Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc z "Fest w Porę", czyli wielkanocny stół ze zdrowymi, smacznymi i lokalnymi potrawami

nm
fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Dwie radomszczanki zapraszają na kolejną, wiosenną edycję "Fest w Porę". Na święta zachęcają gospodynie, by postawić na smaczne i zdrowe wiosenne potrawy

W Wielkanoc jedz smacznie i zdrowo! - radzą radomszczanki Ada Lewandowska i Agnieszka Szydziak, które od kilku miesięcy organizują w mieście imprezę kulinarną "Fest w Porę". Podczas spotkań w barze Belfast w Radomsku fascynatki zdrowego żywienia uczą m. in. jak dobierać menu do pory roku, jakie lokalne produkty kupować, jak pozbywać się toksyn z organizmu, czy jak postępować z małymi niejadkami.

Już dziś organizatorki zapraszają na wiosenną edycję imprezy, zachęcając jednocześnie do jej współtworzenia. W przygotowania majowego "Fest" włączył się już sklep "Robótkowo", który zapewni materiały na warsztaty plastyczne dla dzieci oraz sklep "Profil", dzięki któremu zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty ręcznego malowania koszulek.

Podczas najbliższej edycji powstanie też jednodniowy warsztat rowerowy. Radomszczanki poszukują pasjonatów, którzy chcieliby pomóc poprowadzić taką kilkugodzinną akcję, warsztatów lub sklepów rowerowych, które mogłyby wypożyczyć potrzebne do tego narzędzia.

Ale na tym nie koniec.
- Dalej szukamy osób i firm, które chcą wspomóc "Fest w Porę" swoimi zasobami, tak abyśmy mogły jeszcze bardziej uatrakcyjnić imprezę, jednocześnie nie wymagając od naszych gości zabrania ze sobą grubych portfeli - zachęcają Ada i Agnieszka.

Wiosenny "Fest" już 18 maja w Belfaście. Tymczasem na święta wielkanocne Agnieszka Szydziak radzi: - Święta to czas radości. Pozwólmy zatem cieszyć się również naszym ciałom. Dajmy im wytchnienie od codziennych trudów i odżywmy tak, by nie obciążać, a zarazem dogadzać zmysłom..

Prezentujemy kilka wielkanocnych przepisów udostępnionych przez organizatorki "Fest w Porę"...
Czytaj dalej na następnej stronie...
1) Wielkanocna ZUPA CHRZANOWA na dobre trawienie:
Składniki:
50 dag ziemniaków
30 dag selera
1 pietruszka
1 mała cebula
ok. 10 dag świeżo tartego chrzanu (ostrość w zależności od upodobań)
1 szklanka mleka
sól
pieprz
ziele angielskie
liść laurowy
1 łyżeczka majeranku
3 łyżki masła
rzeżucha do dekoracji
Warzywa korzeniowe obieramy, kroimy w drobną kostkę, wrzucamy na rozgrzane masło, wraz z solą, pieprzem, liściem laurowym, zielem angielskim, majerankiem. Dusimy około 10 minut, pod koniec dodajemy cebulę pokrojoną w kosteczkę. Następnie zalewamy 3 szklankami wody, gotujemy do momentu, aż warzywa będą półtwarde. Po tym czasie wyławiamy przyprawy, zalewamy szklanką mleka, dodajemy chrzan i gotujemy jeszcze 10 min. Odejmujemy dwie łyżki warzyw, a to co w garnku blendujemy na gładki krem. Wrzucamy warzywa, sprawdzamy smak, być może potrzebna będzie jeszcze sól albo pieprz, ewentualnie odrobina cukru i soku z cytryny, zagotowujemy. Podajemy gorącą udekorowaną rzeżuchą.

2) Skaza białkowa i WIELKANOCNA PASCHA, czyli jak nie rezygnować z tradycyjnych przyjemności:
Składniki:

2 szklanki blanszowanych migdałów lub obranych ze skórki
3/4-1 szklanka śmietanki z mleka kokosowego (gęsta część, która zbiera się u góry odstawionego do lodówki mleka kokosowego)
mała chałwa
2-3 łyżki gęstego miodu
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
1 szklanka ulubionych bakalii
Migdały, mleko kokosowe, chałwę, miód miksujemy na jednolitą, zwarta masę. Jeśli jest mało kleista można dodać odpowiednią ilość wody lub mleka kokosowego, jeśli jest zbyt wilgotna można ją odcisnąć przez gazę. Mieszamy z bakaliami. Umieszczamy w pojemnikach wyłożonych gazą, dociskamy i przechowujemy w lodówce przez noc. Przed podaniem dekorujemy bakaliami.
Czytaj dalej na następnej stronie...
3) MAZUREK ODCHUDZONY
Składniki na spód:

175 g mąki razowej
1 jajko
100 g miękkiego masła
100 g cukru trzcinowego zmielonego na puder lub w zdrowszej wersji ksylitolu zmielonego na puder
szczypta soli
Mąkę przesiewamy przez sito, łączymy z cukrem i solą – mieszamy. Dodajemy masło i jajko – wyrabiamy do uzyskania jednolitego gładkiego ciasta, uformujemy kulę i umieszczamy na minimum 30 min w lodówce. Wyjmujemy, wykładamy blachę ok. 25x30 cm. Pieczemy przez 30 min w temperaturze 180 stopni. Studzimy i przygotowujemy masę.
Składniki na masę:
300 g daktyli
4-5 łyżek kakao
½ łyżeczki cynamonu
kilka łyżek soku wyciśniętego z pomarańczy
Wszystkie składniki zmiksujemy na gładką masę. Rozsmarujemy na wierzchu ciasta. Wierzch dekorujemy suszonymi morelami pokrojonymi w plasterki i płatkami migdałowymi.

4) Jajka z wartościowym wkładem, czyli JAJKA FASZEROWANE SOCZEWICĄ NA OSTRO
Składniki:

1/3 szklanki soczewicy czerwonej
4-5 jaj
2 łyżeczki musztardy
spora szczypta curry
szczypta soli i pieprzu do smaku
Soczewicę gotujemy do miękkości w osolonym wrzątku (uważając by jej nie rozgotować), odsączamy na sicie i studzimy. Jajka gotujemy na twardo, studzimy, obieramy. Obrane jajka kroimy na pół, delikatnie wyjmując żółtka. Żółtka rozcieramy widelcem z musztardą, przyprawiamy do smaku. Dodajemy soczewicę i mieszamy wszystko delikatnie. Farszem napełniamy białka jaj.
Czytaj dalej na następnej stronie...
5) Babka obowiązkowa, więc CYTRYNOWA BABKA RAZOWA
Składniki:

100 g mąki pszennej
200 g mąki orkiszowej razowej
60 g maku
1 łyżeczka proszku do pieczenia
200 g miękkiego masła
200 g brązowego lub białego cukru
4 jajka
2 cytryny
Formę na babkę natłuszczamy. Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni. Cytryny szorujemy porządnie i dokładnie parzymy wrzątkiem. Ścieramy skórkę na drobnej tarce, a następnie wyciskamy z nich sok. Mąki mieszamy ze sobą, proszkiem do pieczenia i makiem oraz skórką z cytryn. Miękkie masło ucieramy z cukrem aż będzie jasne i puszyste. Dodajemy jajka po jednym, dodając kolejne dopiero gdy poprzednie jest dobrze połączone z pozostałymi składnikami. Wlewamy sok z cytryny. Następnie stopniowo wsypujemy mieszanką mąk i maku ucierając aż dobrze się połączą. Ciasto przekładamy do foremki, pieczemy ok. 50 minut aż do suchego patyczka. Studzimy na kratce.

6) RADOMSZCZAŃSKI PASZTET Z KASZY GRYCZANEJ
Składniki:
2 l bulionu warzywnego
kasza gryczana (2 woreczki)
1 średni por
5-6 pieczarek
1 marchewka
30 dag słonecznika
4-5 suszonych śliwek
2 jajka
4 łyżki bułki tartej
szczypta chilli
1 łyżeczka startego imbiru
1 łyżeczka mielonej kolendry
gałka muszkatołowa
sól
pieprz
Do garnka wysypujemy kaszę z woreczków i zalewamy bulionem, dodajemy skrojoną w kosteczkę marchewkę i gotujemy aż bulion całkowicie się wchłonie. W międzyczasie pora kroimy w półksiężyce, pieczarki kroimy na spore kawałki i podsmażamy je razem z porem. Suszone śliwki kroimy w paseczki. Ugotowaną kaszę mielimy blenderem z marchewką i słonecznikiem i doprawiamy do smaku. Do zmielonej masy dodajemy por, pieczarki razem z tłuszczem ze smażenia, a potem śliwki, jajka i bułkę tartą. Przekładamy do wysmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą keksówki. Pieczemy około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto