Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne badania dla kobiet. Mammografia i cytologia pomogą wcześnie wykryć nowotwory. Gdzie je zrobić bezpłatnie?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zdrowie kobiety wymaga wykonywania badań profilaktycznych. Szczególne znaczenie dla pań mają mammografia i cytologia. Można je wykonać w ramach NFZ nawet w małych miejscowościach.

Rak piersi i rak szyjki macicy to dwa groźne nowotwory, które dotykają kobiety. Najczęstszym jest rak piersi. Co roku taką diagnozę słyszy aż 20 tys. Polek. Niestety jednocześnie aż 7 tys. kobiet z tego powodu umiera. Zgonów byłoby mniej, gdyby nowotwór wykryto wcześniej i leczono.

Profilaktyka raka piersi. Co trzeba wiedzieć?

Najprostszą profilaktyką raka piersi to regularne samobadanie piersi. Kobiety powinny je robić raz w miesiącu. Pozwoli to kobiecie poznać swoje piersi i zauważyć ewentualne zmiany.
Szczególnie powinny zaniepokoić kobietę wykryte w samobadaniu:

  • zmiany wielkości i kształtu piersi
  • guzki i zgrubienia w piersi lub pod pachą
  • zmiany koloru lub wciąganie skóry na piersi
  • zmiany w obrębie brodawki
  • wyciek z piersi.

Takie objawy koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem!

Najdokładniejszym badaniem jest mammografia. Pozwala wykryć zmiany, których nie da się jeszcze wykryć dotykiem. Mammografia wykonywana jest specjalnym aparatem, nie boli, choć może powodować dyskomfort.

Piotr Krzyżanowski

Bezpłatną mammografię można wykonać w ramach prowadzonego przez NFZ Programu Profilaktyki Raka Piersi. Mogą z niej skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały takiego badania. Kobietom z grup ryzyka przysługuje ono raz w roku.

- Mammografię czy USG piersi można też wykonać poza programem, mając skierowanie od ginekologa lub onkologa – przypomina Anna Leder z ŁOW NFZ.

Mammografię można wykonać stacjonarnie np. w szpitalu powiatowym w Radomsku (ul. Jagiellońska 36, tel. 44 68 54 763) lub w Medica Badania w Tomaszowie Maz. (ul. Jana Pawła II 6, tel. 517 544 004).

Pełna lista placówek prowadzących profilaktykę raka piersi w ramach NFZ w województwie łódzkim

Badania można też zrobić w mammobusach. Miejsca postojów mammobusów w czerwcu 2022 w powiatach: radomszczańskim, wieluńskim, wieruszowskim, pajęczańskim, laskim, zduńskowolskim, tomaszowskim i opoczyńskim:

  • 13.06. Medica Badania, godz. 9- 17, NZOZ Vita-Med, ul. Partyzantów 1a, Opoczno
  • 13.06. Medica Badania, godz. 9 – 17, urząd gminy, ul. Armii Krajowej 30, Gomunice
  • 14.06. Medica Badania, godz. 9 – 17, siedziba OSP, ul. Strażacka 3, Kobiele Wielkie
  • 15.06. Medica Badania, godz. 9– 17, ośrodek zdrowia, ul. Częstochowska 25, Przedbórz
  • 15.06. Medica Badania, godz. 9-17, ośrodek zdrowia, ul. Piotrkowska 26, Szadek
  • 20.06. Medica Badania, godz. 9 – 17, administracja osiedla, ul. Jana Pawła II 6a, Łask
  • 24.06. NZOZ Mammo-Med, godz. 9 – 14, Arena Lodowa, ul. Strzelecka 24/26, Tomaszów Maz.
  • 28.06. NZOZ Mammo-Med, godz. 9 – 12, ośrodek zdrowia, ul. Mostowa 37b, Przedbórz
  • 28.06. NZOZ Mammo-Med, godz. 14 – 16, MDK, ul. Brzeźnicka 5, Radomsko
  • 29.06. Medica Badania, godz. 9 – 12, siedziba OSP, ul. Hubala 4, Mniszków
  • 29.06. Medica Badania, godz. 13 – 17, ośrodek zdrowia, ul. Wolności 4, Żarnów

Profilaktyka raka piersi. Pomóc może zdrowy tryb życia

Z badań wynika, że czynnikiem ryzyka raka piersi jest otyłość. Dlatego aktywności fizyczna i zdrowa, zbilansowana dieta zmniejszają ryzyko zachorowania. Gotowe jadłospisy z prawidłowo skomponowanymi posiłkami można znaleźć w darmowym serwisie NFZ diety.nfz.gov.pl

Paweł Relikowski

Rak szyjki macicy. Groźny nowotwór, który długo nie daje objawów

Groźny dla kobiet jest też rak szyjki macicy. Codziennie 10 Polek dowiaduje się, że ma ten nowotwór. Połowa z nich umiera tylko dlatego, że raka szyjki macicy wykryto zbyt późno. W początkowym stadium nie daje on bowiem żadnych objawów. A jednocześnie wczesne jego wykrycie daje 99,9 proc. szans na wyleczenie.

Na wykrycie nowotworu, a nawet stanu przednowotworowego pozwala cytologia. To bezbolesne i proste badanie, które jest dostępne u ginekologa, a nawet w wybranych placówkach POZ. NFZ prowadzi Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ramach którego każda kobieta w wieku 25-59 lat raz na trzy lata ma prawo do bezpłatnej cytologii, a kobiety z grup ryzyka nawet raz na rok. Anna Leder przypomina, że kobiety w każdym wieku mogą zrobić badanie u dowolnego ginekologa, który ma umowę z NFZ, zachęca także do regularnych wizyt u ginekologa raz do roku.

Gdzie skorzystać z mammografii i cytologii u ginekologa można sprawdzić na www.nfz.gov.pl lub pod bezpłatnym, całodobowym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590. Do ginekologa nie trzeba mieć skierowania.

Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego - skuteczna profilaktyka raka szyjki macicy
Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy związane są z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, przenoszonego podczas kontaktów seksualnych. Szacuje się, że około 70 proc. ludzi miało kontakt z tym wirusem. Przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, a w konsekwencji przed rakiem szyjki macicy najskuteczniej chronią szczepienia. Zaszczepić można dziewczęta i chłopców już od 9. roku życia. Jedna ze szczepionek od ubiegłego roku jest w 50 proc. refundowana przez NFZ. Od 1 listopada 2021 r. szczepionka Cervarix jest refundowana z dopłatą pacjenta za dawkę w wysokości 138,18 zł za dawkę szczepionki przy cenie detalicznej leku 276,36 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ważne badania dla kobiet. Mammografia i cytologia pomogą wcześnie wykryć nowotwory. Gdzie je zrobić bezpłatnie? - Łask Nasze Miasto

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto