Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Radomsku przybywa mieszkań socjalnych, ale wciąż jest ich za mało

Jacek Drożdż
W remontowanym budynku na ul. Bugaj będzie 12 mieszkań
W remontowanym budynku na ul. Bugaj będzie 12 mieszkań Jacek Drożdż
Dobiega właśnie końca remont kamienicy, w której znajdzie się 12 mieszkań socjalnych. Ale ponieważ w Radomsku ich brakuje, Towarzystwo Budownictwa Społecznego już planuje kolejne inwestycje.

Tym razem chce zająć się przebudową następnego budynku, w którym może znaleźć się nawet 18 takich mieszkań.

Lista oczekujących na mieszkania socjalne liczy ponad sto nazwisk i od kilku lat ta liczba nie maleje. TBS, miejska spółka, która administruje lokalami socjalnymi i komunalnymi, może jedynie podejmować próby roz-ładowania kolejki: wybudowano blok z mieszkaniami socjalnymi, jeden na takie mieszkania zaadaptowano. Teraz dobiega końca remont kamienicy przy ul. Bugaj, w której będzie 12 takich mieszkań. Koszt przebudowy wyniósł około miliona złotych.
- Remont przeprowadziliśmy w rok, zaczęliśmy jesienią ubiegłego roku. Są tu mieszkania o różnej powierzchni, największe ma ponad 80 mkw. W każdym znajdzie się aneks kuchenny, łazienka - wylicza Arkadiusz Gaik, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku. - Na 20 września zaplanowaliśmy odbiór budynku, potem wystąpimy z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie do wszystkich odpowiednich służb, straży pożarnej, sanepidu... Myślę, że w listopadzie będziemy przydzielać mieszkania i podpisywać umowy z lokatorami.

Ta inwestycja jest w zasadzie zakończona, tymczasem TBS już planuje kolejną, która pozwoli zwiększyć liczbę mieszkań dla najbardziej potrzebujących.
- Opracowaliśmy dwie koncepcje remontu budynku przy ul. Miłej. Jedna z nich zakłada, że wymieniony zostanie strop i dach, a na użytkowym poddaszu znajdą się nowe mieszkania, w sumie byłoby ich 12. Koszt prac wyniósłby około miliona zł - wyjaśnia szef TBS.

Druga koncepcja proponuje dodatkowo dobudowanie skrzydła, w którym znalazłoby się sześć mieszkań. Dzięki temu w budynku byłoby ich w sumie 18. To więcej, ale i drożej, bo w tym przypadku remont kosztowałby około 1,5 mln zł.
Która wersja zostanie wybrana? Ta sprawa powinna wyjaśnić się jeszcze w tym miesiącu.
- Chcielibyśmy jak najszybciej przystąpić do przygotowania projektu, by w marcu złożyć wniosek o dopłatę do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie remontu. Wtedy musimy mieć już także pozwolenie na budowę - wyjaśnia Arkadiusz Gaik.

Miejska spółka może liczyć na dofinansowanie do 40 proc. kosztów przebudowy. Brakującą część pieniędzy musi znaleźć w swoim budżecie miasto. Decyzja o kredycie powinna zapaść do połowy przyszłego roku. - Wtedy jesienią mogłyby rozpocząć się pierwsze prace. Zakończylibyśmy je w 2013 roku - planuje prezes TBS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto