Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021. Tradycje wielkanocne w powiecie radomszczańskim... i nie tylko [Kultura ma Głos, odcinek 73]

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Wielkanoc była głównym tematem ostatniego odcinka audycji "Kultura ma Głos" przygotowanej przez pracowników MDK w Radomsku.

Wielkanoc była głównym tematem ostatniego odcinka audycji "Kultura ma Głos" przygotowanej przez pracowników Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. O tradycjach związanych z tym świętem mówiła Barbara Sitek z Muzeum Regionalnego w Radomsku. Z audycji słuchacze dowiedzą się m. in. jak powstają pisanki i palmy wielkanocne oraz co w Wielką Sobotę należy włożyć do koszyczka. Pani etnolog z Muzeum opowiada też o powoli odchodzącym w zapomnienie zwyczaju polewania się wodą na Śmigus-dyngus.

Na Wielkanoc przygotowywano dużo różnych pokarmów. Oprócz tzw. „święconego” w Radomszczańskim wypiekano kołacze z mąki pszennej, żytniej, do której dodawano mleko, cukier i jajka. Stąd też śpiewano: „Cegośmy pożundali, tegośmy docekali jajka świncunego, kołoca pszynnego, Alleluja!”.

W Rzekach Wielkich i okolicy robiono specjalne babki. Ciasto składało się z wymieszanego twarogu z cukrem i śmietaną. Niektóre gospodynie przygotowywały na kwaśno mięso razem z jajkami. Składniki te najpierw kroiły do dużej donicy, a następnie zalewały maślanką. Tak przyrządzona potrawa kisła od dwóch do trzech dni. Spożywano ją z rana w pierwszy dzień wielkanocny.

Również z rana jadano najczęściej barszcz z ziemniakami i część święconego. Śniadanie wielkanocne zaczynano zawsze od jajka i chrzanu, przy którym domownicy składali sobie życzenia świąteczne. Obiad wielkanocny obejmował najczęściej kluski z rosołem wołowym, kapustę z grochem lub kapuśniaczek na kiełbasie. Kolacja zaś składała się z kołacza, kiełbasy, mięsa, jajek, herbaty lub kawy.

(oprac. Muzeum Regionalne w Radomsku na postawie: J.P. Dekowski, Pożywienie ludu radomszczańskiego [w:] Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Nr 7, Łódź 1963, s. 107-108)

Więcej o tradycjach wielkanocnych w Radomsku i okolicach:

O tradycjach wielkanocnych w ostatnim odcinku audycji "Kultura ma Głos" - zobacz:

Józef Kozakiewicz wraz z wnukami wracający ze święcenia pokarmów ulicą Rolną w Radomsku, ok.1953 roku.

Wielkanoc sprzed lat. Palmy, święconka, pisanki, śmigus dyng...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto