Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzecia fala pandemii w Radomsku. Gdzie trafią pacjenci? Co z planowymi zabiegami?

M. Kulka, J. Drożdż
fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Trzecia fala pandemii w Radomsku. Gdzie trafią kolejni pacjenci? Co z planowymi zabiegami? O trudnej pandemicznej sytuacji dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku mówił podczas wtorkowego (16 marca) posiedzenia komisji zdrowia rady Powiatu Radomszczańskiego.

Przez Polskę przetacza się właśnie trzecia fala koronawirusa, w niektórych województwach obowiązuje całkowity lockdown... Jak wygląda sytuacja w powiecie radomszczańskim? Jak ocenia dyrekcja szpitala, jest ona trudna, ale nie tragiczna. To właśnie szpital znajduje się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem i tu w pierwszej kolejności trafiają zakażeni. Obecnie szpital dysponuje 94 łóżkami covidowymi na oddziałach o charakterze obserwacyjno-zakaźnym i kolejnymi 41 łóżkami na oddziałach specjalistycznych (oddział wewnętrzny 4, neurologia 4, oddział ginekologiczno-położniczy 15, kardiologia 3, chirurgia 10 i ortopedia 5). Niestety, wszystkie łóżka obserwacyjno-zakaźne są zajęte. W szpitalu przebywa obecnie 95 chorych na COVID-19.

Wszystkie łóżka zajęte... i co dalej?

Mamy zajęte wszystkie łóżka, ale myślę, że przez kilka następnych dni nic złego się nie wydarzy. Dokonaliśmy analizy, ile w najbliższych dniach będziemy mogli wypisać pacjentów i mamy pewną grupę, którą możemy już wypisywać, a na ich miejsce przyjmować kolejnych. Mamy też bufor 10 łóżek na SOR, one dobrze zdają egzamin - zapewnia Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku.

- Mamy też wykaz nowych łózek powstających w sąsiednich powiatach. W tym tygodniu w województwie łódzkim będzie uruchomionych około 400 łóżek, m.in. powstają one w położonym najbliżej szpitalu w Pajęcznie. To też powinno pomóc rozładować trudną sytuację.

Będzie nowy oddział covidowy?

Dyrektor szpitala nie przewiduje, aby zaistniała konieczność zamiany kolejnego szpitalnego oddziału na covidowy, zakładając, że rezerwy i łóżka pojawiające się w województwie łódzkim póki co zabezpieczają potrzeby. - Pamiętajmy, że wciąż jest rezerwa w postaci szpitala tymczasowego, który jeszcze nie został uruchomiony - dodaje.

Jeśli chodzi o respiratory dla chorych zakażonych koronawirusem, szpital, zgodnie z decyzją wojewody łódzkiego, przygotował 8 łóżek do intensywnej terapii... I wszystkie są zajęte. Dodatkowo, 6 respiratorów znajduje się na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych. W sumie z „covidowych” respiratorów korzysta 12 chorych. Dodajmy od razu, że radomszczański szpital w sumie ma 49 respiratorów.

Nie odwołujemy planowych zabiegów

Szpital na razie pracuje normalnie, nie ma ograniczeń w planowanych zabiegach.

Na tę chwilę w naszym szpitalu nie wydaliśmy żadnego zarządzenia w sprawie ograniczeń zabiegów. Pracujemy w większości dni miesiąca na 5 salach operacyjnych, więc staramy się leczyć pacjentów covidowych i niecovidowych. Na dziś nie widzę też zagrożenia w postaci braku kadry. Z rozmów z wojewodą wiem, że nie przewiduje się powoływania naszej kadry do zabezpieczenia innych szpitali - zapewnia Piotr Kagankiewicz..

Na jaką pomoc mogą liczyć osoby z powiatu radomszczańskiego, gdy dopadnie je koronawirus i czy trzeba się martwić trzecią falą koronawirusa? Wszystko zależy od stanu, w jakim chorzy się znajdują. Część zakażonych, jeśli nie ma niebezpiecznych objawów, może trafić, po wykonaniu badań, na izolację domową. Dla części przygotowano izolatki w szpitalu – z nich chorzy trafią na oddziały, kiedy zwolnią się łóżka. Pacjenci wymagający hospitalizacji kierowani są natomiast do innych szpitali, w których są wolne miejsca: w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim... Dodajmy, że wojewoda łódzki podjął decyzję o uruchomieniu kolejnych łóżek covidowych w Skierniewicach i Pajęcznie.

Płatne badania w kierunku SARS-CoV-2

Mieszkańcy powiatu mogą również sprawdzić, czy już nie przeszli COVID-19. Płatne badanie można wykonać w radomszczańskim szpitalu. Trzeba jednak pamiętać, że wykonywanie badań dla grup pracowniczych (badania dla pracowników zakładów pracy) będzie odbywać się po wcześniejszym ustaleniu terminu badania a także po uzyskaniu zgody dyrekcji placówki lub/ i Kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, a liczba wykonywanych badań płatnych może zostać ograniczona w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną (koniecznością zabezpieczenia badań dla pacjentów placówki) lub brakiem dostępności odczynników laboratoryjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto