Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki pojawiły się na terenie gminy Wielgomłyny. Władze gminy ostrzegają

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Na terenie gminy Wielgomłyny pojawiły się wilki. Władze gminy proszą o ostrożność i radzą, jak zachowywać się podczas spotkania z wilkiem

Na terenie gminy Wielgomłyny w powiecie radomszczańskim w ostatnich dniach pojawiły się wilki. Przed zwierzętami ostrzegają nawet władze gminy, radzą też, jak zachowywać się w przypadku spotkania z drapieżnikiem. Zwierzęta pojawiły się w południowej części gminy, w okolicach Maksymowa, Kolonii Myśliwczów i Myśliwczowa. Władze gminy proszą mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza po zmroku.

- Otrzymaliśmy informację od mieszkańców z okolic Myśliwczowa, że wilki atakowały psy znajdujące się poza ogrodzeniem. Ale zdarzyły się przypadki, że wilki wchodziły na posesje. Po otrzymaniu tych informacji skonsultowałem się z myśliwymi z koła łowieckiego, działającego na tym terenie i oni również potwierdzili, że wilki się pojawiły – wyjaśnia Sławomir Kobędza, inspektor do spraw rolnictwa i zarządzania kryzysowego w urzędzie gminy w Wielgomłynach.

Obecność wilków na terenie powiatu radomszczańskiego potwierdza Piotr Szymocha, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Radomsko. Jak opowiada, pierwsze ślady obecności tych zwierząt w okolicznych lasach zaobserwowano w 2005 roku, wówczas odnotowywano główne ataki na psy. Od 5 lat zwierzęta oraz skutki ich obecności są wydawane coraz częściej.

Miejsca występowania wilków szybko się zmieniają – wyjaśnia zastępca nadleśniczego z Radomska. - Zwierzęta te w krótkim czasie pokonują bardzo duże odległości. I tak, wilk dziś widziany w okolicach Pajęczna, jutro może być zupełnie gdzie indziej. Rzeczywiście w ostatnim czasie mieliśmy sygnał o tym, że zaatakowały zwierzę na terenie gminy Wielgomłyny. W sierpniu z kolei wilki zagryzły krowę na łące w okolicach Jankowic w gminie Ładzice.

Z szacunków leśników wynika, że obecnie na terenie nadleśnictwa Radomsko może się znajdować około 15-20 wilków.

Wilk raczej nie powinien być groźny dla człowieka, ale pamiętajmy że to drapieżnik i wszystko się może zdarzyć – ostrzega Piotr Szymocha.

Ataki wilków na ludzi są niezmiernie rzadkie, znacznie częstsze i bardziej dotkliwe są pogryzienia przez psy. Niemniej jednak ludzie powinni zawsze pamiętać, że duże drapieżniki mogą okazać się niebezpieczne, np. wówczas, gdy są wcześniej dokarmiane przez ludzi, oswajane, ranne lub chore.

Jeżeli spotkasz wilka, który podchodzi na odległość mniejszą niż 30 m lub przygląda się zbyt długo, a ty nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna, a twój zapach szeroko się rozprzestrzeni.
  • Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka. To pozwoli mu się zorientować, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, grudami ziemi, patykami lub kamieniami.
  • Wycofaj się spokojnie; możesz przyspieszyć dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuję się tobą.
  • Jeśli masz możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Urząd Gminy (nr tel. 885 029 819), Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi (nr tel. 42 66-50-370 i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” (nr tel. 606 110 046)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto