Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie I LO w Radomsku wzięli udział w Międzynarodowym konkursie pisarskim w języku niemieckim

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
I LO
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. F. Fabianiego w Radomsku wzięli udział w Międzynarodowym konkursie pisarskim w języku niemieckim.

W tym roku obchodzona była 30. rocznica podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy (30 Jahre Nachbarschaftsvertrag). Traktat o dobrym sąsiedztwie to polsko-niemiecka umowa podpisana 17 czerwca 1991 roku w Bonn. Sygnariuszami dokumentu byli ze strony polskiej Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Skubiszewski, ze strony niemieckiej Helmut Kohl i Hans-Dietrich Genscher. Traktat stanowił uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 roku, który był jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

W związku z tym uczniowie I LO w Radomsku pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego Małgorzaty Szablewskiej podjęli wyzwanie i zmierzyli się z młodzieżą z innych krajów europejskich jak Niemcy i Francja w konkursie pisarskim pt. "Nachbarschaft in Europa" ("Sąsiedztwo w Europie") zorganizowanym przez niemiecką fundację w Genshagen (Stiftung Genshagen).

Zadaniem uczniów było napisanie krótkiej historii (Kurzgeschichte) o tematyce związanej z dobrym sąsiedztwem. Celem konkursu oraz celem naszej szkoły jest propagowanie dobrych wzorców zachowań wobec sąsiadów, rozwijanie przyjaznej współpracy polsko-zagranicznej, w tym polsko-niemieckiej, otwieranie się na inne kraje europejskie, poznawanie kultury innych krajów europejskich, nawiązywanie przyjaznych relacji i poprzez to podnoszenie umiejętności językowych, w tym znajomości języka niemieckiego. Językiem obowiązującym w konkursie był język niemiecki.

Tematami przewodnimi w tym obszarze były:

  • Co znaczy dobre sąsiedztwo?, sąsiedztwo jako odpowiedzialność za druga osobę;
  • Sąsiedztwo w dużych miastach lub sąsiedztwo na wsi;
  • Odwołanie do europejskich krajów sąsiednich, w szczególności do Francji, Niemiec i Polski;
  • Jak spostrzegana jest Europa w krajach spoza Europy?;
  • Jakie skutki na sąsiedztwo i na więź w społeczeństwie ma pandemia Covid-19 i jak można wzmocnić tę więź w społeczeństwie?

Niemiecko-francusko-polskie jury wybierze najlepszą historię z każdego kraju. Trzy najlepsze historie ukażą się w publikacji "Zusammenhalt gestalten - Nachbarschaft in Europa" („Kształtowanie więzi - sąsiedztwo w Europie") w 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto