Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielony Budżet Obywatelski w Radomsku? Wyniki konsultacji [FILM]

mk
Zielony Budżet Obywatelski w Radomsku? Wyniki konsultacji
Zielony Budżet Obywatelski w Radomsku? Wyniki konsultacji fot. M. Kulka
25 lutego prezydent Radomska Jarosław Ferenc podczas konferencji prasowej ogłosił wyniki konsultacji społecznych w sprawie tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

25 lutego prezydent Radomska Jarosław Ferenc podczas konferencji prasowej ogłosił wyniki konsultacji społecznych w sprawie tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Radomszczanie mogli wyrażać swoje zdanie przez tydzień, zarówno w formie elektronicznej jak i tradycyjnej. Należało zaznaczyć jedną z poniższych odpowiedzi - obok podajemy liczbę głosów i udział procentowy:

Wyniki konsultacji

- Czy jesteś za tym, aby Radomszczański Budżet Obywatelski został częściowo przeznaczony na stworzenie tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego? - 719 (50 procent)
- Czy jesteś za tym, aby Radomszczański Budżet Obywatelski został w całości przeznaczony na stworzenie tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego? - 356 (24 procent)
- Czy jesteś za tym, aby Radomszczański Budżet Obywatelski pozostał w niezmienionej formie? - 380 (26 procent)

W sumie w konsultacjach udział wzięło 1455 osób.

Podczas konferencji prezydent odniósł się do komentarzy, które pojawiały się w trakcie konsultacji.
- Przygotowaliśmy pełne konsultacje. Zarzuty mówiące o tym, ze pytanie były nieprawidłowo sformułowane, są nieuzasadnione. Zgodnie z procedurą naukową, w konsultacjach zawarliśmy wszystkie możliwe odpowiedzi. Mieliśmy opcję mówiącą o pozostawieniu BO bez zmian, o przeznaczeniu części środków na "budżet zielony" i przeznaczeniu na "budżet zielony" całych środków - wyjaśnia prezydent Jarosław Ferenc. - Jestem zwolennikiem partycypacji społecznej, ale w ciągu ostatnich 2-3 lat pojawiła się nowa forma budżetu obywatelskiego. Wszystkie miasta, które rozprowadzają "zielony budżet" mówią, że to wyższy etap...

Zobacz film z konferencji prasowej:

Założenia Zielonego Budżetu Obywatelskiego

Projekty, tak jak do zwykłego BO, zgłaszaliby sami mieszkańcy. A ich dotychczasowa kreatywność z pewnością sprawdzi się w przypadku pomysłów „zielonych”. A mogą one dotyczyć m.in.: dotacji na wymianę źródeł ciepła, szeroko pojętej walki ze smogiem, nowych nasadzeń, pielęgnacji zieleni, zakładania parków kieszonkowych, rewitalizacji istniejących terenów zielonych, tworzenia skwerów czy łąk kwietnych, ochrony zieleni przed parkującymi samochodami. Takie projekty zgłaszali mieszkańcy Lublina, który jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło w 2017 roku Zielony Budżet. Śladem tym poszły inne miasta – Katowice, Łódź, Poznań, Kraków, Gdańsk, gdzie w budżecie partycypacyjnym wyodrębniono tzw. „zieloną część”.

Konsultacje... i co dalej?

- To tylko konsultacje, ostateczną decyzję w sprawie kształtu budżetu obywatelskiego, tego jaką część pieniędzy i czy w ogóle przeznaczyć an "budżet zielony", podejmie rada miejska, bo to jest w jej kompetencji - tłumaczy prezydent Radomska. - Ja oczywiście będę rekomendował zmiany, ale w tej chwili nie chcę jednoznacznie określać, jak one będą wyglądały. To wymaga jeszcze konsultacji i z radnymi, i z członkami zespołu ds. budżetu obywatelskiego...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto