MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany czy "porządkowanie bałaganu" w PiS? Antoni Macierewicz stracił stanowisko

jd
Poseł Antoni Macierewicz podczas pobytu w Radomsku
Poseł Antoni Macierewicz podczas pobytu w Radomsku Archiwum NaszeMiasto.pl
Nie będzie już okręgu piotrkowskiego PiS, funkcję straci więc Antoni Macierewicz. Jak decyzja Komitetu Politycznego PiS wpłynie na działalność struktur partii w Radomsku?

Po decyzji Komitetu Politycznego PiS o połączeniu trzech okręgów (łódzkiego, sieradzkiego i piotrkowskiego) w jeden, stanowisko przewodniczącego zarządu okręgowego w Piotrkowie stracił Antoni Macierewicz. Tymczasem to on rozdawał karty w radomszczańskim PiS. Jak decyzja władz partii wpłynie na jej lokalne struktury w naszym mieście?

Z Antonim Macierewiczem ściśle związani są Jacenty Olszewski, szef zarządu powiatowego, Andrzej Kucharski, Małgorzata Lewandowska (cała trójka to radni miejscy), Magdalena Bebłocińska, szefowa zarządu miejskiego PiS...
To poseł swoim autorytetem uwiarygodnił wyniki wyborów z września 2012 r. Przypomnijmy, że wtedy w radomszczańskich strukturach partii doszło do zmian, które wywołały konflikt trwający do dziś. Stanowisko szefa powiatowego PiS stracił bowiem Andrzej Plutecki, wicestarosta popierany przez radnych powiatowych.
Plutecki wielokrotnie podkreślał jednak, że zmian, do których doszło we wrześniu, nie uznaje.

- Wyborów, podkreślam to z całą stanowczością, nie było. Zostały przeprowadzone w sposób niewłaściwy, niezgodnie ze statutem i ordynacją wyborczą. Po raz chyba pierwszy w naszym powiecie zostały przekroczone wszystkie założenia do organizowania wyborów powiatowych - twierdził w rozmowach z nami.

Inaczej widział to sam Antoni Macierewicz.
- Jest kwestia lokalnych działaczy, którzy nie mogą pogodzić się z demokratyczną decyzją członków PiS, którzy wybrali nowe struktury. Trudno, demokracja ma swoje przykre strony dla tych, którzy przegrywają wybory... - powtarzał podczas wizyt w Radomsku.

Ogólnopolskie media twierdzą dziś, że Antoni Macierewicz nie ma żadnych szans na objęcie fotela przewodniczącego nowego okręgu. Nowego szefa połączonych okręgów wskaże Jarosław Kaczyński. Co jednak będzie dalej z radomszczańskimi liderami PiS?

Na razie z ich wypowiedzi przebija spokój.
- To, co wydarzyło się w piątek nie było żadnym zaskoczeniem. Chyba w czerwcu ubiegłego roku Kongres PiS wypracował postulat o zmianach w strukturze organizacyjnej PiS. Zamiast 40 okręgów będzie ich dużo mniej - mówi Jacenty Olszewski, przewodniczący zarządu powiatowego PiS. - Pierwszym efektem tych decyzji jest rozwiązanie okręgów piotrkowskiego, sieradzkiego i łódzkiego oraz powołanie jednego, dużego okręgu łódzkiego. Kto będzie nim zarządzał? Dzisiaj jeszcze na ten temat nikt nie jest w stanie nic powiedzieć... Rada Polityczna PiS dokona wyboru takiej osoby... Czekamy.

A jeśli chodzi o nasz powiat? ...

Czytaj dalej na następnej stronie...
- Struktury powiatowe działają, nie było informacji, że zapadły w naszej sprawie jakieś decyzje. To, co jest, zostało utrzymane, pracujemy dalej - dodaje Olszewski.
Natomiast zdaniem wicestarosty Andrzeja Pluteckiego, likwidacja trzech okręgów to wstęp do uporządkowania na ich terenie spraw dotyczących PiS.
- To, co działo się w okręgu piotrkowskim, a również w naszym powiecie, było efektem działania pewnych nieodpowiedzialnych działaczy. Te działanie zostały we właściwy sposób ocenione przez władze krajowe partii... Wszyscy na nie czekaliśmy. Padały przecież nawet pytania, dlaczego nie ma reakcji ze strony władz krajowych - mówi wicestarosta Andrzej Plutecki. - Zmiany związane z połączeniem okręgów to powrót do stanu sprzed 2006 roku. Wiadomo natomiast, że minister Macierewicz szefem okręgu już nie będzie.

Wicestarosta przyznaje, iż nie spodziewał się tak szybkich zmian. Jego zdaniem, oznacza to, że władze krajowe PiS chcą jak najlepiej przygotować się do wyborów samorządowych, szczególnie na szczeblu powiatu.

- Wiemy, że w naszym powiecie nie było dobrze. Niektórzy mówili, że są dwa lub trzy PiS-y. My swoją działalność prowadziliśmy nieprzerwanie, mimo tych trudności, z którymi spotykaliśmy się, np. ze strony ludzi związanych z tzw. zarządem okręgowym - dodaje Andrzej Plutecki. - Niektórzy uważali, że po wyborze Antoniego Macierewicza na wiceprezesa partii jego pozycja w okręgu umocni się... Ale okazało się, że panujący w okręgu piotrkowskim bałagan mógł wpłynąć na wyniki wyborów. I to byłby okręg stracony dla PiS.

PiS w Radomsku

Spór w radomszczańskim PiS miał kilka odsłon. Była m.in. kwestia, kto jest w partii, a kto został z niej usunięty.
Antoni Macierewicz twierdził, że usunięty został Andrzej Plutecki.
- Pan Plutecki nie wypełnia obowiązków członka PiS, jakim jest płacenie składek i zajmuje publicznie niezgodne z dążeniem PiS stanowisko odnośnie służby zdrowia - mówił.

Andrzej Plutecki ripostował.
- Od kierownictwa struktur terenowych partii dostałem pismo, z treści którego wynika, że pani Magdalena Bebłocińska, pani Małgorzata Lewandowska i pan Jarosław Olszewski nie są członkami PiS - odpowiadał.

Z Jacentym Olszewskim w zarządzie powiatowym znaleźli się Magdalena Bebłocińska, jednocześnie nowa szefowa zarządu miejskiego oraz Małgorzata Lewandowska i Andrzej Kucharski (oboje radni miejscy).
Zarząd miejski uzupełnili Witold Witczak (radny sejmiku wojewódzkiego) i Jarosław Olszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto