Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023. Wspominamy zasłużone osoby związane z Wieluniem i okolicami, które odeszły na wieczny spoczynek w ostatnim roku

OPRAC.:
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy pamięcią do zmarłych w ostatnim roku osób związanych z Wieluniem i okolicami, które poprzez swoją działalność zaznaczyły swój trwały ślad w życiu społecznym, kulturalnym, naukowym, samorządowym, czy sportowym

Zygmunt Werbicki

Świadek bombardowania Wielunia, wielokrotnie dawał świadectwo tragicznym zdarzeniom z 1 września 1939 r., które przeżył jako 9-letnie dziecko. Wraz ze swoją małżonką Ireną niejednokrotnie uczestniczyli w porannych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Uczestniczył też spotkaniach z młodzieżą, inicjatywach Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Zygmunt Werbicki zmarł 13 marca 2023.

Sylwester Perliceusz

Wieloletniego kibic, przyjaciel, sponsor, w latach 2010-2016 prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Wieluniu. Kibicował wieluńskim piłkarzom ręcznym „od zawsze”, w początkach XXI w. jako wiceprezes firmy Tepron czynnie zaangażował się w sponsoring MKS-u i stał się jedną z osób napędzających rozwój piłki ręcznej w mieście. Cieszył się dużym autorytetem i zaufaniem. Za jego prezesury w klubie reaktywowana została drużyna seniorów. Sylwester Perliceusz zmarł nagle 4 maja 2023. Miał 71 lat.

Zbigniew Kazimierz Witek

Urodzony w Wieluniu długoletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Z wykształcenia był inżynierem po Akademii Górniczo-Hutniczej, na której przez lata dzielił się swoją wiedzą na Wydziale Elektrycznym krakowskiej AGH. Od 1996 roku był prezesem TPSP w Krakowie, od 1997 dyrektorem powołanego przez siebie Instytutu Badań Dokumentacji i Poszukiwań Dzieł Sztuki im. Karola Estreichera. W 2011 roku Zbigniew Kazimierz Witek był gościem cyklu spotkań Towarzystwa Przyjaciół Wielunia „Ludzie i ich pasje”, w 2014 r. zorganizował w Pałacu Sztuki w Krakowie wystawę „Wieluń – polska Guernica”. Zmarł 8 sierpnia 2023, miał 75 lat.

Krzysztof Lisiecki

Dziennikarz, autor wielu materiałów poświęconych także wydarzeniom z ziemi wieluńskiej. Pracę dziennikarza rozpoczynał w nieistniejącym już „Głosie Robotniczym”. Jego artykuły ukazywały się tygodniku „Nad Wartą” i„Dzienniku Łódzkim”. Przez wiele lat był także korespondentem Radia Łódż. Ostatnio współpracował z łódzkim ośrodkiem TVP 3. Krzysztof Lisiecki zmarł 16 sierpnia 2023, miał 68 lat.

Marian Brząkała

Wieloletni muzyk i kierownik Orkiestry Dęty w Dzietrzkowicach. Zaczynał muzykowanie od najmłodszych lat na bębnie, potem grał na trąbce i tenorze. Był inicjatorem i pomysłodawcą dużego wydarzenia muzycznego „Lato na Marszową Nutę”, którego gromadziło w Dzietrzkowicach orkiestry z całej Polski. „Byłeś z Nami nawet wtedy, kiedy było Ci już ciężko, za co nigdy nie przestaniemy być Ci wdzięczni!” - napisano w pożegnalnym wpisie na profilu społecznościowym orkiestry. Waldemar Brząkała zmarł 15 września 2023 w wieku 64 lat.

Zbigniew Rasiewicz

Kronikarz Cukrowni Wieluń, której był wieloletnim pracownikiem, mieszkał na przyfabrycznym osiedlu. Za swoje opracowanie o roboczym tytule „Fabrykanci” został w 2012 roku wyróżniony przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe Nagrodą im. Jana Długosza. Zbigniew Rasiewicz zmarł 19 września br. po krótkiej chorobie w wieku 81 lat.

Ireneusz Kania

Urodzony w Wieluniu wybitny tłumacz i eseista, przełożył na polski ponad 100 książek z kilkunastu języków. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu studiował romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tłumaczył dzieła pisane w językach starożytnych i współczesnych, znał m.in. sanskryt, tybetański, chiński, hebrajski, włoski, portugalski, szwedzki, rosyjski i łacinę. Zapalony miłośnik sportu, uprawiał wiele dyscyplin. Dwukrotnie był gościem cyklu „Ludzie i ich pasje” Towarzystwa Przyjaciół Wielunia. Zmarł 9 października 2023 w Krakowie, gdzie mieszkał od wielu lat. Miał 83 lata.

Radosław Herman

Archeolog, popularyzator historii, który często bywał na ziemi wieluńskiej. Prowadził m.in. wykopaliska w 2020 r. w rejonie ulicy Śląskiej w Wieluniu. Badacze odkryli wtedy, że średniowieczny mur obronny ma inny przebieg niż dotąd przyjmowano. Zmarł nagle 21 października 2023 podczas kręcenia odcinka programu telewizyjnego „Poszukiwacze historii” w pobliskich Parzymiechach. Miał 51 lat.

Józef Wróbel

Zasłużony wieruszowski samorządowiec. Pod koniec lat 90., gdy szykowano reformę administracyjną kraju, aktywnie włączył się w działania zmierzające do utworzenia powiatu wieruszowskiego. Cel został osiągnięty, a Józef Wróbel został pierwszym starostą wieruszowskim W Radzie Powiatu zasiadał przez trzy kolejne kadencje. W pierwszej funkcję starosty pełnił w latach 1999-2002, w drugiej był wicestarostą, a w trzeciej członkiem zarządu. Zmarł 24 października 2023, miał 74 lata.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto