MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wniosek był najlepszy w Polsce... i jest dotacja dla MOPS w Radomsku

jd
Radomszczanie, biorący udział w programach aktywizujących lokalne środowiska, przygotowali wspólnie piknik integracyjny, podczas którego m.in. rozegrano mecz piłki nożnej
Radomszczanie, biorący udział w programach aktywizujących lokalne środowiska, przygotowali wspólnie piknik integracyjny, podczas którego m.in. rozegrano mecz piłki nożnej fot. Małgorzata Kulka
Jak sprawić, by radomszczanie byli aktywni? Być może nauczy ich tego kolejny program MOPS w Radomsku i unijna dotacja. Kwota jest niemała.

Ponad milion złotych dostał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku na przeprowadzenie programu ,,Ja, mój dom, moja ulica, moje życie". Radomsko jest jednym z 12 średniej wielkości miast w Polsce, które takie dofinansowanie otrzymało, a wniosek MOPS uzyskał najwyższą ocenę w Polsce.

Za pieniądze te zostaną przeprowadzone kursy i szkolenia bezpłatnego poradnictwa prawnego, psychologicznego i pedagogicznego, zorganizowane będą zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz przedsięwzięcia integrujące rodziny.
To kolejny program MOPS, skierowany do mieszkańców miasta. Jego pełna nazwa brzmi: "Ja, mój dom, moja ulica, moje życie - program rewitalizacji społecznej na terenie Miasta Radomsko". I trzeba dodać, że niecodzienna nazwa wiąże się ze spełnieniem przez miasto równie niecodziennego warunku.

- Mogliśmy ubiegać się o dofinansowanie, ponieważ w Radomsku została przeprowadzona rewitalizacja fragmentu miasta. A program będzie realizowany także na tym obszarze, który objęła rewitalizacja. Stąd też nazwa programu, czyli rewitalizacja społeczna - wyjaśnia Andrzej Barszcz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Inaczej mówiąc, MOPS nie mógłby starać się o pieniądze na swój program, gdyby wcześniej nie została przeprowadzona przebudowa ulicy Reymonta.

Program rozpocznie się w styczniu, potrwa do końca października. Jego głównym zadaniem jest zaktywizowanie i zintegrowanie społeczności lokalnej. W jaki sposób? Poprzez wprowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy przewidują także kilkudniowe wyjazdy rodzinne. Zacieśnieniu więzi mają służyć również cykliczne spotkania mieszkańców oraz warsztaty: filmowe, graffiti, szczudlarskie czy tańca z ogniem oraz konkursy i happening. Jednym z pomysłów jest uruchomienie otwartej dla wszystkich siłowni.

- Te wszystkie działania mają zapobiegać marginalizacji społecznej. Ludzie zaangażowani w projekt nauczą się, jak zadbać o swoje otoczenie, a przede wszystkim o swoje sprawy, jak szukać partnerów w rozwiązywaniu problemów. Dziś, z różnych przyczyn, tego nie potrafią - tłumaczy Andrzej Barszcz.

Dzięki dotacji, przyznanej przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, możliwe będzie także wynajęcie pomieszczenia, w którym uczestnicy projektu będą mogli się spotykać.

Program rewitalizacji społecznej jest kolejnym projektem, prowadzonym przez radomszczański MOPS, który stara się zaktywizować mieszkańców. Pierwszy z nich - "Trzy podwórka" - był prowadzony w 2012 r., m.in. na ul. św. Rozalii. W następnym - "Otwieramy bramy" - uczestniczyli mieszkańcy ulic Warszyca i Reymonta. Podsumowaniem programów był wspólny piknik, podczas którego rozegrano mecz piłki nożnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto