Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielna w Radomsku. Jest ulica czy jej nie ma? Wyjaśnienie trwa ponad 20 lat [ZDJĘCIA]

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Jest w Radomsku ulica Zielna? Wyjaśnień domagają się spadkobiercy właścicieli gruntów

Jest w Radomsku ulica Zielna? Dziwne pytanie. Przecież można ją znaleźć na planie miasta, pokazuje ją nawet Google Maps… Wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale czy na pewno?

Ulica Zielna, jak obecnie wynika z mapy, choć w niektórych dokumentach funkcjonuje też często pod nazwą ulica Zielona, to ta uliczka z niepozornym wjazdem z ulicy Ciepłej. I właśnie działka, na której znajduje się początek tej drogi stał się przyczyną kontrowersji. Sprawa liczy już ponad 20 lat i wciąż jej końca, jak się okazuje, nie widać.

Jacek Drożdż

O co chodzi? W roku 1996 miasto na prywatnych gruntach zbudowało prowizoryczną drogę (dodajmy od razu, że magistrat twierdzi, iż te grunty były własnością Skarbu Państwa). Właściciele działek oczywiście interweniowali w wielu urzędach, by sprawę wstrzymać, uważając, że najpierw wytycza się drogę, reguluje stan prawny, a potem tworzy się osiedle. Składane pisma, czy też przeprowadzone rozmowy nic nie dały i w asyście policji położono betonowe płyty w sposób przypadkowy, bez tyczenia i projektu. Dodatkowo, wojewoda w 2000 roku usankcjonował tę sytuację, wydając decyzję o tym, że to urząd miasta jest właścicielem działki 63 w obrębie 16. W stosunku co do innej działki, np. działki nr 57, magistrat już nie wstępował do Wojewody o jej nabycie, choć na terenie prywatnej nieruchomości również w eskorcie policji urządził trzymetrową drogę z płyt betonowych. A w listopadzie 2021 roku ten teren pod drogę zakupił.

Ulica Zielna w Radomsku: jest czy jej nie ma?

Ale… sytuacja się zmieniła, a skargi prywatnych właścicieli zajętych terenów wreszcie znalazły oddźwięk. Otóż minister budownictwa decyzją z 2007 roku stwierdził nieważność decyzji wojewody łódzkiego, tę mówiącą o tym, że to Gmina Miejska Radomsko jest właścicielem działki…

- Ta decyzja oznacza, że tytuł prawny do części działki wraca do Wandy Sikorskiej, która wskazany teren zakupiła od prawowitego właściciela i m.in. to na jej nieruchomości, utworzono część działki 63. Decyzję stwierdzającą nieważność decyzji wojewody otrzymał również Urząd Miasta Radomska. Tymczasem na podstawie decyzji wojewody została założona księga wieczysta dla działki nr 63 – opowiada nam spadkobierczyni Wandy Sikorskiej. - Jednak stwierdzenie przez ministra budownictwa nieważności decyzji wojewody nie powstrzymało działań prezydenta miasta w zakresie dalszej zabudowy działek, z pominięciem w postępowaniach właścicieli działek, przez których nieruchomości odbywa się dojazd do drogi publicznej ulicy Ciepłej

Czyli wynika z tego, że miasto właścicielem nie jest, a teren, na którym powstała ulica stanowi obecnie odcinek prywatnej działki… Dziwna sytuacja? Na dodatek komplikująca wiele innych spraw. Bo ulica, czy też może „ulica” Zielna nie prowadzi już dzisiaj w koniec pola rolnego, jak dawniej, ale do całkiem okazałego osiedla. Które powstało, ponieważ w pozwoleniach na budowę zapisano, że Zielna ma dostęp do drogi publicznej. Po decyzji ministra wynika jednak, że nie ma… - Jeżeli właścicielami tych terenów są osoby prywatne, to oznacza, że przez 15 lat chronione konstytucją prawo własności jest naruszane – twierdzi nasza rozmówczyni.

Jacek Drożdż

Minęły lata, wiele spraw się nawarstwiło, właściciele działek już nie żyją, ich spadkobiercy nie zawsze mają siłę i czas na boksowanie się z miastem… Magistrat zapowiada zresztą, że w tym roku zamierza remontować Zielną. Więc może kwestię, czy jest ulica, czy jej nie ma wreszcie uda się wyjaśnić?

Jest w Radomsku ulica Zielna?

W 2000 roku Jarosław Ferenc, wówczas wiceprezydent a dziś prezydent Radomska w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” stwierdził, że dla miasta wiążąca jest decyzja wojewody z 2000 roku i na jej podstawie miasto uważa się za właściciela działki, na której znajduje się ul. Zielna. Tylko że ta decyzja, jak na początku wspomnieliśmy, została przez ministra budownictwa uchylona. Nasza rozmówczyni wystąpiła więc do magistratu z pytaniem: „Stosownie do stwierdzonej nieważności w/w decyzji Wojewody Łódzkiego proszę o odpowiedź czy decyzja Ministra Budownictwa, funkcjonująca w obrocie prawnym od prawie 15 lat jest dla miasta i Prezydenta Miasta Radomska wiążąca czy nie? - pyta radomszczanka.

Również o to zapytaliśmy. Urząd miasta odpowiedź w tej sprawie przekaże nam na początku przyszłego tygodnia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto