18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopostne Misterium w Radziechowicach Drugich [ZDJĘCIA]

mk
"Żale Matki Bożej Bolesnej. Misterium według poezji staropolskiej i dawnych pieśni wielkopostnych" w Radziechowicach Drugich
"Żale Matki Bożej Bolesnej. Misterium według poezji staropolskiej i dawnych pieśni wielkopostnych" w Radziechowicach Drugich fot. Małgorzata Kulka
Pracownicy Muzeum Regionalnego w Radomsku i Gminnej Biblioteki w Ładzicach zorganizowali Wielkopostne Misterium. Pierwsi zobaczyli je mieszkańcy Radziechowic Drugich i okolicznych miejscowości.

4 kwietnia w kościele w Radziechowicach Drugich zaprezentowano "Żale Matki Bożej Bolesnej. Misterium według poezji staropolskiej i dawnych pieśni wielkopostnych". Organizatorami tych szczególnych rekolekcji są pracownicy Muzeum Regionalnego w Radomsku i Gminnej Biblioteki w Ładzicach.

- Pomysł na przygotowanie Misterium Wielkopostnego zrodził się siedem lat temu i miał to być jednoroczny projekt, ale tak się potoczyło, że Misterium z przerwami organizujemy już od siedmiu lat. Prezentowaliśmy je nie tylko na terenie naszego powiatu, ale i m. in. w Częstochowie, Łodzi, Bogatyni, na Śląsku. To wspaniały polski tekst i pełne rekolekcje przed świętami Wielkiej Nocy - mówi Krzysztof Zygma, dyrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku i koordynator projektu.

W rolę Matki Boskiej zawsze wciela się Anita Pawlak-Zygma i zawsze towarzyszy jej liczny chór, w tym roku był to chór młodzieży z Radomska i gminy Ładzice. Jak mówi Krzysztof Zygma, tak jak Misterium prowadzi widza przez "siedem mieczy boleści Matki Bożej", tak siódmy rok prezentacji niecodziennego spektaklu ma być ostatnim.

Przypomnijmy, gdy Misterium odbyło się po raz pierwszy, zarejestrowała je redakcja tygodnika "Niedziela", następnie nagranie zostało dołączone do gazety w całej Polsce i poza jej granicami. Płytę wciąż jeszcze można dostać.

Kolejne odsłony misterium:
- Niedziela 6 kwietnia - godz. 12.30 - Kościół p.w. św. Aleksego w Przedborzu
- Niedziela 13 kwietnia - godz. 11.30 - Kościół p.w. św. Marcina w Kobielach Wielkich
Scenariusz i Reżyseria: Szczepan Szczykno

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto