Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczorek radomskowski w MDK w Radomsku. Majowe obchody w 20-leciu międzywojennym

mk
Wieczorek radomskowski w MDK w Radomsku. Majowe obchody w 20-leciu międzywojennym
Wieczorek radomskowski w MDK w Radomsku. Majowe obchody w 20-leciu międzywojennym fot. M. Kulka
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 20-leciu międzywojennym były tematem kolejnego "Wieczorku radomskowskiego" w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 20-leciu międzywojennym były tematem kolejnego "Wieczorku radomskowskiego" w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. W środę, 2 maja, w MDK zebrało się stałe grono miłośników lokalnej historii.

„Wieczorek radomskowski” to inicjatywa doktorantek częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza Doroty Chmielewskiej i Justyny Drozdek realizowana w ramach „Małych Grantów MDK”.

Dorota Chmielewska i Justyna Drozdek od jakiegoś czasu zajmują się edukacją historyczną radomszczan, dzielą się ciekawostkami i zarażają swoją wielką pasją. Pracowały już z seniorami, w Bibliotece Pedagogicznej pracują z dziećmi, a w wolnych chwilach organizują historyczne „wieczorki” w Miejskim Domu Kultury. Obie ukończyły magisterskie studia historyczne na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, ale postanowiły na tym nie poprzestawać. Obie pracują nad swoimi pracami doktorskimi i, jak mówią, w poszukiwaniu materiałów wciąż „kursują” Koleją Warszawsko-Wiedeńską na trasie Częstochowa - Radomsko - Piotrków Trybunalski.

- Wciąż jeździmy, szukamy, co i rusz znajdujemy coś, czego jeszcze nie wiedziałyśmy - opowiada Dorota Chmielewska. - Obecnie skupiamy się przede wszystkim na latach 20-tych XX wieku, dlatego wiedzę czerpiemy najczęściej z artykułów. W ówczesnych gazetach artykuły były naprawdę na wysokim poziomie, są więc dla nas kopalnią wiedzy. Pomaga bogata bibliografia regionalna, m. in. teksty zamieszczone w „Zeszytach Radomszczańskich” wydawanych przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku i publikacje takich znakomitych historyków, jak Ryszard Szwed.

Na swój warsztat obie historyczki wzięły historię Radomska, choć w jej różnych aspektach. Dorota jest specjalistką od samorządu w okresie 20-lecia międzywojennego, Justyna z kolei zgłębia historię rodziny Thonetów i Famegu. Podczas swojej pracy niejednokrotnie docierają do źródeł, które obalają podręcznikową wiedzę o ludziach i wydarzeniach związanych z Radomskiem. Zdobytymi informacjami chętnie i z niezwykłym humorem dzielą się z radomszczanami.

„Wieczorek Radomskowski II” jest kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego w ramach poprzedniej edycji „Małych Grantów”. Tym razem jego inicjatorki zamierzają zapoznawać miłośników historii z zabytkami Radomska, ale z nieco innej perspektywy. Projekt zakłada przeprowadzenie czterech spotkań w MDK i dwóch historycznych spacerów po Radomsku. - Podczas takich spacerów zwykle pokazuje się te sztampowe obiekty. My opowiemy o tych mniej znanych i niezwykle ciekawych „ruinach” - zapowiada Dorota.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto