Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W „drzewniaku” w Radomsku powstanie oddział przygotowania wojskowego? FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku ma powstać oddział przygotowania wojskowego. Po ukończeniu takiej klasy uczniom na pewno będzie łatwiej dostać się na wojskowe uczelnie czy do służby wojskowej.

Pozytywne opinie i wsparcie

To będzie prawdziwa gratka dla młodych ludzi, którzy chcą związać swoją przyszłość z wojskiem. W Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku ma powstać oddział przygotowania wojskowego. Pozytywną opinię na ten temat wyraziła już rada pedagogiczna placówki, a także podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia komisja edukacji rady Powiatu Radomszczańskiego. Z wnioskiem o utworzenie oddziału występuje organ prowadzący, czyli starostwo. Taki wniosek jest już przygotowany, teraz trzeba tylko poczekać na decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej.

W naszej szkole już od 2015 roku funkcjonują klasy logistyczne z innowacją wojskową. Uczniowie biorą udział w szkoleniach, wyjeżdżają na obozy wojskowe i stąd pomysł na to, aby w tym roku otworzyć taki oddział tutaj w „drzewniaku” – tłumaczy Aleksandra Gniłka, dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku.

Korzyści dla uczniów

Dzięki utworzeniu oddziału rodzice nie będą musieli płacić m.in. za umundurowanie uczniów i różne wyjazdy związane z edukacją wojskową.

Będziemy mieć dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczoną właśnie na te cele, jak również doposażenia w różnego rodzaju pomoce dydaktyczne wykorzystywane do szkoleń. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o utworzeniu oddziału przygotowania wojskowego, minister wyznaczy też jednostkę wojskową, która będzie realizowała zajęcia. Trzeba będzie zrealizować 230 godzin w cyklu z przygotowania wojskowego, 53 godziny to będą zajęcia teoretyczne, pozostałe – praktyczne z tym 50-godzinnym obozem - wylicza Aleksandra Gniłka.

Zainteresowanie i perspektywy

Młodzież z klas wojskowych będzie uczestniczyła w zajęciach m.in. z obsługi broni, ze strzelania czy w zajęciach topograficznych. Zainteresowanie tym kierunkiem nauczania jest bardzo duże, w tym roku szkolnym w "drzewniaku" powstały dwie klasy logistyczne z innowacją wojskową.

Obserwujemy duże zainteresowanie tym kierunkiem. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku szkolnym uda nam się taką klasę utworzyć. Może ona liczyć od 15 do 30 osób - mówi dyrektor „drzewniaka”.

Perspektywy kariery w wojsku

Jak podkreśla dyrektor „drzewniaka” ukończenie oddziału przygotowania wojskowego na pewno przybliży młodego człowieka do rozpoczęcia kariery zawodowej w wojsku.

Ukończenie oddziału przygotowania wojskowego ułatwia dostanie się na wojskowe uczelnie wyższe, uczniowie dostają dodatkowe punkty w rekrutacji. Łatwiej im będzie również podjąć służbę wojskową - wyjaśnia Aleksandra Gniłka.

Przypomnijmy, że w styczniu w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku otwarto wirtualną strzelnicę. Powstała ona w ramach programu "Strzelnica w powiecie 2023" i na pewno posłuży przyszłym uczniom oddziału przygotowania wojskowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto