Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o bezpieczeństwo w sezonie grzewczym! Rozmowa z kapitanem Markiem Jeziorskim z KP PSP w Radomsku

Klaudia Gajda
K. Gajda
Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim apele o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Warto skorzystać z dobrych rad strażaków. Jak ważne jest to, by dokładnie sprawdzić stan techniczny urządzeń grzewczych, przewodów kominowych, a także wentylacyjnych, mówi nam kapitan Marek Jeziorski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Radomsku.

Sezon grzewczy, jakie on niesie ze sobą zagrożenia, jak wygląda wtedy praca strażaków?
- W tym sezonie, który właśnie się zaczyna spodziewamy się, że mogą wystąpić poważne zagrożenia. W zasadzie te interwencje już się zaczynają, mieliśmy pierwsze pożary sadzy w kominie. Pierwsze interwencje dotyczące podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla, także tutaj przede wszystkim chcielibyśmy uruchomić tę profilaktykę, włączyć myślenie u osób, które swoje domy ogrzewają. Przypominamy, by właściciele dopilnowali sprawy przeglądów okresowych w piecach oraz przewodach dymowych, instalacjach.

Powiedzmy więcej o profilaktyce – o co powinno się zadbać gdy ogrzewamy dom piecem z paliwem stałym?
- Przede wszystkim dopilnować kwestii przeglądów oraz czyszczenia - jeżeli palimy paliwem stałym w piecu, to powinniśmy takie przeglądy, przez wykwalifikowanego kominiarza, wykonać raz w roku. Mówię tu o przeglądach przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacji. Sezon zimowy skutkuje tym, że uszczelniamy bardziej nasze domy, najczęściej w domach są okna plastikowe. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, jeżeli opalamy dom paliwem stałym – to cztery razy w ciągu roku powinniśmy czyścić przewody spalinowe.

Jak ważne są wszelkie detektory, gdzie je instalować?
- Powinniśmy je dopasować do tego, w jaki sposób użytkujemy piec czy instalację grzewczą. Są różne czujniki - począwszy od tych tlenku węgla, czujniki pożarowe czy detektory gazów. Można się tutaj posiłkować autonomicznymi urządzeniami na baterie, których żywotność - w zależności od producenta - to jest od 7 do 10 lat. Przed sezonem zimowym, jeżeli już taką czujkę po posiadamy, warto wymienić w niej baterie żeby mieć pewność, że zadziała prawidłowo.

Jak często jest tak, ze czujka mogłaby uratować komuś życie, ale niestety nie była zamontowana.
- Powiem tak, w ubiegłym sezonie grzewczym, czyli tam od października ubiegłego roku do kwietnia tego roku - mieliśmy cztery takie zdarzenia, w których mieliśmy pięć ofiar śmiertelnych. W jednym z przypadku mieliśmy do czynienia z wybuchem gazu, w pozostałych z pożarami. W każdym z tych zdarzeń można było uniknąć nieszczęśliwego zakończenia, jeżeli byłyby zastosowane czujki.

W tym roku strażacy „wyjdą” do mieszkańców?
- Owszem, w niektórych gminach powiatu radomszczańskiego będzie organizowana akcja „Spotkaj się ze strażakiem”. Ma na celu właśnie upowszechnienie zasad bezpieczeństwa. Takie wydarzenia odbędzie się np. w gminie Dobryszyce, na początku listopada.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto