Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysty jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku. ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Wideo
od 16 lat
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku na 60 lat. W piątek odbyły się uroczyste obchody jubileuszu.

Uroczysty jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku na 60 lat. W piątek uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęła msza święta, po niej złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, patrona szkoły. Następnie uroczystości przeniosły się do budynku szkoły, gdzie przygotowano akademię. Jak podkreśla dyrektor ZSP Ewa Ziółkowska, okrągły jubileusz to bardzo ważne wydarzenie dla szkolnej społeczności.

Początki szkoły upatruje się w 1961 roku, kiedy powstał pomysł jej utworzenia, w 1964 roku do użytku oddano budynek. Pierwsi absolwenci opuścili mury szkoły w 1967 roku. Placówka przez wiele lat zmieniała profile kształcenia odpowiadając na aktualne zapotrzebowanie, kształciła m.in. górników, potem zmieniła profil na mechaniczny. Dziś działa tutaj m.in. klasa wojskowa.

Z tradycji szkoły dumny jest burmistrz Kamieńska. Bogdan Pawłowski zwraca także uwagę na ważną rolę placówki w życiu lokalnej społeczności.

W uroczystym jubileuszu dział wzięli obecni uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły, a także absolwenci i emerytowani prawnicy. Były władze gminy oraz przedstawiciel władz powiatu radomszczańskiego. Dla zebranych wystąpili uczniowie ZSP oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kamieńska. Na korytarzach można było spotkać dawnych znajomych ze szkolnej ławki i powspominać stare czasy, wertując karty szkolnych kronik.

Więcej o jubileuszu wkrótce materiale video

Historia ZSP 1 w Radomsku

Pomysł utworzenia szkoły średniej w Kamieńsku powstał w 1961 r. Już po 2 latach tj. 1 września 1963 r. szkoła zaczęła funkcjonować, ale już od 11 stycznia 1964 r. we własnym obszernym i dobrze wyposażonym budynku. Do trzech klas pierwszych przyjęto 119 uczniów. Pierwsi absolwenci mury szkoły opuścili 10 czerwca 1967 r. Było ich 95. W tym czasie ciągle wzrastała liczba uczniów, rosła też ilość kadry pedagogicznej, rozbudowano i uzupełniono bazę szkoły. 16 grudnia 1967 r. był kolejnym dniem w historii LO. W tym dniu nastąpiło nadanie imienia szkole. Na patrona szkoły wybrano bohatera narodowego Tadeusza Kościuszkę, a w budynku szkoły wmurowano pamiątkową tablicę poświęconą Kościuszce oraz ustawiono popiersie tego sławnego Polaka.

W 1969 r. powstał przy Liceum budynek internatu, a w 1973 r. Dom Nauczyciela. Rok 1974 to powstanie Technikum Górniczego i Zasadniczej Szkoły Górniczej w Kamieńsku. Utworzenie szkół górniczych było związane z powstaniem i rozbudową KWB "Bełchatów". Szkoły tworzono w błyskawicznym tempie. W końcu czerwca z inicjatywą wyszli przedstawiciele tworzącej się kopalni, w lipcu i sierpniu załatwiono formalności, prowadzono nabór, aby 1 września 1974 r. otworzyć jeden oddział Technikum Górniczego i jeden oddział Zasadniczej Szkoły Górniczej. Początkowo szkoły były filią szkół górniczych z Konina. Część nauczycieli przedmiotów zawodowych rekrutowała się z inżynierów pracujących w KWB "Bełchatów". Następnie szkoły rozbudowały swą bazę dydaktyczną, przybywała ilość klas, tradycje i stroje górnicze wrastały w życie szkolne.

Rozwój Szkół Górniczych trwał do roku szkolnego1984/85. W tym roku zrezygnowano z rekrutacji do Technikum Górniczego. Jednak po rocznej przerwie nabór do TG wznowiono. Również we wrześniu 1984 r. nastąpił rozdział między szkołami górniczymi a Liceum Ogólnokształcącym. Do roku 1984 szkoły funkcjonowały wspólnie. Pod koniec lat osiemdziesiątych w związku z ogólnokrajowymi zmianami na rynku pracy spadło zapotrzebowanie na nowych pracowników w KWB "Bełchatów". Jednocześnie absolwentom TG coraz trudniej było znaleźć pracę poza KWB. Dlatego też dyrekcja szkoły w porozumieniu z władzami oświatowymi zmieniła profile kształcenia.

We wrześniu 1991 r. zamiast do Technikum Górniczego przyjmowano uczniów do Technikum Mechanicznego a zamiast w ZSG uczniowie rozpoczęli naukę w dwóch klasach Szkoły Zawodowej o specjalnościach: mechanik i elektromechanik. Od roku szkolnego 1994/1995 Liceum Ogólnokształcące i Szkoły Zawodowe decyzją władz oświatowych został połączone i utworzono Zespół Szkół Ponadpodstawowych. Od 1 września 1996 r. w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych weszło Technikum Wieczorowe dla Dorosłych.

Uroczysty jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku

Uroczysty jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto