Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Solarik w Radomska członkiem Grupy Ekspertów Dobrych Zmian w Edukacji [ROZMOWA]

jd
fot. JD
Zbigniew Solarik w Radomska (nauczyciel w ZSG 7) członkiem Grupy Ekspertów Dobrych Zmian w Edukacji [ROZMOWA]

Dostał się pan do Grupy Ekspertów Dobrych Zmian w Edukacji. Co to w ogóle jest za ciało? Czym ma się zajmować?
- To pomysł minister Anny Zalewskiej na szeroko rozumiane konsultacje dotyczące systemu edukacji. MEN zaproponował nauczycielom, wykładowcom akademickim - praktykom i teoretykom - przystąpienie do takich grup. Grupy Ekspertów Dobrych Zmian w Edukacji mają być takim „głosem ludu” dotyczącym przyszłości polskiej edukacji.

Jak pan trafił do takiej grupy? Czy były jakieś szczególne kryteria naboru?
- Ministerstwo wybrało już wcześniej kilkadziesiąt osób, ale ja zgłosiłem się sam. Najpierw wysłałem do ministerstwa edukacji taką swoją wizytówkę: gdzie pracowałem, co robiłem, czym się zajmowałem... Potem odpowiedziałem na ankietę, którą ministerstwo mi przesłało: w jakiej szkole obecnie pracuję, czego uczę.

Ministerstwo edukacji podaje, że eksperci będą pracować w 16 grupach tematycznych, które zajmować się będą m.in. nauczaniem wczesnoszkolnym, miejscem historii w szkole, wychowaniem fizycznym. Czy pan już wie, do której grupy chciałby trafić?
- Tak naprawdę nie ma jeszcze żadnych szczegółów. Nie wiadomo, gdzie będziemy się spotykać, kiedy, i jakich sprawach będziemy rozmawiać... Dopiero kilka dni temu dowiedziałem się, że moje zgłoszenie zostało pozytywnie ocenione przez ministerialnych urzędników. To pierwsza informacja, czekam na następne.

Wobec tego w jakim celu grupy zostały powołane?
- Z tego, co zrozumiałem, mamy przedstawić swoje opinie w sprawach zmian w całym systemie edukacji zaproponowanych przez ministerstwo edukacji... Być może będzie to nie tylko opiniowanie, ale również opracowanie nowych programów nauczania. Jeśli MEN przymierza się do likwidacji gimnazjów, musi zmienić podstawy programowe. Bo w niektórych przedmiotach te podstawy są, delikatnie mówiąc, dziwne.

A czy pan już wie, w jakich sprawach będzie chciał zabierać głos?
- Na pewno będę się wypowiadał w kwestii nauczania wychowania fizycznego i historii w szkole podstawowej. Tam potrzeba wielu zmian. Natomiast z racji tego, że sam osobiście tworzyłem gimnazjum, wiele lat w nim przepracowałem, będę bronił tego „tworu”. Choćby dlatego, że to jednak moje dziecko... Uważam, że likwidacja gimnazjów będzie błędem.

Czy do pracy w grupie ekspertów zgłosili się jeszcze inni nauczyciele z Radomska?
Wiem tylko o jeszcze jednej nauczycielce, ale nie znam nazwiska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto