Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wylecz drania z chrapania!

Maria Zawała
Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że chrapie około 70% z nich. W Polsce jest to około 8 milionów dorosłych ludzi. Jest szansa, żeby nocny koszmar żon wkrótce się skończył.

Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że chrapie około 70% z nich. W Polsce jest to około 8 milionów dorosłych ludzi. Jest szansa, żeby nocny koszmar żon wkrótce się skończył.

Oddział laryngologii szpitala im. Jana Pawła II w Zgorzelcu to od kilku miesięcy miejsce wypraw pacjentów z całej Polski. Powód? Można tam wyleczyć się z... chrapania. Dzięki specjalistycznemu urządzeniu zabieg trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesny i, co ważne, bezpłatny. - Chrapanie to problem 8 mln Polaków- mówi dr Zatoński. - Przyczyny są różne, najczęściej otyłość. - I dla tych osób nie mam za dobrych wiadomości, bowiem wykonywany u nas zabieg metodą RaVoR daje dobre efekty przede wszystkim u osób, u których chrapanie ma podłoże laryngologiczne. - wyjaśnia dr Zatoński.

Chrapiący to poważny problem. Nie tylko zakłócają odpoczynek innym, wydając czasem dźwięki o natężeniu mogącym dochodzić do 80-ciu decybeli!, (jak młot pneumataczny-przyp. aut.) ale i szkodzą sobie samym.

U osób chrapiących często współistnieją tzw. bezdechy śródsenne, a ich nasilenie określane jest jako wyraźnie zauważalny Obturacyjny Bezdech Podczas Snu. Ponadto efektem zaburzeń oddychania w czasie snu są: uczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność w czasie dnia, poranne bóle głowy, trudności z koncentracją. Łączy się je też z chorobami układu krążenia, w szczególności z nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami rytmu serca, zwraca się też uwagę na zaburzenia potencji.

Osoby cierpiące na zaburzenia oddychania w czasie snu są też wymieniane jako potencjalna grupa mogąca częściej powodować wypadki komunikacyjne z powodu zaśnięcia za kierownicą.

Oddychanie przez usta podczas chrapania powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej, co powoduje większe narażenie tych osób na infekcje górnych dróg oddechowych.

- W laryngologii chrapanie może być przyczyną przerostu nasady języczka, nadmiernie wydłużonego lub wiotkiego podniebienia miękkiego, przerostu małżowin nosowych, polipów nosa, skrzywienia przegrody nosowej, albo przerostu migdałków podniebiennych. I właśnie u pacjentów cierpiących na te schorzenia stosowana przez nas metoda elektrokoagulacji niskotemperaturowej falami o wysokiej częstotliwości daje najlepsze efekty w walce z chrapaniem - wyjaśnia dr Zatoński.

Zabieg jest bezbolesny i bezkrwawy. Po godzinie pacjent wychodzi ze szpitala. Przez najbliższe 2-3 dni może odczuwać leki dyskomfort, ale natychmiast może wrócić do pracy.

-Żeby do nas przyjechać, wystarczy najpierw skonsultować się ze swoim laryngologiem. Jeśli ten stwierdzi, że możemy pomóc, trzeba wziąć od niego skierowanie, na którym lekarz opisze, z jakich wskazań prosi o zabieg, a następnie umówić się telefonicznie na termin- wyjaśnia dr Zatoński. W tej chwili w Zgorzelcu pacjenci umawiani są na przełom maja i czerwca. Kto nie chce czekać, może zapłacić. Zabieg kosztuje 400 zł a czas oczekiwania do dwóch do czterech dni.

Żeby się umówić, należy dzwonić pod numer 075 7722927.

Czy wiesz, że...

Jest wiele czynników które powodują chrapanie oraz wpływają na jego intensywność:

Otyłość. Nadmierna waga powoduje otłuszczenie tkanek okolic gardła. Spowodowane otłuszczeniem zwężenie dogi oddechowej oraz spadek napięcia mięśni rozszerzających drogi oddechowe podczas snu skutkuje pojawieniem się chrapania.

Spożywanie alkoholu przed snem.

Picie alkoholu przed snem powoduje nadmierne rozluźnienie tkanek okolic gardła. Tkanki te mocniej wibrują czego efektem jest chrapanie.

Wiek.

Powyżej 50-go roku życia około 40 %25 kobiet i 60%25 mężczyzn chrapie.

Patologiczne zwężenia dróg oddechowych. Skrzywienie przegrody nosowej, polipy nosa, alergiczny nieżyt nosa, przerost migdałków podniebiennych, długie podniebienie miękkie, zbyt długi języczek, niedorozwój żuchwy są przyczynami chrapania.

Palenie papierosów.

Im starsi, tym więcej

Szacuje się, że 40 proc. populacji chronicznie chrapie. W grupie 20-latków będzie to 5% kobiet i 29% mężczyzn, w grupie 50-latków 40% kobiet i 60% mężczyzn, w grupie 70-latków 70% kobiet i mężczyzn chrapie chronicznie.

Zespół bezdechu sennego

Istotą choroby jest występowanie kilkunastosekundowych przerw w oddychaniu, w czasie których zmniejsza się prężność tlenu we krwi, a zwiększa prężność dwutlenku węgla. Chory pogrążony we śnie zaczyna łapać powietrze i czynność oddechowa powraca do normy. Jednak takie przerwy w oddychaniu bardzo szkodzą sercu i mogą być przyczyną nadciśnienia tętniczego. Zaobserwowano, że zespół bezdechu sennego dość często występuje u chorych z przewlekłą niewydolnością serca i nadciśnieniem tętniczym, szczególnie w grupie chorych trudno poddających się leczeniu farmakologicznemu. Chorzy cierpiący na zespół bezdechu sennego skarżą się na przewlekłe zmęczenie. Ich sen jest nieefektywny i często zasypiają w ciągu dnia w najbardziej dla siebie zaskakujących sytuacjach. Dlatego dość często są postrzegani przez środowisko jako osoby leniwe. Choroba powoduje wystąpienie powikłań w postaci zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, zmian wynikających z okresowego niedokrwienia mózgu.

Głównym sposobem leczenia choroby jest zastosowanie maski z ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych, co zapobiega występowaniu epizodów bezdechów. Chory musi spać w takiej masce całą noc, co jest dość kłopotliwe. Jest to jednak jedyny sposób na efektywny sen u tych osób i zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto