18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014 Radomsko: Wyborcze przedbiegi. Kto wystartuje na prezydenta Radomska?

Jacek Drożdż
Archiwum NaszeMiasto.pl
Kto w wyborach samorządowych 2014 w Radomsku może zagrozić Annie Milczanowskiej? I z której strony sceny politycznej?

Czy już dziś można wskazać kandydatów, którzy za kilkanaście miesięcy będą ubiegać się o fotel włodarza Radomska? Choć do wyborów samorządowych pozostał jeszcze rok, tak naprawdę w polityce to niewiele. Już tegoroczna jesień może być gorąca...

Po dwóch kadencjach chrapkę na trzecią będzie mieć z pewnością obecna prezydent Anna Milczanowska. Chociaż w tej kadencji nie obeszło się bez wpadek (kłopoty z budową obwodnicy, spłata Indesitu za niewybudowaną bocznicę kolejową, kłopoty ze sprzedażą działek w strefie ekonomicznej, zawirowania wokół remontu wiaduktu kolejowego przy Reymonta), to pamiętać trzeba, że przyszły rok będzie czasem kończenia dużych inwestycji: właśnie miejskiej obwodnicy, ronda na Krakowskiej i Targowej...
Ile wyborcy gotowi są zapomnieć i wybaczyć Annie Milczanowskiej? A przede wszystkim - kto będzie jej rywalem w wyborczym wyścigu?

Największa partia opozycyjna, czyli PO, ma z kogo wybierać. Czy wystawi najaktywniejszego krytyka poczynań obecnej pani prezydent, czyli Łukasza Więcka, dziś miejskiego radnego? Jego atutem może być fakt, że po lekcji odebranej cztery lata temu będzie mu znacznie łatwiej poruszać się w wyborczych meandrach. A może PO postawi na byłego posła Jacka Zacharewicza, obecnie osobę z drugiego szeregu, ale pełną charyzmy. Niektórzy zresztą kandydata na prezydenta miasta upatrywaliby zapewne właśnie w Zacharewiczu. Ale czy on chciałby zamienić fotel prezesowski w banku na prezydencki w magistracie?

Trzy lata temu najbliżej zdetronizowania Anny Milczanowskiej był dyrektor muzeum, Krzysztof Zygma z Razem dla Radomska. RdR to twarda opozycja w radzie, mająca wielu sympatyków w mieście. Czy jednak będzie ich tak wielu, by zdecydować o wyniku wyborów? W tej kadencji rady miejskiej najaktywniejszym radnym RdR jest Jarosław Ferenc, były wiceprezydent miasta z czasów prezydentury Jerzego Słowińskiego. Nie ma praktycznie sesji, by Ferenc, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, nie "punktował" obecnych władz miasta.

Niewykluczone, że prezydenta Radomska powinno poszukać się z lewej strony sceny politycznej. W tej kadencji SLD przeżyło odrodzenie, wprowadzając do rady miejskiej trójkę przedstawicieli. Wśród nich od początku brylował Arkadiusz Ciach, obecnie wiceprzewodniczący rady miasta i przewodniczący rady powiatowej SLD w Radomsku. Ciach także ma za sobą doświadczenie w pracy w samorządzie, był m.in. radnym sejmiku wojewódzkiego. Inna sprawa, że budzi sporo kontrowersji - m.in. po ostatnich wypowiedziach na temat "Żołnierzy Wyklętych", których na swoim facebookowym profilu nazwał "przeklętymi", Towarzystwo Patriotyczne w Radomsku zażądało od niego złożenia mandatu radnego.
A co z PiS?...

Czytaj dalej na następnej stronie...

Wygląda na to, że w Radomsku partia ta znajduje się w "rozbiciu dzielnicowym". Spośród zasiadających w radzie miejskiej trudno wskazać kandydata do fotela prezydenta miasta. Z polityków, którzy decydują o powiecie, największe wpływy ma wicestarosta Andrzej Plutecki. Tylko czy on chciałby ponownie zmierzyć się z Milczanowską? Do rady powiatu Plutecki dostał się z poparciem, jakiego nie zanotował jeszcze żaden z radnych. Ale czy to przełożyłoby się na wyniki głosowania w mieście? Wszystko zależy chyba od tego, jak sam PiS poukłada swoje sprawy w Radomsku, a wyborcy dostaną jasny sygnał, kto jest tutaj liderem. Należy więc też brać pod uwagę Jacentego Olszewskiego.
No, chyba że na udział w wyborach zdecyduje się osoba spoza grona radnych miejskich i powiatowych - na przykład Witold Witczak.

A może partie zdecydują się pójść tropem, zapoczątkowanym przez FS-G, które do wyborów prezydenckich wystawiło z powodzeniem dwie kadencje temu Annę Milczanowską? To znaczy, postarają się o kandydatki... PO mogłaby reprezentować wówczas jedyna radna miejska tej partii, Magdalena Spólnicka - znana m.in. z wystąpień w obronie wiaduktu kolejowego przy ul. Reymonta, inicjatorka powstania powiatowych ścieżek rowerowych czy pomysłodawczyni budowy parku przy radomszczańskim "wielorybku"...

SLD mogłoby postawić zaś na Ewę Drzazgę. Obecna miejska radna doświadczenie w samorządzie ma - pracowała kiedyś w starostwie powiatowym. A na sesjach rady miejskiej również udowadnia, że sprawy Radomska są jej bliskie.

W stowarzyszeniu Razem dla Radomska ważne skrzypce gra Jadwiga Łysik, pewniak ze Stobiecka Miejskiego do zasiadania w radzie miejskiej. Tylko czy do prezydentury wystarczyłoby głosów z samego Stobiecka? Radna jest doświadczonym samorządowcem, w radzie zasiada bowiem od kilku kadencji. Na dodatek pracuje w największej miejskiej spółce - Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej - zna więc infrastrukturalne bolączki naszego miasta. Ma własne zdanie i potrafi je przedstawić na sesjach rady...

Jeśli chodzi o PiS, trudno wskazać jednoznacznie przedstawicielkę płci pięknej, która byłaby gotowa stanąć w wyborcze szranki z Anną Milczanowską. Jedyna radna miejska Prawa i Sprawiedliwości, Małgorzata Lewandowska, chyba nie ma jeszcze takich ambicji, poza tym w Radomsku bardziej uznane nazwiska z tej strony sceny politycznej mają jednak panowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto