Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Radomsko 2016: Debata kandydatów przed II turą [wybrane pytania]

mk
fot. MK
Wybory Radomsko 2016: Debatę kandydatów przed II turą zorganizowała Regionalna Izba Przebysłowo-Handlowa. Oto wybrane pytania...

Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa apeluje o stworzenie wspólnego programu wspierania lokalnej przedsiębiorczości, czy i który z jego elementów wprowadzą Panowie w pierwszej kolejności?
Jarosław Ferenc:
- Tym właśnie zajmuję się w Częstochowie w pracy przy opracowywaniu programu dla przedsiębiorców. Już jako radny apelowałem do pani prezydent, by stworzone zostało takie narzędzie jak geoportal czy portal gospodarczy. To może ułatwić poszukiwanie nowych inwestorów. Jako pierwsze więc wprowadziłbym geoportal inwestora i centrum obsługi inwestora, które chciałbym rozszerzyć.
Wiesław Kamiński: - Wszystkie elementy programu są ważne, ale ja zacząłbym trochę inaczej - zapraszając lokalne podmioty do wspólnej debaty o kolejności ich wdrażania. Niech przedsiębiorcy wypowiedzą, się czego oczekują i w jakiej kolejności. Moją ideą jest dialog, także z lokalnym biznesem, któremu mamy do zaoferowania 25 ha terenów pod inwestycje.

Jak zamierzają Panowie ułatwić powstawanie nowych firm?
WK: - Kiedyś była taka idea, żeby ułatwiać i prowadzić za rękę. Ludzie, którzy chcą budować nową firmę, wiedzą jak to robić. Oczywiście będziemy wspierać ich w konsultacjach. Nie mam zamiaru tworzy czegoś w rodzaju inkubatora przedsiębiorczości, bo jest to rzecz oklepana i w Polsce się już trochę przeżyła.
JF: - Ja uważam, że przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają działalność, trzeba pomagać. To są młodzi przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą, jak wygląda biznes, z jakimi problemami mogą się spotkać. I tutaj jest rola miasta, żeby zatrudnić doradcę, księgowego czy prawnika, który będzie im pomagał. Czy to będzie inkubator przedsiębiorczości, czy startupów, ważne żeby miasto tych młodych ludzi wspomagało… chociażby dając tanie miejsca do wynajęcia.

Stabilna polityka podatkowa jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zaufanie przedsiębiorców do otoczenia regulacyjnego. Czy zamierzają Panowie podnosić podatki od nieruchomości? Jeżeli tak to do jakiej wysokości?
WK:
- Chciałbym, aby dwie skupiające rzemieślników i przedsiębiorców instytucje mogły spokojnie z nami, naszymi fachowcami od podatków, spotkać się i wypracować wspólne zdanie o pomocy dla firm w zależności od zajmowanej powierzchni i ilości zatrudnionych pracowników. Wtedy podejmiemy decyzję, aby projekt uchwały był konkretny i zadowalający obie te grupy.
JF:- Podatki od nieruchomości w Radomsku nie wzrastają od 2004 r., wtedy podjęliśmy decyzję, by je zamrozić i tak jest do tej pory. To spowodowało wzrost przedsiębiorczości . W 2005 r. podatek wyniósł około 18 mln zł, w tej chwili to prawie 36 mln zł. Mimo, że nie wzrosły stawki, wzrost dochodu jest dwukrotny. Czy podnosić podatki? Kiedy zostanę prezydentem, rozpocznę konsultacje, bo takich kwestii nie można konsultować z mieszkańcami przez tydzień- dwa. Trzeba o tym dyskutować długo. A później decyzję podejmie rada miejska, niezależnie od prezydenta .

Kontynuacja, dobra zmiana czy nowe otwarcie… Czy po wyborach do grona najbliższych współpracowników trafią osoby sprawujące funkcje publiczne w dalszej lub bliższej przeszłości?
WK:
- Pierwszą osobą do zwolnienia w Radomsku, kiedy prezydentem zostałby mój kontrkandydat (a nie powinien), byłbym ja… Jeśli zmiany mają polegać tylko na zmianie etatów, funkcji, synekur, stołków, wybierzcie Jarosława Ferenca. Natomiast dobra zmiana polega na merytorycznym podejściu do pracy i skuteczności w jej wykonywaniu.
JF:- Jeśli pytanie brzmi: „zmiana czy kontynuacja?”, ja mówię „zmiana”. Pan prezes mówi o zmianie, ale w kontekście biegu sztafetowego, gdzie w jednym biegu przekazuje się pałeczki, w tym samym tempie. Zmiana powinna nastąpić w modelu zarządzania miastem, na nie trzeba patrzeć bardziej otwarcie i całościowo. Trzeba brać pod uwagę wszystkich ludzi w mieście jako całość, wznieść się ponad biurko. Ja to gwarantuję i nie chodzi tu tylko o zmiany na stanowiskach. W naszym mieście, urzędzie, spółkach, jest wiele bardzo kompetentnych osób, których potencjał ze względu na opcję polityczną do tej pory nie został wykorzystany. Czas to zmienić.

Czy zamierzają Panowie na nowo powołać straż miejską?
JF
:- Nie zamierzam. Straż miejska została rozwiązana przez radę miasta, mamy umowy z policją dotyczące pracy dzielnicowych. Sądzę jednak, że w mieście trzeba zmienić model bezpieczeństwa. Każdy obywatel powinien się tu czuć gospodarzem i mieć możliwość zgłaszania swoich spraw związanych z bezpieczeństwem czy nieporządkiem do odpowiedniej komórki. Taka komórka - sztab interwencyjny - powinna być w urzędzie miasta. Chciałbym, by wywrócił trzycyfrowy numer interwencyjny, żeby każdy obywatel mógł tu zadzwonić i nie martwić się, kto ma się daną interwencją zająć.
WK: - Radomszczanie czują się bezpiecznie w swoim mieście. Rozwiązanie straży miejskiej, która budziła swego rodzaju niechęć, znalazło dobry finał w umowach z policją. Patrole ponadnormatywne sprawiają, że mieszkańcy czują się bezpiecznie. To także oszczędność dla urzędu miasta rzędu około miliona złotych rocznie.

Czy zamierzają panowie wprowadzić oszczędności w funkcjonowaniu urzędu i miejskich spółek?
WK:
- Spółki miejskie to spółki prawa handlowego mające swoje rady nadzorcze, które powinny oceniać wyniki ekonomiczne. Oszczędności powinni szukać prezesi. Jeśli chodzi o urząd i jednostki będące w strukturach organizacyjnych urzędu, uważam że jest to model dobrze realizowany. Nie widzę przerostów kadrowych, komórki te działają prawidłowo . Na pewno nie będę szukał oszczędności w prostych rozwiązaniach, poprzez zwalnianie pracowników. Oszczędności można realizować na zupełnie inne menadżerskie sposoby.
JF: - Ja widzę możliwości oszczędności, ale nie poprzez zwalnianie. W tej chwili, jeśli chodzi o nowoczesne technologie, są możliwości usprawnienia pracy administracji poprzez zastosowanie np. elektronicznego obiegu dokumentów. Trzeba inwestować w nowe technologie.

A jeśli na realizację jakiegoś zadania zabraknie środków?
JF: - Pierwsza rzecz, jaką powinien robić każdy prezydent, do szukanie środków zewnętrznych, dotacji unijnych, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, czy programów krajowych. Nie jest tak, jak mówi mój kontrkandydat, że tylko rząd zapewni nam środki. Nie! Jeśli pan Kamiński obiecuje, że przyjadą góry pieniędzy do Radomska, to proszę w to nie wierzyć. To niemożliwe. Trzeba naciskać na instytucje rządowe i różne inne. Środki dla miasta daje głównie marszałek, a marszałek nie jest z PiS.
WK: - Mój kontrkandydat lubuje się w kłamstewkach. Nie wspominałem, że PiS przyniesie do Radomska górę pieniędzy, padła za to deklaracja o wspieraniu… w różny sposób. Przy każdym projekcie trzeba przedstawić porządny biznesplan. Urząd miasta pozyskał już około 100 mln zł…

Czy kosztowne działania zaplanowane w ramach rewitalizacji centrum Radomska nie zatrzymają rozwoju miasta w innych obszarach?
WK:- Nie bardzo rozumiem, dlaczego miałaby rzutować na rozwój dzielnic peryferyjnych. Te dzielnice muszą mieć porządne drogi, chodniki, to wszystko, co mieszkańcom miasta się należy. Te dzielnice też są Radomskiem. Rewitalizacja w przeważającej mierze będzie dotowana z środków krajowych…
JF:- Rewitalizacja jest ważnym elementem. Jeśli wnioski o dotacje będą dobrze przygotowane ze zwróceniem uwagi na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wtedy wkład miasta będzie jak najmniejszy i nie zabraknie pieniędzy, aby inwestować w dzielnicach peryferyjnych. A i na inwestycje w nich trzeba pozyskiwać dotacje.

Obserwacja aktywności mieszkańców zapraszanych w celu konsultacji projektów urzędu miasta nie napawa optymizmem. Jakie pomysły mają Panowie na inne formy współpracy i komunikacji z mieszkańcami poza takimi jak Rada Pożytku Publicznego czy Rada Seniorów?
WK: - Nie zgodzę się z tak postawioną tezą, bo uważam, że komunikacja w naszym mieście jest znakomita. Aktywność mieszkańców przerosła moje najśmielsze oczekiwania, szczególnie widziałem to podczas realizacji pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy tworzyli regulamin i go wdrażali, jakiej komunikacji więcej potrzeba? Radomszczanie pracowali też nad koncepcją rewitalizacji miasta…
JF: - Budżet obywatelski cieszył się dużym zainteresowaniem i chwała mieszkańcom za to, że się zaangażowali. Ale jest szereg innych sposobów na aktywizowanie, np. inicjatywy lokalne czy młodzieżowa rada miasta.

Słowa podsumowania:
JF: - Wyniki pierwszej tury wyborów powiedziały nam, że radomszczanie potrzebują zmiany. Ja taką zmianę oferuję. Uważam, że dzięki mojemu doświadczeniu w rozmowach z inwestorami, w pracy i pozyskiwaniu środków unijnych, jestem w stanie zagwarantować, że miasto będzie rozwijało się szybciej i lepiej. Miasto nie wykorzystało wszystkich szans i odstajemy od miast ościennych. Gwarantuję, że będę ciężko pracował, aby taka zmiana w Radomsku nastąpiła. Razem zmieńmy Radomsko! Teraz!
WK: - Szanowni Państwo, ta ekipa już była przy władzy… a z nią stagnacja, marazm, zaniedbywanie publicznych pieniędzy. 21 lutego będziemy zmieniać Radomsko na lepsze, razem z naszym rządem, posłem, razem z Wami radomszczanie. Proponuje jedno: debatujmy razem, razem zmieniajmy Radomsko. Proszę o głosy dla siebie i dla Was. Bądźmy razem, zmieniajmy Polskę na lepsze.

Zobacz także: Wybory Radomsko 2016: Debata kandydatów na prezydenta [ZDJĘCIA+FILMY]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto