Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielgomłynach powstanie elektrownia fotowoltaiczna?

kn
fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Firma Eko Park chce zbudować w Wielgomłynach elektrownię fotowoltaiczną. - Może być zysk z podatku - mówi wójt.

W gminie Wielgomłyny może powstać jedna z największych elektrowni słonecznych w Polsce. Firma Eko Park z Warszawy już w lutym tego roku złożyła do gminy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczących budowy farmy fotowoltaicznej.

Elektrownia miałaby powstać na terenach po byłej cegielni w Kruszynie. - To są prywatne tereny jednej osoby, ten teren to ziemie słabej klasy - mówi Czesław Kowalski z urzędu gminy Wielgomłyny.

Przedsięwziecie miałoby polegać na budowie farmy fotowoltaicznej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną o mocy do 2 MW, o powierzchni zabudowy do 2 ha wraz z przyłączeniem do krajowej sieci elektroenergetycznej w obrębie Kruszyna w gminie Wielgomlyny.

Po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Radomsku wójt gminy Wielgomłyny zdecydował, że firma Eko Park musi przeprowadzić procedury tzw. oceny oddziaływania na Środowisko. Raport powinien zawierać szczegółową analizę m.in. szczegółowy opis planowanego przedsięwzięcia a zwłaszcza charakterystykę całego przedsięwzięcia uwzględniającą opis i wskazanie liczby paneli słonecznych, przestrzeni koniecznej do pozostawienia pomiędzy poszczególnymi modułami elektrowni celem prawidłowego ulokowania przedsięwzięcia na etapie eksploatacji, drogi dojazdowe, zaplecza budowy, placów montażowych, itp. wraz z warunkami użytkowania terenu w fazie budowy i eksploatacji elektrowni słonecznej (w tym: przewidywany czas trwania budowy, eksploatacji i ewentualnej likwidacji elektrowni słonecznej).

- Do głównych zalet fotowoltaiki można zaliczyć fakt, że energia elektryczna wytwarzana jest bezpośrednio z promieni słonecznych. W przeciwieństwie do produkcji energii elektrycznej na bazie paliw kopalnych elektrownie solarne nie zanieczyszczają powietrza w postaci gazów i metali ciężkich. Tym samym fotowoltaika przyczynia się do redukcji gazów cieplarnianych - mówi Iwona Smieszna z firmy Eko Park z Warszawy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto