Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanocuj w lesie. Gdzie na biwak w okolicach Radomska? [MAPA]

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
fot. Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Nadleśnictwa zarządzające lasami na terenie powiatu radomszczańskiego wyznaczyły specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy leśnych wędrówek i nocowania pod namiotem mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Miejsca zostały wyznaczone w ramach ogólnopolskiego programu Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie" i dostępne są od początku maja.

Nadleśnictwa zarządzające lasami na terenie powiatu radomszczańskiego wyznaczyły specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy leśnych wędrówek i nocowania pod namiotem mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Są to tereny przeznaczone dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. Miejsca zostały wyznaczone w ramach ogólnopolskiego programu Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie". Przez ponad rok w wybranych miejscach trwał pilotaż tego typu aktywności. Jego wyniki były na tyle obiecujące, że postanowiono rozszerzyć jego działanie na prawie wszystkie nadleśnictwa w Polsce.

W Nadleśnictwie Radomsko obszar „Zanocuj w lesie” to ponad 1500 ha lasu w 3 różnych lokalizacjach.

Jedna strefa znajduje się w okolicach Punktu Edukacyjnego Podświerk, to jest najbliżej Radomska. Druga jest za Kodrębem - w kompleksie leśnym gdzie jest Punkt Edukacyjny Kodrąb oraz trzecia strefa – to cały kompleks leśny w okolicach miasta Pajęczno - wymienia Izabela Randak z Nadleśnictwa Radomsko.

Również w Nadleśnictwie Gidle udostępniono obszar o powierzchni ponad 1500 ha. Nadleśnictwo Przedbórz wyznaczyło 4 specjalne obszary leśne o powierzchni 1533,82 hektarów. Szczegółowe mapy można znaleźć w Banku Danych o Lasach >>> ZOBACZ MAPĘ (mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego). Leśnicy szczególnie polecają aplikację mobilną mBDL, która przyda się podczas każdej wędrówki po lesie, nie tylko w drodze na biwak. Orientacyjna mapa także w galerii zdjęć:

Leśnicy radzą, aby dobrze przygotować się do wyprawy.

W miejscach wyznaczonych do nocowania, nie ma ławek, stołów, kuchni, czy wiaty, w której można się schronić przed wiatrem. Ubierz się odpowiednio. Przygotuj suchy prowiant, bo na terenie radomszczańskich obszarów nie można rozpalać ognisk. Kiedy rano obudzisz się wypoczęty nie zapomnij, aby posprzątać po sobie wszystkie ślady, które zostawiłeś. Miejsce, w którym biwakujesz musisz przywrócić do stanu wyjściowego zgodnie z zasadą "leave no trace" (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Jeśli chcesz nocować dłużej i/lub w większym gronie musisz dokonać zgłoszenia. Możesz to zrobić za pomocą formularz internetowego lub wysyłając wymagane Regulaminem dane na adres nadleśnictwa. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

W lasach objętych programem wszystkie prace z zakresu gospodarki leśnej, jak i czynności łowieckie prowadzone są bez zmian. Należy stosować się do wszystkich aktualnie obowiązujących na danym terenie zakazów i ostrzeżeń.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  • Regulaminem korzystania z obszaru - Regulamin znajdziesz poniżej w załącznikach.
  • Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska. W obszarach nadleśnictwa Radomsko drewno musisz przynieść sam.
  • Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  • Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
  • Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje czasowy zakaz wstępu.
  • Z terminami polowań zbiorowych. Koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin terminy polowań.
  • Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Możesz też wysłać zgłoszenie bezpośrednio na adres nadleśnictwa. Pozytywna odpowiedź mailowa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto