Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie radomszczańskim żyje się "przeciętnie" [WYNIKI ANKIET]

mk
fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Są już wyniki ankiet prowadzonych wśród mieszkańców powiatu radomszczańskiego w ramach przygotowania strategii rozwoju powiatu.

Są już wyniki ankiet prowadzonych wśród mieszkańców powiatu radomszczańskiego w ramach przygotowania „Strategii Rozwoju Powiatu Radomszczańskiego 2020”. Kwestionariusz badał jakość życia mieszkańców oraz opinię przedsiębiorstw działających w powiecie. Badanie miało wskazać obszary działalności samorządu, które powinny ulec poprawie. Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2013 roku drogą internetową i tradycyjną.

Prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że jakość ich życia nie uległa zmianie w ostatnich 4 latach, a 30% uznało, że pogorszyła się lub pogorszyła się znacząco. Prawie 56% uznało że żyje im się przeciętnie, 20% - dobrze, bardzo dobrze - 2,3%, 17,5% - źle, a 4% - bardzo źle.

Mieszkańcy ocenili też jakość kształcenia w szkołach średnich, 36 % uznało, że jakość kształcenia jest przeciętna, a 38%, że dobra. Źle i bardzo źle kształcenie ponadgimnazjalne oceniło 49% ankietowanych. Jakość opieki zdrowotnej realizowanej przez Szpital Powiatowy w Radomsku oceniono raczej przeciętnie, takiej odpowiedzi udzieliło 36,2% ankietowanych, 23,5 uznało że jest źle, a 12,4 - bardzo źle. Dobrze opieke zdrowotna w szpitalu oceniło 19,3 % respondentów, a bardzo dobrze - tylko 2,8%.

Mieszkańcy na co dzień raczej czują się bezpiecznie, poziom bezpieczeństwa publicznego prawie połowa uznała za przeciętny, a prawie 30% za dobry. Negatywnie oceniono zaś atrakcyjność rynku pracy w powiecie (bardzo źle -28,5%, źle - 35,2, przeciętnie - 27,4). Niepokojące są też dane emigracyjne - co czwarty badany w najbliższym czasie planuje opuścić teren powiatu.

W badaniu wzięło udział także 163 przedsiębiorców. Ci oceniają swoją kondycję finansowo-ekonomiczną w przeważającej części jako przeciętną - 55,8% - lub dobrą - 23,9%. Większość badanych uważa, że oferta edukacyjna szkół ponadgimnazjalnych jest niedopasowana do potrzeb lokalnego rynku pracy. Zdecydowana większość przedsiębiorców (62,6%) nie zatrudniała w ciągu ostatnich dwóch lat absolwentów szkół z terenu powiatu. Jak pokazały badania, główne bariery rozwoju przedsiębiorczości to ograniczona działalność eksportowa, badawczo-rozwojowa i inwestycyjna oraz niezadowalający poziom wykorzystania środków unijnych.

Wnioski?
Wyniki badań pozwoliły wyciągnąć wnioski dotyczące zadań dla powiatu na najbliższe lata. To głównie wzmocnienie kompetencji absolwentów, powiązanie edukacji ponadgimnazajalnej z lokalnym rynkiem pracy i wpływ samorządu na rozwój przedsiębiorstw.

Czytaj także: Malkontenci czy realiści? Jak się żyje w Radomsku [OPINIE, KOMENTARZE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto