Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Niedośpielinie nie wszyscy zgadzają się na obelisk na terenie kościlenym

Jacek Drożdż
Tak, zgodnie z wizualizacją ma wyglądać obelisk w Niedośpielinie
Tak, zgodnie z wizualizacją ma wyglądać obelisk w Niedośpielinie Archiwum prywatne
Na 4 grudnia zaplanowano w Niedośpielinie uroczyste odsłonięcie obelisku poświęconego górnikom zabitym w 1981 r. w kopalni "Wujek". Ale nie wszyscy się na ten obelisk zgadzają.

Na kilkanaście dni przed uroczystością odsłonięcia w Niedośpielinie obelisku poświęconego górnikom zabitym 30 lat temu w KWK "Wujek" okazało się, że nie wszyscy akceptują plan ustawienia go na terenie kościelnym.

Pojawiły się głosy, że obelisk nie powinien stać na placu obok kościoła, bo może przeszkadzać osobom modlącym się. Inicjatorzy jego ustawienia chcą więc spotkać się z mieszkańcami wsi, by sprawę wyjaśnić.
Tymczasem zgodę na ustawienie obelisku wyraził już proboszcz tamtejszej parafii. I nie miał nic przeciw takiej inicjatywie. Obelisku broni też wójt gminy Wielgomłyny. - Przez naszą gminę przechodzą pielgrzymki, przejeżdżają turyści... Powinniśmy więc mieć miejsca, które upamiętniają ważne wydarzenia z naszej historii - mówi wójt Bogdan Witaszczyk.

Na tablicy znajdzie się też nazwisko Andrzeja Pełki, górnika pochodzącego z Niedośpielina. Z inicjatywą postawienia obelisku wyszła jego rodzina. Zajmuje się tą sprawą Jadwiga Kułak-Pełka. - Gdy powstawał Społeczny Komitet Budowy Obelisku, każdy mógł wejść w jego skład. Także posiedzenia komitetu były jawne. Ale wtedy, kilka miesięcy temu nic się nie działo, nie było żadnych protestów, petycji - tłumaczy pani Jadwiga. - Dzisiaj, gdy wszystko zmierza do szczęśliwego zakończenia, pojawia się jakiś ferment... Wypaczona została cała idea.

Emocje wśród mieszkańców osiągnęły już jednak taki stan, że na najbliższą niedzielę zaplanowano w Niedośpielinie spotkanie z mieszkańcami, podczas którego Jadwiga Kułak-Pełka, jako przewodnicząca Społecznego Komitetu Budowy Obelisku wyjaśni cel stawiania obelisku i postara się rozwiać wątpliwości narosłe wokół tablicy.

Warto dodać jeszcze, że Komitet sam zdobył pieniądze na postawienie obelisku, organizując kwestę w naszym powiecie.
Pomysł postawienia obelisku zbiega się z 30-leciem wydarzeń w KWK "Wujek". - Z naszej strony to skromne przedsięwzięcie, którego celem jest upamiętnianie górników, którzy stracili wtedy życie - wyjaśnia Jadwiga Kułak-Pełka. - Z podobną inicjatywą wystąpiła zresztą również gmina Zaleszany, z której pochodził inny z zabitych górników, Zbigniew Wilk.

Uroczystości w Zaleszanach, jak i w Niedośpielinie ujęto w Ogólnopolskim Programie Obchodów 30. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego i Wydarzeń Grudnia 1981 r.
- Nie jesteśmy więc tylko jakąś tam lokalną inicjatywą, nasze działania wpisują się w obchody uroczystości o zasięgu krajowym, nad którymi patronat objął prezydent Bronisław Komorowski - tłumaczy Jadwiga Kułak-Pełka. - W Niedośpielinie na odsłonięcie obelisku przyjadą delegacje górników z kopalni "Wujek", przedstawiciele Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 Grudnia 1981 roku, liczni goście...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto