Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast wciskać gaz do dechy, lepiej włączyć myślenie! Które ulice są najbardziej niebezpieczne?

Jacek Drożdż
Do tego wypadku na Sucharskiego doszło w sierpniu. Kierowca zginął
Do tego wypadku na Sucharskiego doszło w sierpniu. Kierowca zginął Archiwum
Które z radomszczańskich ulic należą do najniebezpieczniejszych? Gdzie trzeba szczególnie uważać? Rozpoczynamy akcję ostrzegającą przed niebezpiecznymi ulicami w Radomsku. Czekamy na zgłoszenia.

Kierowcy doskonale wiedzą, że wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia na drodze. Teraz, gdy dodatkowo w głowach szumi wiosna, robi się jeszcze niebezpieczniej. Są jednak takie miejsca w Radomsku, gdzie uwaga kierowców powinna być szczególnie wytężona.

Wystarczy przypomnieć jedno ze zdarzeń i jedno z feralnych miejsc. W sierpniu ubiegłego roku na skrzyżowaniu ulic Sucharskiego i Poprzecznej 59-letni mężczyzna kierujący mercedesem vito najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu oplem astrą. Pojazdy zderzyły się, a następnie opel otarł się o mercedesa i uderzył w słup trakcji elektrycznej. W wypadku zginął 39-letni mieszkaniec powiatu radomszczańskiego.

Policyjne statystyki bezlitośnie wskazują ulice, na których dochodzi do największej liczby kolizji i wypadków. Są to drogi, gdzie ruch jest największy, a więc przede wszystkim "krajówki": ul. Brzeźnicka (11 wypadków, 16 rannych, 68 kolizji), ul. Narutowicza (9 wypadków, 9 rannych, 45 kolizji), ul. Krakowska (7 wypadków, 9 rannych, 16 kolizji) oraz dodatkowo ul. Wyszyńskiego (10 wypadków, 11 rannych, 25 kolizji) oraz ul. Sucharskiego (7 wypadków, 1 osoba zginęła, 8 rannych, 12 kolizji)...

Czy liczba tragedii drogowych może być niższa?
- Jest wiele czynników, które mogłyby spowodować poprawę bezpieczeństwa na drogach w Radomsku. Przyczyni się do tego na pewno budowa obwodnic, które wyprowadzą ruch ciężkich samochodów poza miasto - mówi Ireneusz Domagalski, naczelnik wydziału ruchu drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku. - Chciałbym, żeby zostały przebudowane skrzyżowania, przydałoby się więcej rond. I nie muszą to być wcale duże ronda... Pomóc może sygnalizacja świetlna, choć również dużo zależy od kierowców, i od płynności jazdy na skrzyżowaniu. Trzeba budować również chodniki, np. przy ulicy Brzeźnickiej, Sucharskiego. Nawet najlepszy policjant nie zastąpi jednak myślenia u kierowcy.

Z policyjnych danych wynika, że jedną z najniebezpieczniejszych dróg w Radomsku jest Brzeźnicka. - Na 11 wypadków, aż w pięciu doszło na przejściach dla pieszych. Najbardziej zagrożony jest odcinek między skrzyżowaniem z Krakowską a ulicą Ciepłą - wylicza Ireneusz Domagalski. - W dwóch wypadkach na Brzeźnickiej nie udzielono również pierwszeństwa przejazdu. To jest problem, ale o tym, że trudno wyjeżdża się z ul. Batorego czy Ciepłej wiadomo od dawna. Kierowcy muszą wykazywać się cierpliwością.

Przypomnijmy także, że kilka lat temu Brzeźnicka zyskała niechlubną sławę najniebezpieczniejszej ulicy miejskiej w naszym województwie. W 2008 roku zginęło na niej sześć osób. Wówczas nieszczęścia spadały przede wszystkim na mieszkańców Stobiecka Miejskiego....

Czytaj dalej na następnej stronie...
Niestety, jak pokazują policyjne statystyki, nawet najlepiej oznakowane ulice czy skrzyżowania nie zapobiegają wypadkom. Błędy popełniają ludzie.
W 2011 roku na drogach Radomska policja odnotowała 110 wypadków drogowych (w powiecie w sumie było ich 273), zginęło w nich pięć osób ( w wypadkach poza miastem - 18), 133 odniosły obrażenia. Doszło również do 529 kolizji (1231 w całym powiecie).

Wśród dróg miejskich cieszących się złą sławą znajduje się również ulica Wyszyńskiego, a szczególnie jedno newralgiczne miejsce - skrzyżowanie z ulicą Tysiąclecia. Tam doszło do większości wypadków, spowodowanych najczęściej wymuszeniem pierwszeństwa jazdy.

Wcześniej drogą główną była Wyszyńskiego, podporządkowaną Tysiąclecia. Po przebudowie to się zmieniło. Ale nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają.
- Nie winiłbym za te wypadki skrzyżowania. Na początku stał tam tylko znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu". Teraz jest znak "stop". Namalowano oznakowanie poziome, wycięte została krzewy ograniczające widoczność - wylicza Ireneusz Domagalski, naczelnik wydziału ruchu drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku. - Zapominają się kierowcy... Może górę biorą przyzwyczajenia? Dlatego trzeba im jak najczęściej przypominać, że w tym miejscu trzeba uważać.

Niebezpiecznie bywa też na ul. Narutowicza. Doszło tam do 9 wypadków, głównie spowodowanych wymuszeniem pierwszeństwa. - Na ulicach krzyżujących się z tą drogą pośpiech nie jest dobrym doradcą. Poza tym przy Narutowicza powstały no-we duże sklepy... Ich klienci, chcąc włączyć się do ruchu powodują spowolnienie samochodów jadących na wprost. Choć do wypadków nie dochodzi z powodu dużej prędkości, szkód również nie ma dużych, dla kierowców są one uciążliwe - komentuje Ireneusz Domagalski.

Tragicznym bilansem legitymuje się również Sucharskiego. Tam doszło do siedmiu wypadków, jedna osoba straciła życie. Podobnie jak na ul. Wyszyńskiego pechowe dla kierowców jest skrzyżowanie, tam - z ul. Poprzeczną.

Niemal wszystkie wypadki wiązały się z wymuszeniem pierwszeństwa. - Do tego dochodzi zmęczenie, niewyspanie... Prywatnie przejeżdżam często przez to skrzyżowanie i uważam, że jest bezpieczne. Trzeba tylko dostosować się do przepisów - twierdzi szef drogówki. - Z tego co wiem, by poprawić bezpieczeństwo kierowców, w najbliższym czasie zostaną tam namalowane czerwone pasy ostrzegające o skrzyżowaniu.

Szukaj razem z nami

Dzisiaj rozpoczynamy akcję ostrzegającą przed niebezpiecznymi ulicami w Radomsku. Niebezpiecznymi zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Dlaczego tak się dzieje? Nie zawsze jest to skutek brawury, by nie napisać - głupoty, kierowców. Czasem decyduje chwila, zła ocena sytuacji na drodze, niedostateczna widoczność, brak oznakowania...

Zachęcamy naszych Czytelników, by przyłączyli się do naszej akcji. Zmotoryzowani na pewno znają niejedną ulicę, na której trzeba zachować podwójną, a nawet potrójną czujność. Prosimy o zgłaszanie takich miejsc i ewentualne sugestie, co można tam po-prawić... Za tydzień napiszemy o drogowym bilansie kolejnych ulic. Potem opublikujemy mapę niebezpiecznych miejsc.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto