Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczornica węgierska Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Radomsku

Małgorzata Kulka
Wśród gości znaleźli się m. in. Jan Stolarski prezes Federacji Stowarzyszeń Polsko - Węgierskich RP oraz dr Janos Tischler dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury
Wśród gości znaleźli się m. in. Jan Stolarski prezes Federacji Stowarzyszeń Polsko - Węgierskich RP oraz dr Janos Tischler dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury Małgorzata Kulka
Uroczystym odśpiewaniem hymnów państwowych Węgier i Polski rozpoczęła się w Miejskim Domu Kultury kolejna już Wieczornica Węgierska. Spotkanie poświęcone było 162. rocznicy Węgierskiej Wiosny Ludów oraz Dniu Przyjaźni Polsko –Wegierskiej.

Chociaż Węgry obchodzą swe narodowe święto dopiero dzisiaj ,a Dzień Przyjaźni Polsko –Węgierskiej przypada za tydzień Członkowie radomszczańskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej już wczoraj wspominali wspólne losy zaprzyjaźnionych narodów.

Wśród gości znaleźli się m. in. Jan Stolarski prezes Federacji Stowarzyszeń Polsko - Węgierskich RP oraz dr Janos Tischler dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury, który przybliżył zgromadzonym elementy dziejów oraz postacie historyczne łączące „dwóch bratanków”.

Na pytanie, jak to jest, że żyjące obok siebie dwa narody, polski i węgierski, bez problemu mogą porozumieć, dr Janos Tischler odpowiadał: - Mamy bardzo podobną mentalność, a nasza przyjaźń sięga już właściwie tysiąca lat. I chociaż język polski i węgierski nie są do siebie podobne, Polak i Węgier zawsze się dogadają bez większych przeszkód.

Krótkie przedstawienie na temat Sándora Petőfiego ( poety węgierskiego, ideowego przywódcy młodzieży budapeszteńskiej i uczestnika powstania węgierskiego) zaprezentowały uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku.

Uroczystość poprowadził Marian Dymka, prezes radomszczańskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W spotkaniu udział wzięli m. in. przedstawiciele władz miasta oraz powiatu, członkowie towarzystwa i Klubu Złotej Jesieni.

Przypomnijmy, Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony przez Sejm w marcu 2007 roku, kilka dni po tym, jak węgierski parlament uchwalił obchodzenie takiego dnia na Węgrzech. Jeszcze 24 marca 2006 roku w Győr na placu Bema (Węgry) odsłonięto pomnik będący symbolem wspólnych losów Polski i Węgier. W uroczystości udział wzięli prezydenci Polski i Węgier, Lech Kaczyński i László Sólyom. Pomnik stanowią dwa kamienne dęby połączone konarami. U ich podnóża wyryte są słowa Stanisława Worcella z 1849 roku wyrażające wspólnotę między narodami: "Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splatały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia."

W tym roku uroczyste obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbędą się w Poznaniu. W ramach obchodów przewidziano organizację licznych uroczystości i wydarzeń. Węgry i ich kultura zagoszczą w Poznaniu już od czwartku. Do 28 marca będą się odbywać spektakle teatralne, debaty, przegląd filmów węgierskich, koncerty, wystawy itd.
W uroczystościach udział wezmą Prezydenci Węgier i Polski, przedstawiciele samorządów z obu krajów, organizacji pozarządowych, instytucji naukowych i stowarzyszeń polonijnych.

- Będzie również delegacja z Radomska, w ubiegłym roku w Budapeszcie z naszego towarzystwa były dwie osoby, w tym roku pojadą trzy osoby z towarzystwa oraz dwóch przedstawicieli urzędu miasta – mówi prezes Marian Dymka.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto