zewnętrzną linią umocnień zdominowały budynki szkieletowe.

Rejonom fortecznym będzie poświęcone środowe spotkanie z historią wojskowości w Muzeum Twierdzy Toruń. Tradycyjne, bo tego typu spotkania załoga najmłodszego oddziału Muzeum Okręgowego organizuje w każdą ostatnią środę miesiąca.

"Przybliżymy wykaz skomplikowanych przepisów, do których musieli dostosować się cywilni mieszkańcy fortecznego miasta oraz nauczymy uczestników rozpoznawać zachowane do dziś oznaczenia obszarów ograniczeń zabudowy i granic fortecznych działek" - zachęcają organizatorzy na facebookowym profilu MTT.

Prawo surowe, ale z wyjątkami

Określenie granic rejonów fortecznych i związanych z nimi ograniczeniami dotyczącymi zabudowy, to dopiero jedna strona medalu. Nawet w pruskiej armii zdarzały się bowiem wyjątki potwierdzające regułę, albo istniejące z innych powodów.

- Rejony obowiązywały na prawym i lewym brzegu Wisły, jednak na tym drugim nie były tak rygorystycznie przestrzegane, między innymi dlatego, że nie było tam tylu dużych skupisk zabudowy - mówi Adam Kowalkowski z Muzeum Twierdzy Toruń, który poprowadzi środowe spotkanie. - Pomimo ograniczeń, fabryka Drewitza czy cegielnia Fenskego, stała przy samych wałach. Obie jednak realizowały zamówienia dla wojska.

Rzecz jasna nie były to jedyne powody takiego wyjątkowego traktowania, o tym jednak prowadzący powie uczestnikom spotkania. Dodajmy jeszcze, że akurat mija 121 lat od zerwania fortecznych okowów.

Kiedy w Toruniu zostały zniesione forteczne rejony?

"Zniesienie rejonu ma podobno nastąpić z dniem 1 kwietnia roku bieżącego - informowała "Gazeta Toruńska" pod koniec marca 1903 roku. - Jeżeli sprawa ta przyjdzie do skutku, skończą się wcześniejsze rokowania w tej sprawie, jakie prowadzi od lat nasze miasto z fiskusem wojskowym. Jak wiadomo były grunta położone poza murami fortecznemi podzielone na pasy czyli rejony. W pierwszy rejonie nie wolno było stawiać nowych budynków, w drugim zaś można było stawiać warsztaty, dopiero w trzecim rejonie mógł każdy budować budynki. Przez obecne zniesienie rejonu będzie można również w drugim rejonie budować. Pozostanie teraz tylko jeden rejon i ten ma być znacznie zwężony. Mieszkańcy tutejszych przedmieść przyjęli tę wiadomość z radością".

Wszyscy zainteresowani zechcą w środę 24 kwietnia o godzinie 17:30 stawić się w Muzeum Twierdzy Toruń, przy Wałach gen. Sikorskiego 23. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toruń w okowach i ostatnia środa w miesiącu, czyli Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto