Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchwała krajobrazowa w Radomsku. Co się zmieni dla mieszkańców miasta? ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Uchwała krajobrazowa w Radomsku. Co się zmieni dla mieszkańców miasta?
Uchwała krajobrazowa w Radomsku. Co się zmieni dla mieszkańców miasta? Arch. NM
Co się zmieni dla mieszkańców miasta, gdy w życie wejdzie uchwała krajobrazowa w Radomsku?

Gdzie należy postawić i jak powinny wyglądać obiekty tzw. małej architektury? Gdzie należy umieszczać tablice reklamowe? Jak uregulować sprawę ogrodzeń w mieście? Na te pytania ma odpowiedzieć przygotowywana właśnie przez miejskich urzędników uchwała krajobrazowa w Radomsku. Dlaczego dla mieszkańców jest to ważne? Bo, mówiąc najprościej, uchwała rozstrzygnie m.in., z jakich materiałów można postawić ogrodzenie i jaki może to być rodzaj ogrodzenia.

Na dodatek, takie sprawy będą zależeć od strefy, w której radomszczanie będą mieszkać. Radomsko zostało podzielone na cztery strefy:

  • A - obszar ścisłego centrum Radomska oraz część Stobiecka Miejskiego między ulicami Iwaszkiewicza i Makuszyńskiego
  • B – obszar miejski, silnie zurbanizowany, z przeważającą funkcją mieszkaniową
  • C – obszar miejski, silnie zurbanizowany, z przeważającą funkcją produkcyjnousługową
  • D – obszar obrzeżny, słabo zurbanizowany.

Lwia część uchwały krajobrazowej w Radomsku poświęcona jest, szeroko mówiąc, reklamie. Gdzie można umieścić reklamę (nie może jej być m.in. w parkach i na cmentarzach) lub jak nie powinna wyglądać (zakaz tworzenia szyldów z użyciem tkanin czy podświetlenia reklamy światem o zmiennym natężeniu)…

Są też zalecenia dotyczące obiektów małej architektury i ogrodzeń. Dla przykładu, obowiązywał będzie nakaz sytuowania obiektów małej architektury w sposób niekolidujący z ruchem pieszym, rowerowym i zapewniający dostęp dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym przejazd dla wózka inwalidzkiego… Stosowane materiały mają być odporne na korozję, zawilgocenie, mróz lub posiadać odpowiednie zabezpieczenia przed procesem starzenia…

W projekcie uchwały krajobrazowej w Radomsku znalazł się też zapis, iż obowiązywał będzie zakaz stosowania siedzisk lub ławek wykonanych wyłącznie z betonu lub kamienia - siedziska mają być wykonane z drewna, materiałów przypominających drewno lub stali nierdzewnej, a stojaki dla rowerów mają mieć wyłącznie konstrukcję stalową. Jeśli chodzi o kolorystykę, będzie obowiązywał nakaz stosowania drewna, cegły, kamienia, betonu, aluminium, stali nierdzewnej, kortenu w naturalnych dla nich kolorach, z dopuszczeniem barwienia drewna w kolorze brązowym oraz barwienie betonu w szarości. Elementy z metalu mają mieć kolor czarny lub szary.

Uchwała krajobrazowa w Radomsku

Równie szczegółowe przepisy dotyczą ogrodzeń. Wyznaczono ich wysokość i tak np. dla obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, infrastruktury technicznej wysokość ogrodzenia nie może przekraczać 2 m, w przypadku zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej ogrodzenie nie może być wyższe niż 1,4 m, w pozostałych przypadkach - do 1,6 m.

Takie ogrodzenie nie może być wykonane z więcej niż trzech materiałów, dodatkowo od strony miejsc publicznych i w odległości mniejszej niż 6 m od granicy frontowej działki nie będzie można go wykonać z prefabrykowanych płyt betonowych (z wyjątkiem podmurówki), blach ocynkowanych, trapezowych i falistych, tworzyw sztucznych, ścian gabionowych, wikliny, słomy, niesformatowanych i niepoddanych obróbce powierzchniowej drewna i kamienia. Kolory? Uchwała krajobrazowa w Radomsku wprowadzi nakaz stosowania koloru czarnego, szarego lub brązowego, naturalnych odcieni kamienia, betonu, drewna i cegły… Szczegółowe przepisy wprowadzają nawet dozwoloną wysokość podmurówki.

Po wejściu w życie uchwały krajobrazowej obowiązywać będą okresy przejściowe. Właściciele nieruchomości będą mieć czas na dostosowanie wielkości szyldów reklamowych lub usunięcie ich nadmiaru… Z dostosowania do nowych regulacji będą natomiast zwolnione już istniejące elementy malej architektury i już istniejące ogrodzenia.

Kiedy uchwała krajobrazowa w Radomsku wejdzie w życie? Trudno wyrokować. Na razie odbywa się rozstrzyganie uwag zgłoszonych przez mieszkańców. Jeśli uwagi okażą się istotne, to zostaną wprowadzone do projektu uchwały. Następnie projekt ponownie zostanie wyłożony do publicznego wglądu i poddany konsultacjom społecznym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto